Zaloguj się:

lub  
 
 

Jak pokonać ból mięśni i stawów u sportowców?

 

opublikowano: 19/08/2019

Uprawianie sportu jest związane z wieloma korzystnymi dla stanu zdrowia aspektami – pomaga zredukować masę ciała, prowadzi do lepszego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego oraz ma duży wpływ na samopoczucie. Jednakże oprócz ewidentnych pozytywów wynikających ze sportu, należy pamiętać także o możliwych komplikacjach i problemach z nim związanych. Niemalże każdy przynajmniej raz w swoim życiu, czy to w związku z bieganiem czy grą w piłkę nożną, doświadczył dolegliwości bólowych.

 jak pokonac bol

Kiedy pojawia się ból mięśni i stawów?

Zagadnienie to jest bardzo szerokie – niemalże każda osoba uprawiająca sport, czy to zawodowo czy amatorsko, się z nim zetknęła. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być bardzo dużo. W przypadku mięśni niezwykle powszechną przyczyną dolegliwości bólowych jest zespół opóźnionego bólu mięśniowego, który nazywany często bywa „zakwasami”. Ból ten pojawia się zwykle w przeciągu od 24 do 72 godzin po wysiłku, który był intensywniejszy niż zwykle lub też odbywał się po dłuższej przerwie od ostatnich ćwiczeń fizycznych. Teorii wyjaśniających to zjawisko przez lata powstało bardzo dużo, na chwilę obecną wśród naukowców najbardziej rozpowszechniona wydaje się być teza mówiąca o powstających mikrourazach mięśni w trakcie wysiłku.

Kolejnym problemem sportowców związanym z mięśniami jest uszkodzenie jednostki mięśniowo-ścięgnistej, polegające na częściowym lub całkowitym uszkodzeniu mięśnia i jego powięzi. Dzielimy je, w zależności od ciężkości urazu, na naciągnięcie, naderwanie oraz przerwanie. Wiążą się one z występowaniem dolegliwości bólowych, obrzękiem, zaczerwienieniem czy zwiększonym uciepleniem uszkodzonego mięśnia. Mięśniami, które ulegają temu typowi urazu najczęściej, są: mięsień brzuchaty łydki, piszczelowy tylny czy dwugłowy ramienia.

W przypadku stawów spotykanymi problemami u sportowców są skręcenia i zwichnięcia. Skręcenie jest to przekroczenie maksymalnego, fizjologicznego zakresu ruchu w danym stawie, a według jednej z prac naukowych jest to najczęstszy uraz wśród osób uprawiających sport. Objawami towarzyszącymi skręceniu są: ból, obrzęk w obrębie skręconego stawu, zwiększone ucieplenie, krwiak oraz patologicznie zwiększona ruchomość stawu. Zwichnięcie jest natomiast uszkodzeniem stawu, w przebiegu którego ma miejsce całkowita, chwilowa lub trwała, utrata kontaktu przez jego powierzchnie. Zwichnięcia dzielimy na proste i powikłane oraz zamknięte i otwarte. Objawami towarzyszącymi zwichnięciom, podobnie jak skręceniom, są: ból, zwiększone ucieplenie, obrzęk czy krwiak.

 

Co robić w przypadku bólu mięśni i stawów?

W przypadku urazów niewielkich, takich jak: zespół opóźnionego bólu mięśniowego czy naciągnięcie mięśnia leczenie może być zachowawcze i powinno polegać na ograniczeniu aktywności fizycznej. Można zastosować leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, takie jak deksketoprofen. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Kiedy jednak objawy wskazują na złamanie czy skręcenie, należy udać się bezwzględnie do lekarza w celu przeprowadzenia diagnostyki i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy