Zaloguj się:

lub  
Bursztynowy
 
 

Bieganie z bólem - tak czy nie?

 

autor: Katarzyna Żbikowska-Jusis, opublikowano: 07/04/2016

Z roku na rok coraz więcej biegaczy i biegaczek okupuje parkowe alejki. Z każdym nowym sezonem dostajemy też coraz więcej pytań o to czy można biegać z bólem. Najczęstsze rozterki wyglądają ta: niedawno zaczęłam biegać, a boli mnie kolano; czuję ból w stopie; chcę wystartować w biegu w ten weekend, ale po ostatnim treningu rozbolało mnie to czy tamto. Biegać czy nie biegać? Odpowiem od razu – lepiej nie biegać chociaż decyzja finalnie zależy od kilku czynników. Wiadomo bowiem, że ból bólowi nie jest równy i nie każdy od razu zwiastuje poważną kontuzję. Żeby jednak się w nią nie przerodził warto jak najszybciej zdiagnozować problem, zastanowić się nad przyczyną i podjąć działania zapobiegawcze. W końcu nie chodzi o to żeby biegać za wszelką cenę, ale o to, żeby to bieganie niosło za sobą radość, satysfakcję i dużo pozytywnej energii.

bieganie z bolem

Do treningów trzeba się przygotować

To jest kwestia, którą większość trenerów i doświadczonych rozsądnych biegaczy powtarza nowicjuszom do znudzenia. Nie wstawaj z kanapy czy od biurka po to by od razu dzień po dniu pokonywać coraz to dłuższy dystans. Jeśli dotychczas twoja aktywność fizyczna była ograniczona do minimum powinnaś swoją przygodę ze sportem rozpoczynać powoli – truchtając na przykład 3 razy w tygodniu, a później co drugi dzień. Nigdy codziennie! Poza tym warto wzmocnić trochę mięśnie, ścięgna i więzadła  odpowiednimi ćwiczeniami.

Każdy ból jest inny

Przy urazach związanych ze sportem ważne jest określenie w jakich sytuacjach ból się nasila. Czy wysiłek fizyczny powoduje zwiększenie bólu? Jeśli tak to znak, że lepiej przerwać aktywność, bo ryzyko pogorszenia kontuzji jest duże. Konieczna będzie przerwa w treningach i być może interwencja specjalisty. Bywa też tak, że ból nasila się po bieganiu, podczas odpoczynku lub np. rano zaraz po wstaniu z łóżka kiedy mięśnie nie są rozgrzane. Wtedy warto skoncentrować się głównie na przyczynie dolegliwości. Być może nie jest konieczna całkowita rezygnacja z aktywności – czasem wystarczy modyfikacja treningu lub zastosowanie dodatkowych ćwiczeń fizjoterapeutycznych.

Przerwać bieganie czy nie

Szykowałaś się do zawodów na wiosnę, a tymczasem twoje zmagania przerwał ból? Zdarza się. Najczęściej ból pojawia się w kolanie, biodrze czy w stopie. Jeśli do biegu zostało jeszcze trochę czasu nie ciśnij na treningach – odpuść na kilka dni, zobacz czy nie będzie lepiej, odwiedź fizjoterapeutę, zaserwuj sobie parę zabiegów regeneracyjnych. Jeśli ból zatrzyma cię tuż przed startem poznaj ryzyko. Czy udział w zawodach może znacząco pogorszyć stan kontuzji? Jakie są twoje plany na resztę sezonu? Jeśli grozi Ci poważna kontuzja, a przed tobą ważniejsze starty lepiej teraz odpuścić. Jeśli trenowałaś wytrwale miesiącami i zależy Ci właśnie na „tym” biegu… cóż, decyzja należy do ciebie.

Nie samym bieganiem człowiek żyje!

Bez względu na przyczynę urazu pamiętaj, że na tym nie kończy się twoje życie. Wiadomo, że nikt nie lubi jak jego plany zostają pokrzyżowane, ale w dalszym ciągu to jest „tylko” bieganie.  Zajmij się innymi rzeczami. Dbaj o formę ćwicząc na siłowni, jeżdżąc na rowerze, pływając czy spacerując. Nadmiar czasu wykorzystaj na to, na co zawsze ci go brakuje. Poczytaj, pójdź do kina, spotkaj się ze znajomymi. Do biegania wrócisz z nową energią i chęcią na bicie życiówek!

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy