Zaloguj się:

lub  
Poznań
 
 

Rehabilitacja ortopedyczna: dlaczego potrzeba więcej niż jednej metody?

 

opublikowano: 04/09/2022

Rehabilitacja ortopedyczna to najszerszy i najczęściej wykorzystywany dział rehabilitacji medycznej. Metod, które się wykorzystuje, jest naprawdę wiele i praktycznie zawsze, aby przywrócić zdrowie pacjentowi, trzeba odwołać się do kilku z nich. Jakie rodzaje rehabilitacji ortopedycznej się stosuje i co je wyróżnia?

couple 6653517 960 720

Fizykoterapia

Zabiegi fizykoterapeutyczne wykorzystują zjawiska fizyczne w celu przyspieszenia procesu leczniczego lub podniesienia komfortu pacjenta. Do najczęściej stosowanych zabiegów należą laseroterapia, magnetoterapia, ultradźwięki czy krioterapia. Tym, co łączy te zabiegi jest fakt, że najczęściej nie wymagają one od pacjenta żadnej dodatkowej aktywności lub jedynie minimalnego jej poziomu. To oznacza, że zmienione chorobowo obszary nie są dodatkowo obciążane, a pacjent po serii zabiegów aktywnych może – bez ryzyka przemęczenia lub przeciążenia – dalej korzystać z rehabilitacji.

Tego rodzaju zabiegi mogą być stosowane i przy dużych, i przy nieznacznych zmianach, nie tylko po wypadkach czy urazach, jak piszą eksperci na stronie https://donumcorde.pl/centrum-rehabilitacji/oferta/rehabilitacja-dla-pacjentow-ortopedycznych/.

 

Kinezyterapia

Mianem kinezyterapii określa się leczenie ruchem. W zakresie tego pojęcia mieszczą się spacery czy gimnastyka lecznicza, ale także zdecydowanie bardziej wymagające zabiegi, jak ćwiczenia w odciążeniu, z pionizacją, a także ponowna nauka chodzenia, również z balkonikiem. Najważniejszą zaletą kinezyterapii jest szybkie dążenie do odtworzenia prawidłowych wzorców ruchowych, co jest zasadniczo podstawowym celem rehabilitacji ortopedycznej. Stymuluje się tu nie tylko zmienione przez chorobę lub uraz tkanki, ale dba również o podtrzymanie ścieżek nerwowych, które biorą udział w kontrolowaniu siły mięśni. Nawet więc ograniczony zakres kinezyterapii jest kluczowy dla większości procesów rehabilitacyjnych.

 

Hydroterapia

Kolejnym istotnym elementem rehabilitacji ortopedycznej może być balneo lub hydroterapia, czyli bierne lub aktywne zabiegi terapeutyczne z wykorzystaniem wody. W tym zakresie mieści się hydromasaż, wirówki kończyn dolnych i górnych, kąpiele perełkowe, kąpiele borowinowe, bicze szkockie i wiele innych zabiegów, które z jednej strony pozwalają odciążyć układ ruchu dzięki naturalnej wyporności, a z drugiej – pozwalają na wielotorowe oddziaływanie i często znacząco podnoszą komfort pacjenta.

To oczywiście nie są wszystkie możliwości, a konkretną ścieżkę terapeutyczną zawsze ustala lekarz i fizjoterapeuci, ale połączenie wielu różnych rodzajów rehabilitacji daje najlepsze efekty, dlatego zwykle zabiegi z różnych gałęzi łączy się tak, żeby zmaksymalizować ich skuteczność i jak najbardziej ulżyć pacjentom ortopedycznym. 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy