Zaloguj się:

lub  
Poznań
 
 

Dyskopatia a bieganie – czy mogę biegać z dyskopatią?

 

autor: mgr Łukasz Dworakowski - fizjoterapeuta sportowy, opublikowano: 23/07/2021

W artykule „Ból pleców po bieganiu - zespół skrzyżowania dolnego” poruszyłem kwestię ewentualnych dolegliwości bólowych lędźwiowego odcinka kręgosłupa występujących podczas biegania jak i po treningu. Dziś zajmę się podobną tematyką skupiając się na problemie dyskopatii, która jest powszechnie występującym schorzeniem. Czy zaburzenie to powinno determinować nas do zaprzestanie treningów biegowych? O tym dowiesz się w tym tekście.

 Dyskopatia a bieganie

Co to jest ta dyskopatia?

Dolegliwości bólowe dolnej części kręgosłupa to schorzenie występujące wyjątkowo często w ogólnej populacji, ale także wśród sportowców. W pewnym okresie życia ból dolnej części kręgosłupa dotyka 85% ludzi. W przeważającej części (90%) dolegliwości ustępują w przeciągu trzech miesięcy, ale u blisko 50% populacji dochodzi do nawrotu objawów.

Choroby krążka międzykręgowego występują wśród osób uprawiających sport podobnie jak w całej populacji. Z wiekiem dochodzi do powstawania mian zwyrodnieniowych krążka, jego odwodnienia, a w efekcie przenoszenia większych obciążeń na pierścień włóknisty, co może prowadzić do jego pęknięcia i powstania przepukliny jądra miażdżystego. Ważne jest, aby móc zróżnicować, czy źródłem bólu jest tylko zwyrodnienie krążka i związane z tym zaburzenia, czy już przepuklina z uciskiem na korzeń nerwowy.

Czynnik ryzyka

Dowody naukowe

Wiek             

     Zwiększone ryzyko do 50 roku życia, potem relatywnie niewielki spadek ryzyka u mężczyzn i nieznaczny wzrost u kobiet

Płeć

     Trzykrotnie zwiększone ryzyko u wieloródek

Otyłość

     Brak jednoznacznych dowodów

Wzrost

     Brak jednoznacznych dowodów

Postawa ciała

     Brak powiązania z wielkością lordozy i różną długości kończyn dolnych

Palenie tytoniu

     Silna zależność z bólem dolnego odcinka kręgosłupa i z rwą kulszowa

Praca fizyczna

     Zwiększone ryzyko dla tych zawodów, które wymagają zginania i skręcania tułowia oraz dla ciężkiej pracy fizycznej. Zwiększone ryzyko    dolegliwości bólowych dolnej części kręgosłupa i rwy kulszowej w wyniku narażenia na wibrację. U górników stwierdzono mniej przypadków przepukliny krążka międzykręgowego niż w innych zawodach. Niski poziom ryzyka dolegliwości bólowych dolnej części kręgosłupa u rolników

Praca siedząca

     Zwiększone ryzyko podczas pozycji siedzącej. Prowadzenie pojazdów mechanicznych może spowodować powstanie dolegliwości bólowych dolnej części kręgosłupa lub przepukliny jądra miażdżystego. Zawody, podczas wykonywania których wyłącznie się stoi lub wyłącznie siedzi, bardziej narażają pracownika na dolegliwości bólowe dolnej części kręgosłupa niż zawody, w których często zmienia się pozycje.

Wysoki poziom sprawności fizycznej

     Istnieje niewielka ilość dowodów wskazujących na to, że posiadany wysoki poziom wytrzymałości podczas izometrycznej pracy mięśni dolnego odcinka kręgosłupa zmniejsza ryzyko bólu dolnego odcinka kręgosłupa

Czynniki psychologiczne

     Stres, niepokój, depresja zwiększają ryzyko dolegliwości bólowych dolnej części kręgosłupa związanego z wykonywanym zawodem

Wyróżniamy trzy okresy chorobowe:

 1. wypuklina krążka międzykręgowego
 2. przepuklina krążka międzykręgowego
 3. sekwestracja krążka międzykręgowego

Krążek międzykręgowy jest specyficznym tworem anatomicznym który odżywia swoje struktury w wyjątkowy sposób, bo w procesie dyfuzji. Podczas kompresji krążka płyn znajdujący się wewnątrz przemieszcza się w kierunku trzonów do przestrzeni szpiku kostnego. Tam pobiera potrzebne mu substancje, by w trakcie dekompresji krążek mógł zaabsorbować wzbogacony płyn. Dlatego też prawidłowe obciążenie i rozkład sił działających na nasz kręgosłup ma tak istotne znaczenie. Postępujący proces degeneracji i zmniejszenia uwodnienia krążka międzykręgowego skutkować będzie jego zwyrodnieniem, co w konsekwencji może prowadzić do pęknięcia pierścienia włóknistego i powstania wypukliny lub w dalszym stadium przepukliny. Ostatnim stadium chorobowym krążka jest sekwestr, czyli oderwanie się części krążka międzykręgowego jako ciało wolne.

Czy z dyskopatią można biegać?

Tak można. Podstawowym kryterium do uprawiania sporu jest nasz stan funkcjonalny. Nie raz w swojej praktyce spotykałem się z osobami, które mimo fatalnych wyników rezonansu magnetycznego funkcjonowały bardzo dobrze. Sama dyskopatia może się też wycofywać podczas prawidłowej fizjoprofilaktyki i odpowiedniego obciążenia danych segmentów. Kluczowe jest więc wzmocnienie mięśni które stanowią nasz gorset utrzymujący w prawidłowej pozycji kręgosłup i tym samym chronią struktury nerwowe przed podrażnieniem. Jeśli więc borykasz się z problemami w lędźwiowym odcinku kręgosłupa warto w pierwszej kolejności udać się do fizjoterapeuty sportowego który po zapoznaniu się z danym przypadkiem wychwyci słabe strony i wskaże odpowiednie ćwiczenia. Najważniejsze jest jednak słuchanie się swojego organizmu. Nie możemy dopuszczać do sytuacji, w której przy stwierdzonej dyskopatii i występowaniu dolegliwości bólowych, usilnie staramy się kontynuować treningi. Ból to sygnał, który daje nasze ciało, że coś jest nie tak. Sport na poziomie amatorskim nie powinien wiązać się z sytuacją, która nam szkodzi. Jeśli natomiast sytuacja bólowa minęła, czujemy się dobrze i ćwiczenia, które wykonywaliśmy w celu wzmocnienia gorsetu mięśniowego przynoszą efekty, nie widzę przeciwskazań do stopniowego wdrażania się w treningi biegowe, pamiętając o odpowiedniej rozgrzewce, regeneracji, nawodnieniu i stylu życia. Ważny jest również dobór odpowiedniego obuwia dającego dodatkową amortyzację, jak i bieganie po w miarę równej miękkiej nawierzchni. Nie jest tak że zabronione jest bieganie np. po asfalcie czy górach – zwiększa to jednak ryzyko przeciążeń. Pamiętaj sport to zdrowie, ale uprawiany w odpowiedni sposób, z odpowiednim przygotowaniem i dostosowany do naszego stanu funkcjonalnego.

 

O AUTORZE:

mgr Łukasz Dworakowski - fizjoterapeuta sportowy

Twórca gabinetu fizjoterapii dzieci i dorosłych Klinika Sportu

Pomagam osobom z różnych dyscyplin sportowych. Tym, dla których aktywność fizyczna to początek kariery sportowej, sposób spędzania wolnego czasu lub praca. Dbam również o sprawność osób, które z wysiłkiem fizycznym mają do czynienia okazjonalnie.

 

Więcej:

https://klinikasportu.pl/

https://www.facebook.com/klinikasportu

https://www.instagram.com/klinika_sportu/

 

Dodaj komentarz

Komentarze (14)

 • Napisany przez 535, 25/11/2022 11:04pm (7 dni temu)

  535

 • Napisany przez Tornrig, 02/10/2022 2:01pm (2 miesiące temu)

  dark markets 2022 <a href="https://wwwdarkmarket.shop/ ">darknet site </a>

 • Napisany przez PennyktMl, 27/09/2022 3:34am (2 miesiące temu)

  essay help websites
  <a href=https://buytopessays.com>cheap essay help</a>
  custom essay service toronto

 • Napisany przez CharitaktMl, 23/09/2022 11:45pm (2 miesiące temu)

  buy an essay
  <a href=https://bestsessays.org>essays on service</a>
  college essay help long island

 • Napisany przez ADStife, 05/09/2022 11:28am (3 miesiące temu)

  dark web sites links <a href="https://darknet-tor-markets.shop/ ">deep web links </a>

 • Napisany przez Michaelwhasy, 05/09/2022 11:21am (3 miesiące temu)

  darknet drugs <a href="https://darknetmarketplaceone.com/ ">deep web drug markets </a>

 • Napisany przez tıraşsız forced french Kadın mastürbasyon, 04/09/2022 3:33pm (3 miesiące temu)

  Sakso çeken kız gerçekten çok iyi bu işte.
  18 cm damarlı, kalın yarrağı ağzının dibine kadar alabiliyor.
  Toplu saçlı kumral kızın harika sakso videosu sizlerle.

 • Napisany przez EdgarKeype, 02/09/2022 4:17am (3 miesiące temu)

  mega onion зеркала <a href="https://hhydramarket.link/ ">мега onion оффициальный сайт </a>

 • Napisany przez Davidphype, 02/09/2022 4:16am (3 miesiące temu)

  dream market darknet url <a href="https://darknet-drugurl.shop/ ">black market website </a>

 • Napisany przez purchase cialis online cheap, 02/09/2022 2:55am (3 miesiące temu)

  With havin so much content and articles do you ever run into any issues of plagorism or copyright violation? My site
  has a lot of unique content I've either written myself or outsourced
  but it seems a lot of it is popping it up all over the web without my permission. Do you know any
  ways to help protect against content from being stolen? I'd truly appreciate it.

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy