Zaloguj się:

lub  
 
 

Szybkość, siła, wytrzymałość – główne składowe super formy!

 

autor: Paulina Kalinowska, opublikowano: 21/09/2015

Nasza forma to wypadkowa różnych czynników. Mają na nią wpływ między innymi waga, odżywianie, stan zdrowia, a także geny. Oprócz tego, że biegamy dla przyjemności, to często liczymy na poprawę wyników. Czy da się to zrobić bez trenera? Oczywiście, do pewnego momentu będziemy samoistnie robić progres - w końcu dajemy organizmowi nowe bodźce. Ale i one kiedyś się kończą. Wtedy trzeba dostarczyć czegoś nowego, aby cały czas stymulować organizm.

Najważniejsze cechy motoryczne w treningu lekkoatletycznym to siła, szybkość i wytrzymałość. Możemy kształtować je w różnoraki sposób, nie tylko „klepiąc” kilometry. Ich połączenie w odpowiednich proporcjach może dać ciągłą progresję.

Jak je kształtować, gdy wykorzystaliśmy już sporo metod?

cechy motoryczne

SZYBKOŚĆ

Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy ją zdefiniować. Jest to zdolność do wykonywania czynności ruchowych w określonych warunkach, w jak najkrótszym czasie.  Bardzo często o niej zapominamy, bo przecież zabiera nam cenny kilometraż. Niestety, niesłusznie. Szybkość to podstawa do osiągnięcia dobrych wyników nawet na długich dystansach. Mając jej większy zapas, biegnie nam się luźniej, przez dłuższy czas możemy utrzymywać komfortową prędkość. Trzeba też pamiętać, że najlepszy wiek na rozwój tej cechy motorycznej przypada na koniec szkoły podstawowej. Te lata dawno mamy już za sobą, ale nadal jesteśmy w stanie choć trochę ją poprawić. Przede wszystkim musimy się skupić na technice! Ruch poprawny da się przyspieszyć. Zła technika spowalnia naszą naturalną prędkość. Pracując nad poprawnością ruchów uzyskamy wzrost szybkości „za darmo”. Dopiero potem możemy stosować różne sposoby jej poprawienia. Metody jakimi możemy kształtować szybkość to powtórzeniowa i submaksymalnych prędkości.

Metoda powtórzeniowa polega na wykonywaniu krótkich odcinków z maksymalną prędkością.

Dla średnio i długodystansowców lepszą jest metoda submaksymalnych prędkości. Jest bardzo podobna do powtórzeniowej, jednakże prędkość wykonywanego ćwiczenia nie jest maksymalna, a w granicach 85% do 95% naszych możliwości.

W celu poprawy szybkości warto wpleść do swojego treningu zbiegi. Oczywiście nachylenie powinno być bardzo niewielkie, ale dzięki niemu mamy czuć łatwość w takim biegu. Dzięki lekkiej nierówności, nasza sylwetka będzie odpowiednio pochylona, a spadek pozwoli na rozwinięcie większej prędkości. Tak naprawdę kąt nachylenia na takich przebieżkach powinien być ledwo zauważalny dla oka, aby kształtowanie szybkości przynosiło efekty. Przerwy pomiędzy odcinkami muszą być optymalne, tak aby układ nerwowy cały czas był pobudzony. Niestety do prędkości rekordzisty świata- Usaina Bolta pewnie nigdy się nie zbliżymy, ale zawsze jest szansa na poprawę naszych rekordów - tych większych i mniejszych.

Według badań kluczem do poprawy szybkości jest technika oraz zwiększenie naszego progu VO2 max. Do tego wykorzystujemy interwały trwające przeciętnie od dwóch do sześciu minut. Przydatnym bodźcem mogą okazać się rytmy. Oczywiście wszystko z zachowaniem odpowiedniej techniki biegu.

 

SIŁA

Myślisz, że aby rozwinąć siłę musisz chodzić na siłownię? W żadnym wypadku. Siła i wytrzymałość to cechy antagonistyczne. Rozwijając jedną, automatycznie pogarsza się druga. Jednakże silne mięśnie zmniejszają ryzyko kontuzji, które zwiększa się wraz z dużym kilometrażem. Dla pocieszenia - poprawiając siłę, zwiększamy szybkość. W treningu średnio i długodystansowym warto postawić na następujące sposoby kształtowania siły:

  • Plyometria - w skrócie jest to łączenie skurczu ekscentrycznego i koncentrycznego. Celem jest uzyskanie reaktywności napięcia mięśniowego. Ćwiczenia plyometryczne aktywizują wiele włókien mięśniowych, dając bardzo dobry efekt. Są to ćwiczenia o dużej intensywności, dzięki nim mięśnie uzyskują maksymalną siłę, w jak najkrótszym czasie. Przy takich ćwiczeniach należy pamiętać o odpowiednim podłożu oraz poprzedzającej rozgrzewce.
  • Stabilizacja - jest to element siły ogólnej, bardzo istotnej w przygotowaniu biegaczy. Zaletą takich ćwiczeń jest to, że możemy wykonywać je w domu, nawet bez dodatkowego obciążenia. Różnego rodzaju planki (deska) możemy robić w praktycznie każdym miejscu. W celu urozmaicenia możemy dodać ćwiczenia z poduszką sensomotoryczną, piłką szwajcarską, bądź też lekarską.
  • Podbiegi - jest to element siły biegowej. Podbiegi kształtują siłę, poprawiają technikę, wymuszają podnoszenie kolana oraz pochyloną sylwetkę. Możemy wykonywać je na górkach o różnym stopniu nachylenia, w zależności od efektu jaki chcemy otrzymać.

Metod na poprawę siły bez wchodzenia na siłownie jest bardzo dużo. Większość ćwiczeń możemy wykonywać z ciężarem własnego ciała, nawet bez wychodzenia z domu.

 

WYTRZYMAŁOŚĆ

Wytrzymalość to „zdolność charakteryzująca organizm człowieka do kontynuowania długotrwałego wysiłku o określonej intensywności i zachowaniu podwyższonej odporności na zmęczenie”. Możemy wyróżnić wytrzymałość tlenową oraz beztlenową. Jest bardzo dużo metod jej kształtowania. Bardzo skuteczną dla rozwoju wytrzymałości jest metoda interwałowa. Wykonując taki trening zyskujemy szybką poprawę. Trening interwałowy polega na wykonywaniu danego wysiłku (w naszym przypadku biegania) o dużej intensywności, z przerwami nie pozwalającymi na pełny odpoczynek.

Bardzo przyjemną formą kształtowania wytrzymałości jest duża zabawa biegowa. Taki trening kojarzy się z przyjemnością. Odcinki wykonywane są na samopoczucie.

Oczywiście podstawą jest bieg jednostajny, który dominuje w treningu lekkoatletycznym. Wybieganie w pierwszym zakresie intensywności jest bardzo często stosowanym bodźcem, jednakże właśnie na częstotliwość powtarzania ogranicza się jego skuteczność.

Ciekawą metodą jest także metoda startowa. Po to trenujemy, aby sprawdzać co jakiś czas nasze możliwości. Start w zawodach także jest skuteczny dla poprawy naszej formy. Nie bez przyczyny mówi się, że nawet najgorszy start jest lepszy, od najlepszego treningu. Podczas rywalizacji nasz organizm jest na najwyższych obrotach, poprawiają się tym samym nasze cechy motoryczne. W dodatku pracując nad wytrzymałością mamy dużą szansę na zaznanie pozytywnego wpływu endorfin, bowiem badania udowodniły, że wytwarzają się one po około 30 minutach wysiłku - a czas trwania treningu na którym kształtujemy wytrzymałość nie będzie krótszy.

 

Połączenie tych cech motorycznych jest kluczem do sukcesu,  w odpowiednich proporcjach daje pożądany efekt. Należy pamiętać, że istnieją różne metody na poprawienie wyników. Skorzystajmy, wypróbujmy, może nasz organizm czeka na odpowiedni bodziec, aby „wystrzelić” z formą. Stosowanie różnych metod jest także świetnym urozmaiceniem treningu, który wcale nie musi być taki monotonny!

 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (45)

  • Napisany przez білім іскерлік тәрбиелік дамытушылық қызметтері, 10/10/2024 1:17am (9 miesiące temu)

    шампунь k18, k18 спрей автобус актау, автобусы актау онлайн жаңа жыл туралы мәлімет,
    жаңа жыл туралы цитаталар
    туған жерді таныстыру, туған жер туралы
    өлең абай құнанбаев

  • Napisany przez қайтыс болған әкеге дұға, 07/10/2024 11:51am (9 miesiące temu)

    осмий-187 где добывают в казахстане, осмий цветной
    или черный металл талқылау на русском болжалды келер
    шақ ереже, келер шақ тапсырмалар
    жыл сайынғы еңбек демалысын беру туралы
    бұйрық, еңбек кодексі жұмыстан
    босату туралы

  • Napisany przez анашым туған күніңізбен тілектер, 06/10/2024 12:50pm (9 miesiące temu)

    ddos-атака казахстан, когда закончится кибератака в казахстане балалар жылы
    2022 іс шаралар сценарий, балалар жылы
    сценарий футбол бағдарламасы, футбол жаңалықтары тесіктас үңгірінен табылған адам, тік жүретін адам

  • Napisany przez мемлекеттік органдардың интранет порталы, 03/10/2024 11:46pm (9 miesiące temu)

    шиналарды ауыстыру жиілігі 800мгц, процессордағы ядролар саны бірге боламыз ок скачать, бірге боламыз
    аманатым текст ақтау работа, работа актау оплата каждый день криминалистика жүйесі, криминалистика
    пәні

  • Napisany przez қарттар күні тәрбие сағаты балабақшада, 23/09/2024 11:24pm (10 miesiące temu)

    восстановление паспорта рк цена, восстановление удостоверения личности рк цена еңбек пен бақыт
    туралы мақал мәтелдер, еңбек туралы мақал мәтелдер
    орысша буханов кайрат википедия, буханов кайрат кайрат косой инновациялық технология теориясы презентация, инновациялық педагогикалық технологиялар дегеніміз
    не

  • Napisany przez нормативные документы школьной библиотеки рк, 19/09/2024 3:27pm (10 miesiące temu)

    аңыз адам журналы бауыржан момышұлы тең үдемелі үдеудің формуласы, бірқалыпты үдемелі
    қозғалыс медицина туралы мақал мәтелдер, денсаулық туралы
    өлең синтезатор купить олх, синтезатор yamaha

  • Napisany przez puoi trovare mavol senza prescrizione medica a Genova, 18/09/2024 8:47pm (10 miesiące temu)

    Medikamente ohne ärztliche Verschreibung in Apotheken in Genf
    bestellen sandoz Saint-Laurent-du-Var medicijnen bestellen zonder recept
    online

  • Napisany przez формирование этнической территории объединению казахских племен и родов способствовало образованию, 18/09/2024 6:02am (10 miesiące temu)

    математика 4 сынып 2 бөлім 97 бет 10 есеп,
    4 сынып математика 43 бет 10 есеп су
    ресурстарына бай аудандар,
    су ресурстары проблемалары түркі халқының музыкалық аспаптары, башқұрт халқының музыкалық
    аспаптары жүкті кезде бел ауырса, жүкті
    кезде іш ауырса не істеу керек

  • Napisany przez vistaril 25 mg d'othair osteoarthritis, 17/09/2024 4:27am (10 miesiące temu)

    What's up to all, how is the whole thing, I think every one is getting more from this site, and your views are nice in support of new people.

  • Napisany przez Allergiesymptome bei Kindern, 14/09/2024 2:59am (10 miesiące temu)

    Hello! This is kind of off topic but I need some help from an established blog.
    Is it tough to set up your own blog? I'm not very techincal
    but I can figure things out pretty fast. I'm thinking about
    making my own but I'm not sure where to start. Do you have any ideas or suggestions?
    Many thanks

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy