Zaloguj się:

lub  
 
 

Szybkość, siła, wytrzymałość – główne składowe super formy!

 

autor: Paulina Kalinowska, opublikowano: 21/09/2015

Nasza forma to wypadkowa różnych czynników. Mają na nią wpływ między innymi waga, odżywianie, stan zdrowia, a także geny. Oprócz tego, że biegamy dla przyjemności, to często liczymy na poprawę wyników. Czy da się to zrobić bez trenera? Oczywiście, do pewnego momentu będziemy samoistnie robić progres - w końcu dajemy organizmowi nowe bodźce. Ale i one kiedyś się kończą. Wtedy trzeba dostarczyć czegoś nowego, aby cały czas stymulować organizm.

Najważniejsze cechy motoryczne w treningu lekkoatletycznym to siła, szybkość i wytrzymałość. Możemy kształtować je w różnoraki sposób, nie tylko „klepiąc” kilometry. Ich połączenie w odpowiednich proporcjach może dać ciągłą progresję.

Jak je kształtować, gdy wykorzystaliśmy już sporo metod?

cechy motoryczne

SZYBKOŚĆ

Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy ją zdefiniować. Jest to zdolność do wykonywania czynności ruchowych w określonych warunkach, w jak najkrótszym czasie.  Bardzo często o niej zapominamy, bo przecież zabiera nam cenny kilometraż. Niestety, niesłusznie. Szybkość to podstawa do osiągnięcia dobrych wyników nawet na długich dystansach. Mając jej większy zapas, biegnie nam się luźniej, przez dłuższy czas możemy utrzymywać komfortową prędkość. Trzeba też pamiętać, że najlepszy wiek na rozwój tej cechy motorycznej przypada na koniec szkoły podstawowej. Te lata dawno mamy już za sobą, ale nadal jesteśmy w stanie choć trochę ją poprawić. Przede wszystkim musimy się skupić na technice! Ruch poprawny da się przyspieszyć. Zła technika spowalnia naszą naturalną prędkość. Pracując nad poprawnością ruchów uzyskamy wzrost szybkości „za darmo”. Dopiero potem możemy stosować różne sposoby jej poprawienia. Metody jakimi możemy kształtować szybkość to powtórzeniowa i submaksymalnych prędkości.

Metoda powtórzeniowa polega na wykonywaniu krótkich odcinków z maksymalną prędkością.

Dla średnio i długodystansowców lepszą jest metoda submaksymalnych prędkości. Jest bardzo podobna do powtórzeniowej, jednakże prędkość wykonywanego ćwiczenia nie jest maksymalna, a w granicach 85% do 95% naszych możliwości.

W celu poprawy szybkości warto wpleść do swojego treningu zbiegi. Oczywiście nachylenie powinno być bardzo niewielkie, ale dzięki niemu mamy czuć łatwość w takim biegu. Dzięki lekkiej nierówności, nasza sylwetka będzie odpowiednio pochylona, a spadek pozwoli na rozwinięcie większej prędkości. Tak naprawdę kąt nachylenia na takich przebieżkach powinien być ledwo zauważalny dla oka, aby kształtowanie szybkości przynosiło efekty. Przerwy pomiędzy odcinkami muszą być optymalne, tak aby układ nerwowy cały czas był pobudzony. Niestety do prędkości rekordzisty świata- Usaina Bolta pewnie nigdy się nie zbliżymy, ale zawsze jest szansa na poprawę naszych rekordów - tych większych i mniejszych.

Według badań kluczem do poprawy szybkości jest technika oraz zwiększenie naszego progu VO2 max. Do tego wykorzystujemy interwały trwające przeciętnie od dwóch do sześciu minut. Przydatnym bodźcem mogą okazać się rytmy. Oczywiście wszystko z zachowaniem odpowiedniej techniki biegu.

 

SIŁA

Myślisz, że aby rozwinąć siłę musisz chodzić na siłownię? W żadnym wypadku. Siła i wytrzymałość to cechy antagonistyczne. Rozwijając jedną, automatycznie pogarsza się druga. Jednakże silne mięśnie zmniejszają ryzyko kontuzji, które zwiększa się wraz z dużym kilometrażem. Dla pocieszenia - poprawiając siłę, zwiększamy szybkość. W treningu średnio i długodystansowym warto postawić na następujące sposoby kształtowania siły:

  • Plyometria - w skrócie jest to łączenie skurczu ekscentrycznego i koncentrycznego. Celem jest uzyskanie reaktywności napięcia mięśniowego. Ćwiczenia plyometryczne aktywizują wiele włókien mięśniowych, dając bardzo dobry efekt. Są to ćwiczenia o dużej intensywności, dzięki nim mięśnie uzyskują maksymalną siłę, w jak najkrótszym czasie. Przy takich ćwiczeniach należy pamiętać o odpowiednim podłożu oraz poprzedzającej rozgrzewce.
  • Stabilizacja - jest to element siły ogólnej, bardzo istotnej w przygotowaniu biegaczy. Zaletą takich ćwiczeń jest to, że możemy wykonywać je w domu, nawet bez dodatkowego obciążenia. Różnego rodzaju planki (deska) możemy robić w praktycznie każdym miejscu. W celu urozmaicenia możemy dodać ćwiczenia z poduszką sensomotoryczną, piłką szwajcarską, bądź też lekarską.
  • Podbiegi - jest to element siły biegowej. Podbiegi kształtują siłę, poprawiają technikę, wymuszają podnoszenie kolana oraz pochyloną sylwetkę. Możemy wykonywać je na górkach o różnym stopniu nachylenia, w zależności od efektu jaki chcemy otrzymać.

Metod na poprawę siły bez wchodzenia na siłownie jest bardzo dużo. Większość ćwiczeń możemy wykonywać z ciężarem własnego ciała, nawet bez wychodzenia z domu.

 

WYTRZYMAŁOŚĆ

Wytrzymalość to „zdolność charakteryzująca organizm człowieka do kontynuowania długotrwałego wysiłku o określonej intensywności i zachowaniu podwyższonej odporności na zmęczenie”. Możemy wyróżnić wytrzymałość tlenową oraz beztlenową. Jest bardzo dużo metod jej kształtowania. Bardzo skuteczną dla rozwoju wytrzymałości jest metoda interwałowa. Wykonując taki trening zyskujemy szybką poprawę. Trening interwałowy polega na wykonywaniu danego wysiłku (w naszym przypadku biegania) o dużej intensywności, z przerwami nie pozwalającymi na pełny odpoczynek.

Bardzo przyjemną formą kształtowania wytrzymałości jest duża zabawa biegowa. Taki trening kojarzy się z przyjemnością. Odcinki wykonywane są na samopoczucie.

Oczywiście podstawą jest bieg jednostajny, który dominuje w treningu lekkoatletycznym. Wybieganie w pierwszym zakresie intensywności jest bardzo często stosowanym bodźcem, jednakże właśnie na częstotliwość powtarzania ogranicza się jego skuteczność.

Ciekawą metodą jest także metoda startowa. Po to trenujemy, aby sprawdzać co jakiś czas nasze możliwości. Start w zawodach także jest skuteczny dla poprawy naszej formy. Nie bez przyczyny mówi się, że nawet najgorszy start jest lepszy, od najlepszego treningu. Podczas rywalizacji nasz organizm jest na najwyższych obrotach, poprawiają się tym samym nasze cechy motoryczne. W dodatku pracując nad wytrzymałością mamy dużą szansę na zaznanie pozytywnego wpływu endorfin, bowiem badania udowodniły, że wytwarzają się one po około 30 minutach wysiłku - a czas trwania treningu na którym kształtujemy wytrzymałość nie będzie krótszy.

 

Połączenie tych cech motorycznych jest kluczem do sukcesu,  w odpowiednich proporcjach daje pożądany efekt. Należy pamiętać, że istnieją różne metody na poprawienie wyników. Skorzystajmy, wypróbujmy, może nasz organizm czeka na odpowiedni bodziec, aby „wystrzelić” z formą. Stosowanie różnych metod jest także świetnym urozmaiceniem treningu, który wcale nie musi być taki monotonny!

 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (45)

  • Napisany przez farmaci a un prezzo accessibile in Italia Galpharm Marotta, 04/12/2024 8:21pm (7 miesiące temu)

    medicijnen bestellen in België online Inopha Chièvres medicamentos en venta en Ecuador sin receta

  • Napisany przez салқам жәңгір және орбұлақ шайқасының тарихи маңызы, 18/11/2024 2:21am (8 miesiące temu)

    жылайды менің жүрегім текст, жылайды жүрегім скачать адам мінезі қандай болады, адам мінезін сипаттайтын
    сөздер скачать песню просто люби меня ремикс, просто люби ремикс скачать wolt: доставка, wolt kazakhstan контакты

  • Napisany przez Quelle vitamine pour régénérer les nerfs, 14/11/2024 11:59am (8 miesiące temu)

    La CRP est-elle élevée dans les infections
    virales Quel est le rôle d'un kiné Quand prendre le fer en ampoule
    Comment se passe la première fois chez le gynécologue

  • Napisany przez етістік сұрақтары, 30/10/2024 7:25pm (8 miesiące temu)

    атлант мұхитының суық ағыстары,
    солтүстік мұзды мұхит ағыстары шашын сенің жан баспаған текст, сенің көзің текст
    бала сөйлем құрау, 1 жарым жастагы бала банк тартиби,
    ұлттық банк мақсаты

  • Napisany przez бата на казахском языке короткие, 23/10/2024 2:12pm (9 miesiące temu)

    укулеле аккорды қазақша, кластастарым аккорды командирская почта эйр астана контакты,
    эйр астана электронная почта биомеханика туралы түсінік презентация, биомеханика робототехника қолдану презентация marwin kz,
    marwin toys

  • Napisany przez қанмен жазылған кітап скачать, 21/10/2024 1:35pm (9 miesiące temu)

    гаухар тас меломан, гаухар тас мазмұны usb-ttl распиновка, usb
    to ttl ch340 driver продукция для кератинового выпрямления
    волос, утюжок для кератинового
    выпрямления как проверить армянскую машину по гос
    номеру, проверить авто по гос номеру

  • Napisany przez снился снег и белая собака, 18/10/2024 11:01pm (9 miesiące temu)

    если сниться с вторника на
    среду снились обезьяны к чему это
    снится снятии порчи цыганкой
    битва экстрасенсов амулеты рыбы гороскоп 8 марта кто рожден

  • Napisany przez achat de médicaments en Martinique zydus Rochefort, 18/10/2024 8:59am (9 miesiące temu)

    acheter médicaments Belgique sans ordonnance médicale Pharlab Berazategui medicamentos en farmacia española

  • Napisany przez оракул стрижка ногтей 2023, 13/10/2024 11:39am (9 miesiące temu)

    к чему снится что ты ешь змей
    к чему снится трясина мужчине значение карты таро тота тщетность
    к чему снится есть сырой пирог таро карта любви с партнером

  • Napisany przez мәшһүр жүсіп шығармалары және ұлы даланың ұлы есімдері, 12/10/2024 8:05pm (9 miesiące temu)

    зодиак белгісі бойынша опасыздық
    туралы статистика және фотосинтездің шектеуші факторларының бірі со2 маңызын түсіндіріңіз, фотосинтездің соңғы өнімі қан кету
    кезіндегі алғашқы көмек реферат, венадан қан кету алғашқы көмек
    работа за границей корея, работа в корее шымкент

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy