Zaloguj się:

lub  
Bursztynowy
 
 

Czołówka do biegania Mactronic FREEQ [TEST]

 

autor: Katarzyna Żbikowska, trener personalny, biegaczka ultra, triathlonistka, autorka książki "Kobieta w biegu", opublikowano: 24/07/2019

140 lumenów, do 6h 50 min świecenia na 100% mocy i lekka waga czynią tą lampkę świetną opcją dla każdej biegaczki, której zdarza się eksplorować trasy po zmierzchu lub przed świtem. Ale po kolei…

 Mactronic FREEQ

Światło przednie

Jeśli wybierasz się na bieganie w ciemnym terenie to przede wszystkim chcesz mieć pewność, że zabierając czołówkę będziesz dzięki niej coś wiedzieć. Szczególnie w ciemnym lesie, w środku nocy, w środku jakiegoś mniej lub bardziej karkołomnego biegu ultra! Czołówka Mactronic FREEQ zapewnia bardzo przyzwoity strumień światła, który można sobie skierować tuż pod nogi lub bardziej przed siebie żeby widzieć dalej. To dzięki ruchomej głowicy. Nie mam tu żadnych zastrzeżeń co do jakości światła - jest naprawdę wystarczająca (choć mam w swojej kolekcji czołówkę dającą mocniejsze światło).

Producent zapewnia, że doskonałą mocą lampki możemy się cieszyć przez prawie 7 godzin nieustannego świecenia zatem powinno to wystarczyć na przetrwanie całej nocy w biegu. Przyznaję - nie sprawdzałam, bo nie było okazji, ale po wcześniejszych doświadczeniach z marką Mactronic raczej nie mam wątpliwości, że ten producent swoje obietnice spełnia. 

Można również zmienić tryb na światło pulsacyjne bądź czerwone, ale prawdę mówiąc te funkcje wykorzystuje się dużo rzadziej, przynajmniej ja z nich jakoś specjalnie nie korzystam. 

 Mactronic FREEQ przod

Światło tylne

Tylna czerwona dioda to twoje bezpieczeństwo. Za dnia nie jest potrzebna, ale w ciemności tył latarki po włączeniu robi się widoczny dzięki czemu widać Cię na drodze. Taka funkcja to obowiązkowy element wyposażenia dobrej czołówki dla biegaczki. Jeśli biegasz poboczem asfaltowej drogi z przodu powinno być białe światło, z tyłu czerwone - wtedy mijający Cię kierowcy widzą, że jesteś i w którą stronę się przemieszczasz. Tylna lampka w Mactronic FREEQ jest świetna - widać ją doskonale i nie jest to tylko mały pulsujący czerwony punkcik jak przy wielu tego typu latarkach. 

 Mactronic FREEQ tyl

 

Dopasowanie czołówki

Mactronic FREEQ to bardzo mała, lekka czołówka, w sam raz dla kobiety (choć kolor ma bardzo uniwersalny i tak naprawdę pasuje każdemu i do wszystkiego). Pasek mocujący można regulować dlatego nawet przy szybszym biegu czołówka nie zsuwa się z głowy. Czołówka dzięki bardzo niskiej wadze (77 gramów) nie jest męcząca w użyciu nawet przez dłuższy czas. To niewątpliwie ogromny atut tego modelu - miałam już do czynienia z kilkoma czołówkami do biegania i możecie mi wierzyć, że lekkość jest zdecydowanie jedną z najważniejszych rzeczy na trasie. 

 

Bateria

Baterię czołówki Mactronic FREEQ stanowi akumulatorek, który ładuje się dzięki podłączeniu lampki za pomocą Micro USB. Jest to wygodna opcja, bo nie trzeba kupować baterii (oszczędność i ekologia). Ma też jednak swoje minusy - nie weźmiesz baterii zapasowych i nie naładujesz lampki po drodze (no chyba, że będziesz biec z powerbankiem, co również jest jakąś opcją)

 Mactronic FREEQ4

 

Podsumowując - chciałabym się „przyczepić” do czegoś opisując tą czołówkę, ale naprawdę uczciwie nie ma do czego. Jest naprawdę bardzo dobra i do tego w rozsądnej cenie. Myślę, że sprawdzi się na większość biegowych eskapad, a już niedługo planuję ją przetestować podczas… nocnej wspinaczki na wulkan (co dowodzi, że jej wystarczająco zaufałam).

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy