Zaloguj się:

lub  
BIEG FABRYKANTA
 
 

Zacznij biegać jesienią!

 

autor: Katarzyna Żbikowska-Jusis, opublikowano: 23/10/2017

Sezon urlopowy nieubłaganie dobiegł końca, dzieci wróciły do szkoły, a ty wpadłaś na dobre w dobrze znany codzienny stary rytm. W ferworze obowiązków przypominasz sobie jak siedząc na plaży postanowiłaś, że po powrocie zaczniesz regularnie uprawiać sport, lepiej się odżywiać i więcej spać. Taaak, kiedy to było, pytasz sama siebie przecierając zmęczone ze zmęczenia oczy? Spokojnie, nic straconego – jeśli nawet nie udało Ci się wybiec o świcie zanim zadzwonił pierwszy dzwonek w szkole twojego dziecka to teraz możesz powoli i z planem zacząć swoją sportową przygodę. Jesień to idealny moment żeby zacząć biegać. Dzięki temu zyskasz więcej energii i radości, którą możesz sobie fundować przez okrągły rok. Jak się zabrać za bieganie? Nawet jeśli dotychczasowe próby się nie powiodły – nie zrażaj się. Przeczytaj nasz mini poradnik początkującej biegaczki i zacznij biegać z głową. Sukces gwarantowany.

jakzaczac biegac jsienia

Zacznij dziś – zanim stracisz urlopowy zapał

Pięknie jest snuć plany, że po powrocie z wakacji weźmiesz się za sport, naukę języka, sprzątanie i tysiąc innych rzeczy, ale potem wpadasz w wir pracy i okazuje się, że na planach się kończy. Obiecujesz sobie zacząć od pierwszego, później od połowy miesiąca i w końcu od nowego roku. Stop, to bez sensu – takie odkładanie na później, do równej daty, do jakiegoś święta, do określonego dnia nie przynosi efektów. Najlepiej zacznij po prostu dzisiaj! I nie ma znaczenia czy jest poniedziałek, środa czy piątek. Po prostu przygotuj sobie sportowy strój i wyjdź z domu.

Zrób rozsądny plan i podziel się nim z rodziną

Spontaniczne działania są fajne i przynoszą wiele dobrego w naszym życiu. Pewne rzeczy jednak lepiej wychodzą kiedy się je zaplanuje. Treningi są jedną z takich właśnie rzeczy dlatego planuj. Weź kartkę papieru lub notes i zapisz kiedy znajdziesz czas na bieganie. Nie szalej z ilością treningów. Zaplanuj 3 treningi w tygodniu – tyle na początek wystarczy żeby poprawić kondycję i zacząć czerpać korzyści z aktywności na świeżym powietrzu. Skonsultuj swój plan z małżonkiem, partnerem, dziećmi. Trzy godziny w tygodniu „dla siebie” to naprawdę nie jest wielki luksus – należą ci się bez gadania. Po prostu dobrze wykorzystaj ten czas.

Trenuj zgodnie ze swoim biologicznym rytmem

Jeśli codziennie siedzisz do późna nad pracą i wstając rano obijasz się o meble ze zmęczenia nie planuj biegania na 5 rano, bo szansa, że wyłączysz budzik i przewrócisz się na drugi bok jest naprawdę ogromna. W miarę możliwości dopasuj plan treningowy do swojego rytmu dnia. Dużo łatwiej jest dodać 3 godziny treningu do aktualnego grafiku niż przebudować cały rodzinny plan działania i przestawić swój zegar biologiczny. Są ludzie, którzy świetnie się czują rano i sport najlepiej im wychodzi właśnie o poranku. Dla innych zawsze będzie to kłopot. Nie walcz ze sobą, a dużo łatwiej ci będzie trzymać się regularnych treningów. Oczywiście – nawyki można zmieniać, ale jeśli już samo wyjście na bieganie stanowi dla Ciebie wyzwanie na początku przygody z tym sportem to zrób tak, żeby możliwie najbardziej sobie to ułatwić.

Szykuj wcześniej strój do biegania

Najlepiej jeszcze dzień wcześniej zapakuj sobie ubranie treningowe, które zabierzesz do pracy (jeśli biegasz prosto po wyjściu z biura) lub postaw je przy łóżku (jeśli biegasz o poranku). Będzie ci łatwiej zebrać się na trening jeśli twoje buty i ubranie będą ci o tym przypominać i czekać przygotowane tuż przed tobą. To motywuje i sprawia, że raczej nie odpuścisz sobie treningu. Zadbaj o odpowiedni strój do treningów, żeby nie zraziły cię pierwsze jesienne chłody. Bieganie na świeżym powietrzu jesienią i zimą wzmacnia odporność.

Trenuj na miarę swoich (aktualnych) możliwości

Wiesz dlaczego wielel osób rezygnuje z biegania po pierwszym czy drugim treningu? Ponieważ zaczynają zbyt szybko i wymagają od siebie zbyt dużo. W efekcie próbując np. biec bez przerwy przez kilkanaście minut (bo zegarek pokazuje, że to dopiero kilometr) męczą się tak okrutnie, że bieganie kojarzy im się z ponadprzeciętnym wysiłkiem i męczarnią. Nie popełniaj tego błędu! Jeśli nie masz kondycji zacznij treningi od przeplatania truchtu marszem. Nie patrz na kilometry, po prostu wychodź z domu na pół godziny, 40 minut czy z czasem, godzinę. Wydłużaj czas biegu i skracaj czas marszu, wykonuj po drodze trochę ćwiczeń na całe ciało. Z każdym tygodniem Twoja forma będzie się poprawiała i ani się obejrzysz a będziesz biegać dłużej i szybciej. I przede wszystkim – naprawdę to polubisz!

Dołącz do grupy biegowej

Bieganie na świeżym powietrzu jest idealnym sposobem na spędzenie czasu sam na sam ze swoimi myślami jednak trening w grupie zapewnia regularną dawkę motywacji i może być szansą na nowe przyjaźnie. Niejednokrotnie zdarza się tak, że przyłączając się do biegowej grupy wsiąkamy w sportowe towarzystwo i zakochujemy się w aktywności. Rozejrzyj się czy w twojej okolicy nie ma jakiejś grupy osób umawiającej się na wspólne bieganie. Razem jest naprawdę łatwiej.

Nie zrażaj się brakiem progresu

To również bardzo wazne żeby dac sobei czas na rozkręcenie się. To czy szybko poprawisz kondycję czy trochę wolniej jest bardzo indywidualną kwestią. Zależy od tego czy miałaś kiedykolwiek wcześniej doświadczenie z jakimś sportem (ciało "pamięta" sportową przeszłość), czy spędziłaś ostatnie kilkanaści lat "na kanapie". Liczxą się także predyspozycje, budow ciała, masa ciała, dieta. Jesli więc jest ci cięzko i mimo kilku tygodni progres nie jest zbyt duzy - nie zrażaj się! Urozmaicaj treningi ćwiczeniami, przyspieszaj i zwalniaj podczas biegania, w miarę mozliwości zmieniaj trasę biegu. Progres przyjdzie na pewno - musisz tylko uzbroić się w cierpliwość. 

 

TEMATY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Jak jeśc żeby biegać świetnie - wszystko o odżywianiu biegaczki

Bieganie jesienią - przewodnik dla początkujących

Motywacja do biegania - 50 sposobów na pokonania lenia

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy