Zaloguj się:

lub  
Bursztynowy
 
 

6 rzeczy, które możesz przenieść z treningu atletów do swojego

 

opublikowano: 17/11/2023

PastedGraphic 4

Pixabay

Atleci imponują sprawnością fizyczną i budową ciała. Wiele z nas marzy o poprawie kondycji, jednak niekoniecznie chce zajmować się sportem zawodowo. Niezależnie od celu, warto zawsze inspirować się profesjonalistami. W końcu długość i rozwój ich kariery zależą od jakości treningu oraz trybu życia!

Oto kilka porad, na co zwracać uwagę, by ćwiczenia odnosiły skutek i odbywały się bezpiecznie.

 

1. Rozgrzewka

To podstawa, bez której żaden trening nie powinien się odbywać nawet, jeśli nie planujesz maratonu. Robisz brzuszki, śpiewasz czy grasz na instrumencie poza treningami biegowymi? To również wymaga rozgrzewki. Jeśli nie przekonują cię kwestie bezpieczeństwa, wiedz, że nierozgrzane mięśnie pracują gorzej, a to oznacza kiepskie wyniki.

Zadbaj o dobrą rozgrzewkę szczególnie w chłodniejsze dni. Zwróć uwagę nie na to, żeby się spocić (na to przyjdzie czas później), a żeby poruszać każdym stawem - oczywiście bez przeciążania go. Zwróć szczególną uwagę na nogi i kręgosłup.

 

2. Regularne treningi

Wiele osób sądzi, że spędzając cały tydzień w fotelu i biegając intensywnie jeden dzień, osiągnie dobre rezultaty. Nie do końca…

To prawda, że odpoczynek jest ważny. Każdy z nas lubi obejrzeć serial (Netflix lub Amazon jako kilka przykładów), czy obstawić mecz swojego idola (comeon.pl przytoczyć tylko jeden przykład), jednak mięśnie muszą być gotowe na ćwiczenia. Możesz łatwo zauważyć, że po dniu w biurze próba przebiegnięcia się bez rozgrzewki, będzie się zapewne wiązała z bólem kolan, czy uczuciem sztywności stawów. Tak samo jest z dłuższymi okresami spoczynku. Zmuszając mięśnie do nagłej, ciężkiej pracy, możesz je uszkodzić.

Jeśli trenujesz również coś, co wymaga pamięci mięśniowej (sporty walk, taniec), nawet krótki, a regularny trening jest wręcz niezbędny. Ciało musi przystosować się do niezbyt naturalnych ruchów oraz pozycji, dlatego konieczne jest ich częste wykonywanie.

 

3. Oddychaj!

Zawodowi atleci pracują z oddechem. Wymaga to trochę samodzielności, ponieważ konkretne tempo i częstotliwość jest dość indywidualną sprawą. Podstawa to wdech przez nos i wydech ustami. Może to oczywiście być trudne dla osób ze skrzywioną przegrodą nosową (a to dość częsty problem). Ćwiczenia oddechowe muszą więc być wykonywane z umiarem i rozsądnie.

By lepiej zrozumieć, jak wielki wpływ na ćwiczenia ma właściwy oddech, przetestuj kilka opcji podczas biegu. Zacznij od jednego oddechu na 2 kroki i zmieniaj częstotliwość.

 

PastedGraphic 6

Pixabay

4. Pilnuj diety

Jako amatorka, chcąca tylko żyć zdrowo, nie musisz narzucać sobie rygorystycznych diet. Chodzi bardziej o zdrowy rozsądek. Codzienne chodzenie do fast-foodów nie tylko niszczy zdrowie, ale wywołuje też ociężałość, przez którą coraz trudniej zabrać się za ćwiczenia.

 

5. Stopniowo zwiększaj wysiłek

Maraton na start, czy po długiej przerwie nigdy nie jest dobrym pomysłem. Daj organizmowi przyzwyczaić się do ruchu i zwiększaj wysiłek przy każdym kolejnym treningu.

Jednocześnie słuchaj swojego organizmu. Jeśli daje ci znać, że trening jest zbyt ciężki (masz zawroty głowy, bóle stawów, czujesz się źle), daj sobie chwilę na odpoczynek. Nie rezygnuj z treningu, ale postaw na luźny bieg lub nawet same ćwiczenia rozciągające i wzmacniające, bez wychodzenia z domu.

Zapoznaj się z terminem periodyzacja treningu. Ćwicząc, nie da się iść cały czas do przodu, bez drobnych przystanków.

 

6. Odpowiednia odzież

Trening to nie pokaz mody - wiemy nie od dziś. Nie chodzi jednak wyłącznie o wygodę!

Musisz pamiętać, by ubierać się odpowiednio do pogody, a więc chronić organizm przed upałem i chłodem. Po wysiłku jest on szczególnie wrażliwy.

Nie bez znaczenia są też buty. Biegając bez amortyzacji po twardym terenie lub w niedobranym obuwiu (nieodpowiedni rozmiar, wgniatająca się podeszwa) możesz poważnie uszkodzić stawy.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy