Zaloguj się:

lub  
 
 

Jaki wpływ na Twoje zdrowie ma bieganie?

 

opublikowano: 28/06/2019

Bieganie to forma aktywności ruchowej ciesząca się nieustanną popularnością. Można uprawiać ją w dowolnym miejscu, nie wymaga inwestowania w kosztowny sprzęt, a korzyści zdrowotne są ogromne. Lekarze przekonują, że regularne pokonywanie nawet kilkunastu kilometrów w tygodniu może zmienić naszą kruchą konstrukcję w niezniszczalną i zahartowaną maszynę, w której wszystko działa sprawnie. Bierzemy pod lupę wyniki badań, które wskazują na pozytywny wpływ biegania na zdrowie człowieka.

 bieganie wpyw na zdrowie

Bieganie - pokarm dla mózgu

Ogromna dawka szczęścia, przypływ motywacji i wzrost wiary w siebie - to nie opis magicznej pigułki, którą stosował bohater filmu “Jestem Bogiem”, a raczej efekt, który zachodzi w mózgu po treningu biegowym. Przyjemna endorfinowa lawina zalewająca nasz mózg po każdym treningu szybko potrafi uzależnić. Potwierdzają to sami biegacze, którzy chętnie przekraczają swoje granice, by odczuwać jeszcze większą radość z wysiłku.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Salka z Kalifornii, endorfiny nie są jedynym związkiem, który powstaje w naszym mózgu podczas biegania. Okazuje się bowiem, że treningowy wysiłek pomaga pobudzić do działania szereg szarych komórek. Aktywizacja do działania nie używanych wcześniej obszarów mózgu pozwala ograniczyć stres, poprawić pamięć oraz zdolności koncentracyjne.

Silny jak serce biegacza

Trening poprawia wydolność naszego serca. Poprzez regularne bieganie serwujemy mu odpowiednie tętno, dzięki czemu poprawia ono swoje “osiągi”, które mogą wzrosnąć nawet pięciokrotnie! To z kolei pozwala mu lepiej funkcjonować nie tylko podczas wzmożonego wysiłku na treningu, ale również w czasie wypoczynku. W dużym uproszczeniu - dzięki większej wydolności serce będzie mogło pracować mniej, ale efektywniej.

Bieganie powoduje, że zwiększa się liczba oraz rozmiar naczynek, które odpowiedzialne są za dokarmianie wszystkich mięśni, a także samego serca. Pozwala to mięśniu sercowemu (tak, serce jest mięśniem) rosnąć, stawać się coraz silniejszym i bardziej wytrzymałym. Większa liczba wydajnych naczynek sprawia, że ryzyko zawału spada kilkakrotnie.

Zdrowe płuca

Zadyszka, sapanie, trudności z wyrównaniem oddechu - osoby, które wcześniej nie miały styczności ze sportem lub wracają do niego po długiej przerwie, doskonale znają te objawy. Potocznie określa się to po prostu słabą formą czyli stanem, w którym nasze płuca nie są przystosowane do wysiłku na wyższym poziomie tętna, przez co nie nadążają z dostarczaniem odpowiedniej ilości tlenu do mięśni. O takich objawach nie usłyszymy z ust zaprawionych w bojach biegaczy, ponieważ dzięki regularnym treningom ich płuca przygotowane są do wzmożonego wysiłku.

Systematyczne treningi powodują, że płuca są w stanie dostarczać większą ilość tlenu, a jednocześnie skutecznie usuwać z organizmu dwutlenek węgla. Za proces ten (zwany wymianą gazową) odpowiadają specjalne pęcherzyki płucne, których liczbę można zwiększyć przez odpowiednie działania - na przykład biegi średnio- i długodystansowe.

Jak zacząć biegać?

Znamy już korzyści zdrowotne wynikające z regularnego biegania. Teraz pora dowiedzieć się, jak rozpocząć swoją przygodę z bieganiem. Na początku potrzebne będą 3 elementy: 

I najważniejsze, potrzebny jest cel. Poprawa zdrowia swojego mózgu, serca oraz płuc to bardzo dobry powód, by założyć buty i ruszyć na biegowe trasy. Robiąc wiele małych kroków podczas biegu, zrobisz ogromny krok w stronę swojego zdrowia!

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy