Zaloguj się:

lub  
 
 

Aktywność fizyczna i sport - jak zacząć, by się nie zrazić?

 

opublikowano: 25/05/2020

W czasach ogromnego zainteresowania zdrowym stylem życia wiele osób jest zainteresowanych uprawianiem jakiegoś sportu. Początki bywają trudne, dlatego warto wiedzieć, jak rozpocząć przygodę z aktywnością fizyczną i jakich błędów uniknąć na początku. 

Aktywnoc fizyczna i sport jak zaczac by sie nie z razic

Rozpoczęcie przygody ze sportem

Bieganie, siłownia, jazda na rowerze, sporty drużynowe - jest wiele sposobów, by zapewnić swoim mięśniom regularną dawkę ruchu i zmęczenia. Jeśli tylko nie mamy żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do danej formy aktywności, to nie ma większego znaczenia, co wybierzemy. “Sport to zdrowie” głosi znane wszystkim powiedzenie. Jest w nim sporo prawdy, o ile uprawiamy go rozsądnie. Jakie są największe błędy początkujących?

Przecenianie swoich możliwości

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przez początkujących sportowców jest rzucanie się na głęboką wodę. Nigdy nie biegaliśmy, a już po miesiącu treningu chcemy przystąpić do maratonu? To najkrótsza droga do złapania poważnej kontuzji. Przeciążanie organizmu nie ma nic wspólnego ze zdrowie. Trzeba pamiętać o tym, że jest granica między ciężką pracą a przetrenowaniem. To drugie to ostatnie na czym nam zależy. 

Zaniedbanie diety

Kolejną rzeczą, którą zaniedbują początkujący jest dieta. Trzeba pamiętać, że zjedzenie dużej pizzy czy smażonych w głębokim tłuszczu kawałków kurczaka z popularnej sieciówki zaraz po treningu praktycznie niweczy cały nasz wysiłek. I nawet jeśli mamy tzw. budowę ektomorfika i raczej trudno nam przytyć, to fast foodem nie pozwalamy na odpowiednią regenerację mięśni, co hamuje jakiekolwiek postępy. Warto zatem poczytać trochę o podstawach zdrowego odżywiania lub skonsultować się z dietetykiem. 

Brak cierpliwości

Ostatnim błędem, o którym warto wspomnieć, jest oczekiwanie szybkich efektów i porównywanie się do ćwiczących już od lat. Nic nie dzieje się od razu. Spektakularnych efektów na siłowni nie da się osiągnąć w 3 tygodnie i być gotowym na plażę. To ciężka praca, która wymaga czasu - niekiedy więcej, niekiedy mniej, to też zależy od naszych predyspozycji genetycznych. 

Jak zacząć ćwiczyć?

Od czego zatem powinna zacząć osoba, która stawia swoje pierwsze kroki na bieżni, boisku, czy parkiecie? Przede wszystkim warto zdobyć podstawową wiedzę na temat treningu i specyfiki wybranej dyscypliny. Poza tym, jak już wspomnieliśmy, trzeba zadbać o odpowiednie żywienie. W Internecie jest mnóstwo poradników, które na start będą solidną dawką wiedzy. 

Należy też słuchać swojego organizmu. Po pierwszych treningach dowiemy się, ile potrzebujemy na odpoczynek i jaka intensywność treningu będzie odpowiednia przez pierwsze tygodnie ćwiczeń. 

Zawsze warto też skonsultować się z trenerem personalnym. Obecnie na rynku funkcjonuje wielu specjalistów, którzy pomogą odpowiednio zaplanować trening i przekażą nam podstawy poprawnego wykonywania ćwiczeń, czy planowania harmonogramu. Trenerzy personalni często są również dietetykami, więc dodatkowo rozpiszą dietę i wskażą produkty, których należy unikać lub całkowicie wyeliminować z jadłospisu. 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy