Zaloguj się:

lub  
 
 

4 rzeczy, które sabotują Twój trening

 

autor: Katarzyna Żbikowska, trener personalny, maratonka, triathlonistka, opublikowano: 03/06/2019

Jeśli trenujesz regularnie to oczywiste, że oczekujesz coraz lepszych rezultatów. Chciałabyś być z każdym tygodniem i miesiącem w lepszej formie, zrzucić te kilka nadprogramowych kilogramów, pobiec szybciej na zawodach czy wreszcie zacząć wyglądać na wysportowaną. Tymczasem… trenujesz trenujesz i jakoś nie bardzo widać efekty. Brzmi znajomo? Zastanawiasz się co robisz nie tak i w afekcie zdenerwowania zabierasz się za jeszcze mocniejszy trening. Przecież w końcu musi się udać! Zanim jednak rzucisz się w wir treningów zatrzymaj się na chwilę i pomyśl czy aby na pewno sama nie jesteś sobie winna, że nie masz efektów swojej pracy! Może Cię zaskoczyć jakie elementy i zachowania mogą mieć negatywny wpływ na twój progres (lub jego brak).

4rzeczy

1. Monotonia

Jeśli na każdym treningu robisz dokładnie to samo to nie oczekuj spektakularnych rezultatów. Organizm szybko adaptuje się do określonego rodzaju wysiłku i powtarzana aktywność przestaje być rozwijająca. Żeby następował progres trzeba treningi urozmaicać. 

Zamiast biegać ciągle tą samą trasę w tym samym tempie wykonuj w ciągu tygodnia różne jednostki treningowe: podbiegi, interwały, bieg tempowy w drugim zakresie, bieg regeneracyjny etc. 

 

2. Brak regeneracji

Trenujesz wytrwale każdego dnia tydzień za tygodniem a Twoja forma stoi w miejscu? A może była lepsza a ostatnio nie możesz wejść na wyższe obroty mimo, że cały czas nie odpuszczasz treningów? Być może jesteś zwyczajnie przetrenowana. Pamiętaj, że trening działa wtedy kiedy następuje po nim regeneracja. Trzeba dobrze jeść, dobrze się wysypiać i robić dni wolne od wysiłku. Wtedy jest szansa na progres.

 

3. Treningowi znajomi

Może być tak, że twoi znajomi z biegowych ścieżek, z którymi umawiasz się na wspólne treningi są dla Ciebie ograniczeniem… Dlaczego? Być może zwyczajnie wspólny trening jest niedopasowany do Twoich potrzeb. Zbyt szybkie tempo lub zbyt wolne lub monotonne klepanie kilometrów (patrz punkt 1) to wszystko mogą być przyczyny, dla których twoja forma stoi w miejscu.

Jeśli odkryjesz, że bieganie w grupie niekoniecznie cię rozwija może rób rozgrzewkę wraz z grupą a resztę treningu sama? Albo zwerbuj jakąś jedną, dwie osoby z tym samym celem i poziomem co ty do wspólnego trenowania. 

 

4. Dieta

Dieta jest podstawą twojego samopoczucia każdego dnia. Jest jedną z najważniejszych rzeczy również dla sportowca. Jeśli odżywiasz się byle jak to twoje osiągi również będą byle jakie. Przeanalizuj swój jadłospis i naucz się komponować swoje posiłki tak, aby zawierały wszystkie składniki niezbędne do regeneracji. 

Ogranicz do minimum używki, przetworzone posiłki i słodycze. Jedz więcej warzyw, owoców i pełnowartościowych źródeł białka i węglowodanów. Nie rezygnuj ze składników, które są niemodne (gluten, mięso, laktoza) tylko dlatego, że media do tego zachęcają - sprawdź co jest dobre dla Ciebie i odżywiaj się świadomie. 

 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy