Zaloguj się:

lub  
 
 

Paula Radcliffe i jej „Sztuka biegania”. Recenzja książki.

 

autor: Iwona Ludwinek-Zarzeka, opublikowano: 16/10/2013

sztuka biegania3„(…) Paula Radcliffe uświadamia nam jak złożonym procesem jest trening biegacza. Wtajemnicza czytelników w najdrobniejsze szczegóły przygotowań do biegów. Bardzo konkretnie i kompleksowo”- oto skrótowy opis książki pt. „Sztuka biegania. Autorski poradnik wybitnej biegaczki”, który widnieje na okładce. Czy rzeczywiście tak to wygląda?

 

Przejrzystość

Niewątpliwym atutem książki jest przejrzystość książki. Duża liczba rozdziałów, których tytuły sugerują czego będzie dotyczył tekst oraz obfitość zdjęć pomaga nam w zrozumieniu słowa pisanego. Dzięki nim wiemy jak prawidłowo wykonać ćwiczenie oraz jak wygląda stopa neutralna czy też nadmiernie pronująca. Z drugiej strony fotografie zajmują sporo miejsca. Szczerze mówiąc zamiast wielu z nich, mogłoby się pojawić jeszcze więcej tekstu i bardziej szczegółowe informacje.

 

Ważne i przydatne informacje

Paula, jako bardzo doświadczona biegaczka podejmuje w swym podręczniku  jeśli nie wszystkie, to naprawdę większość zagadnień dotyczących biegania. Jest to wiedza rzeczywiście konkretna, niestety trochę pobieżna. Nie jest to na pewno praca naukowa, raczej coś w rodzaju poradnika, który dotyka ważnych spraw i zachęca do wgłębiania się w temat. Znajdziemy tam porady jak dobrać buty, strój, po co nam pulsometr. Świetny jest rozdział dotyczący ćwiczeń siłowych-prezentowany program na pewno wdrożę w swój plan tygodniowy. Tematyka treningu mentalnego rzadko jest podejmowana, Paula to zrobiła. Książka zawiera także działy poświęcone wyłącznie paniom Wiedząc o tym, że autorka sama jest kobietą i mamą, z wielkim zaciekawieniem i radością czytałam rozdziały o bieganiu podczas menstruacji, ciąży, okresu poporodowego, jak również menopauzy. Opis własnych doświadczeń zbliża nas do Pauli i tworzy swoistą więź. Wszak nikt nie zrozumie lepiej biegaczki, niż druga biegaczka. To czego mi brakowało, to wgłębienia się w niektóre tematy. Kupić sobie pulsometr? Ale jak z nim trenować? Jak wyznaczyć strefy tętna? To samo się tyczy wózków biegowych. Dobrze sobie sprawić, ale na co zwrócić uwagę przy zakupie? I tak dalej i tak dalej. Podkreślam jednak: autorka podejmuje ważne tematy, alarmuje do działania, do nas należy już kwestia tego, czy naszą wiedzę będziemy zgłębiać z innych źródeł, czy też nie.

Duży plus za umieszczenie planów treningowych. Skorzystanie z nich to prawie jak bieganie pod czujnym okiem mistrzyni maratonu kobiecego :)

Trochę irytujące są pierwsze rozdziały: obok porad bardzo często przewija się nazwa jednej z firm sportowych. Gdy jednak przymkniemy na to oko, wyłuskamy garść cennych porad.

 

Podsumowanie

Czy warto kupić i przeczytać? Warto! Książka jest poradnikiem, który daje nam absolutne podstawy dotyczące tego jak zacząć biegać i jak stopniowo podnosić poprzeczkę. Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z aktywnością, znajdziesz informacje niepozwalające błądzić poprzez skomplikowane wywody  o fizjologii, fizjonomii, czy też psychologii sportu. To nie naukowa encyklopedia, a szereg przystępnie rozpisanych porad. Osoby z dłuższym stażem znajdą w lekturze upomnienie o tym, że przecież bieganie to coś więcej: to sen, odżywianie, nawadnianie, wiara w siebie, społeczność biegowa, siła i wytrzymałość, a przede wszystkim dobra zabawa, bo taki właśnie przekaz niesie Paula Radcliffe, kobieta, która sprawiła, że bieganie jest jej sposobem na życie od wielu lat.

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (1)

  • Napisany przez allegra Versand aus Deutschland, 14/09/2024 12:09pm (8 miesiące temu)

    I simply could not go away your website before suggesting that I really enjoyed the standard information a person provide to
    your visitors? Is going to be again continuously
    to investigate cross-check new posts

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy