Zaloguj się:

lub  
Bursztynowy
 
 

"Zakochaj się w bieganiu" - obowiązkowa lektura dla biegaczek [RECENZJA]

 

autor: Iwona Ludwinek-Zarzeka, opublikowano: 22/04/2017

18083883 10202997590097028 1350003549 o

"Zakochaj się w bieganiu", to kolejna pozycja na rynku wydawniczym, skierowana do kobiet. Autorką jest znana blogerka - Anna Szczypczyńska. Czy warto sięgnąć po lekturę? Sprawdziłyśmy!

Dla kogo jest tak książka?

Teoretycznie powinna się spodobać głównie osobom początkującym, które wchodzą w biegowy światek lub wręcz dopiero szykują się, aby do niego wkroczyć. To jednak książka również dla tych biegaczy, którzy od dawna ruszają się „dla siebie” i „dla przyjemności”, ale nie wiedzą jak zacząć trenować, jak się przygotować do pierwszego startu i po co właściwie to robić. Osoby zaawansowane prawdopodobnie niewiele informacji wyciągną z tej lektury dla siebie, mogą ją jednak potraktować jako aspekt motywacyjny. Osobiście czytając książkę przypomniałam sobie, dlaczego tak bardzo kocham bieganie oraz kim się stałam właśnie dzięki wieloletnim treningom.

Autorka od samego początku nie ukrywa, że swoją lekturę kieruje głównie do kobiet. I rzeczywiście jest tam kilka tematów stricte kobiecych, jak np. aktywność w ciąży i tuż po, rady motywacyjne, które skuteczniej przekonają panie, aniżeli panów. Z drugiej strony większość zagadnień tam zawartych, jest uniwersalnych, bez względu na płeć.

Czym książka różni się od innych?

To, co mi się bardzo podoba, to styl, w jakim autorka komunikuje się z czytelniczkami. Czytając strona po stronie ma się poczucie, że mówi do nas nie biegowy guru, ale doświadczona koleżanka. Ania odpowiada cierpliwie na wszelkie pytania początkujących. Nawet na takie, które wydawałyby się oczywiste i zbędne. A jednak gdy cofnę się do swoich biegowych początków przypominam sobie, że mi również podobne pytania kołatały się po głowie.

Druga rzecz, to eksperci, których autorka zaangażowała przy tworzeniu lektury. Ania nie udaje wszechwiedzącej. Nie twierdzi, że zna się doskonale na psychologii, dietetyce, treningu, biegowym sprzęcie. W kwestiach wymagających zaawansowanej wiedzy, oddaje głos specjalistom w swoich dziedzinach.

Jakie zagadnienia porusza autorka na łamach książki?

„Zakochaj się w bieganiu”, to właściwie kompendium wiedzy, którą warto przyswoić na początku swojej biegowej przygody. Autorka na jej łamach podpowiada, czego potrzebujemy by zacząć biegać (oraz czego nie potrzebujemy), jak wybrać odpowiednie buty, jak się odżywiać. Znajdziemy tam również kilka ciekawych przepisów.

W książce umieszczono również plany treningowe dla trzech różnych poziomów zaawansowania: maraton dla ambitnej studentki, półmaraton dla zabieganej pani z korpo oraz mamy, która pragnie schudnąć.

Nie zabrakło także informacji o treningu uzupełniającym, aktywności w ciąży, motywacji, a także… krótkiej historii o tym, jak poznała swojego męża, który od początku wspiera ją we wszystkim co robi.

Czy warto kupić?

Jeśli jesteś początkującą biegaczką i nie wiesz co, jak i gdzie – to lektura obowiązkowa. Jeśli biegasz już od jakiegoś czasu, ale chcesz się wznieść o poziom wyżej – zdecydowanie. 

Książka jednak raczej nie zainteresuje tych, którzy są w bieganie mocno wdrożeni. Chyba, że młode mamy, które poniekąd przygodę z bieganiem zaczynają od nowa. 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy