Zaloguj się:

lub  
Bursztynowy
 
 

Czy jesteś gotowa do biegu? Recenzja książki „Gotowy do biegu” Kelly Starrett, T.J. Murphy

 

autor: Katarzyna Żbikowska-Jusis, opublikowano: 13/11/2015

Gotowy do biegu 500 piks rgbCzy wychodząc na trening bladym świtem albo zakładając buty biegowe prosto po pracy zastanawiałaś się kiedykolwiek czy jesteś gotowa do biegu? No właśnie, większość z nas nigdy nie zadaje sobie takiego pytania, po prostu wychodzimy i robimy swoje czerpiąc radość z pokonania lenistwa i swoich słabości. Cieszymy się z coraz to lepszej formy i z zapałem bierzemy się za jej dalszą poprawę dopóki… dopóki nie zatrzyma nas ból.

Mniej więcej takim przekazem zaczyna się książka dr Kelly Starrett’a – moim zdaniem pozycja obowiązkowa dla każdego, kto myśli o bieganiu nieco poważniej i chciałby przez długie lata cieszyć się tym sportem (lub w ogóle jakimkolwiek sportem) bez uszczerbku na zdrowiu.  

Autorzy w interesujący i dający do myślenia sposób przekonują dlaczego dbanie o sprawność jest ważniejsze niż objawowe leczenie kontuzji, które są tak powszechne u biegaczy. Pokazują w jaki sposób można tych kontuzji uniknąć i przekonują, że wystarczy 10 minut zaangażowania dziennie, aby stać się odpowiednio przygotowanym do biegania. Warunek jest jeden – to musi być 10 minut każdego dnia przez 7 dni w tygodniu przez całe twoje życie.

W książce, oprócz ćwiczeń, które zaskoczą niejednego biegacza, znajduje się również wiele ciekawostek, które mają szansę zrewolucjonizować niejeden światopogląd. Autorzy przekonują, że każdy z nas może sam sobie pomóc w zapobieganiu i leczeniu urazów. Pokazują błędy, które świadomie lub nie popełniamy każdego dnia, a które powtarzane przez wiele lat potrafią doprowadzić nasze ciała do ruiny.

Na pewno nie jest to lekka lektura  „do poduszki”, którą pochłoniemy w jeden wieczór. Trzeba nieco bardziej zagłębić się w temat i cierpliwie przebrnąć przez polecane przez autorów ćwiczenia, a później każdego dnia nad sobą pracować. Kiedy jednak to zrobimy okaże się, że czas poświęcony na te zadania to jedna z najlepszych inwestycji w nasze zdrowie. Przyznaję, że już wdrożyłam w swoje biegowe życie kilka porad z tej książki i jestem przekonana, że (choć długa przede mną droga) zmierzam w dobrym kierunku.

Zdecydowanie jestem zdania, że „Gotowy do biegu” to jedna z najlepszych książek poradnikowych o bieganiu, a dokładniej – o sprawności. Nie znajdziesz tu gotowych planów treningowych do maratonu, półmaratonu czy biegu na dychę. Znajdziesz za to plany dbania o mobilność wszystkich narządów potrzebnych do tego by realizować swoją biegową pasję.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy