Zaloguj się:

lub  
Bursztynowy
 
 

Trening a miesiączka

 

autor: Katarzyna Żbikowska, trener personalny, opublikowano: 07/05/2018

Cykl menstruacyjny to naturalny harmonogram według którego funkcjonuje twoje ciało niezależnie od tego czy tego chcesz czy nie. O ile nie bierzesz tabletek hormonalnych, ani nie jesteś w ciąży twoje ciało ma swój własny prawidłowy rytm, który wpływa na twoje samopoczucie. Nie ma sensu z tym walczyć, udawać że nie ma znaczenia czy jesteś akurat przed okresem, w trakcie czy po. I nie chodzi wcale o szukanie wymówki jak za danych lat na lekcjach w-f kiedy to często bywałyśmy „niedysponowane”. To bzdura, że nie można uprawiać sportu w „te dni”. Można a nawet warto, szczególnie, że współcześnie mamy do dyspozycji środki higieniczne najlepszej jakości. Wysiłek fizyczny poprawia nastrój i zmniejsza rozdrażnienie w czasie PMSu (zespołu napięcia przedmiesiączkowego) a także zmniejsza dolegliwości bólowe podczas trwania okresu. Bywa jednak tak, że z jakiegoś powodu mocne treningu „nie wychodzą” a jedną z przyczyn może być również moment w cyklu, w którym się aktualnie znajdujesz. Dowiedz się więcej, obserwuj swoje ciało i wykorzystaj swój potencjał.

trening miesiaczka

Podczas każdego cyklu, który zwykle trwa od 25 do 31 dni, poziom hormonów podnosi się i spada. Jeśli cykl trwa dłużej (30 dni) wówczas owulacja się przesuwa o ok 2 dni.
Stężenie estrogenu i progesteronu we krwi ma wpływ na Twoje fizyczne możliwości. Dlaczego zatem by nie wykorzystać tych naturalnych zmian na swoją (treningową) korzyść? Zobacz w które dni cyklu twój organizm najsprawniej spala tkankę tłuszczową a w które powinnaś mieć więcej energii do biegania wymagających interwałów.

DZIEŃ CYKLU

POZIOM HORMONÓW

WPŁYW NA FIZYCZNE MOŻLIWOŚCI

WYKORZYSTYWANIE ENERGII

ZALECANY TRENING

1-13

Niski poziom estrogenu

Rozpad glikogenu w mięśniach

Czerpanie energii głównie z węglowodanów

Trening szybkości – interwały, tempówki, podbiegi

14 (owulacja)

Maksymalny poziom estrogenu

Oszczędzanie glikogenu w mięśniach

Spalanie tkanki tłuszczowej

Treningi wytrzymałościowe – długie wybiegania

15-21

Stały, dość wysoki poziom estrogenu

21-28

Wysoki poziom progesteronu; stopniowe obniżanie poziomu estrogenu

Oszczędzanie glikogenu w mięśniach / przyspieszone tętno podczas wysiłku

Czerpanie energii głównie z tkanki tłuszczowej

Treningi wytrzymałościowe. Wysoki poziom progesteronu sprawia, że szybciej się męczysz. To najlepszy czas na lekkie treningi.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy