Zaloguj się:

lub  
Poznań
 
 

Kolano biegacza – jak rozpoznać i leczyć tę kontuzję?

 

opublikowano: 05/06/2021

Kolano biegacza to potoczne określenie urazu stawu pomiędzy rzepką a kością udową. Problem najczęściej dotyczy osób przeciążających staw kolanowy na skutek intensywnych treningów biegowych, jak również osób uprawiających sporty obciążające nadmiernie kolana takie jak piłka nożna, kolarstwo czy narciarstwo. W nieustannie przeciążanym kolanie powstają mikrourazy, które z biegiem czasu sumują się, a w efekcie tego powstaje większy uraz, który wymaga leczenia. Jakie objawy są charakterystyczne dla kolana biegacza? Jak wygląda leczenie tej przypadłości? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu. Dowiesz się z niego również, jakie badania wykonuje się, by zdiagnozować kolano biegacza.

kolano biegacza jak rozpoznac i leczyc te kontuzje

Kolano biegacza – objawy

Przy kolanie biegacza najczęściej występuje ból w okolicy przednio-bocznej stawu kolanowego, czyli po zewnętrznej stronie kolana i z przodu. Powoduje go zapalenie w okolicy nadkłykcia bocznego kości piszczelowej i zwykle pojawia się podczas zbiegania ze wzniesienia, schodzenia ze schodów czy nagłego zatrzymania. Dolegliwości bólowe ze strony kolana podczas aktywności fizycznej z biegiem czasu narastają, co wymusza na ćwiczącym przerwanie treningu.

Gdy występuje kolano biegacza, dodatkowo można odczuwać kłucie, mrowienie i drętwienie. Słychać chrobotanie i trzeszczenie w stawie, pojawia się uczucie zablokowania stawu. Ponadto w obrębie kolana zaobserwować można obrzęk.

Jak diagnozuje się kolano biegacza?

W ramach diagnostyki kolana biegacza wykonuje się badanie przedmiotowe i podmiotowe pacjenta. Zastosowanie znajdują tutaj różne testy, w tym przede wszystkim test Obera, test Renne i test Noble’a, które przeprowadza lekarz podczas badania w gabinecie. Celem uzupełnienia diagnostyki zaleca się dodatkowo wykonania badań, w tym m.in. prześwietlenia rentgenowskiego (RTG), ultrasonografii (USG) i rezonansu magnetycznego (MRI).

Leczenie kolana biegacza

Postępowanie w przypadku kolana biegacza w dużej mierze zależy od stopnia nasilenia dolegliwości i rozległości zmian w obrębie kolana. Zalecenia dla pacjentów z tą przypadłością zazwyczaj są jednak bardzo podobne.

Kolano biegacza – rehabilitacja

W leczeniu kolana biegacza pomaga fizjoterapia. Zabiegi rehabilitacyjne powinny być ukierunkowane przede wszystkim na rozluźnienie pasma biodrowo-piszczelowego, które można uzyskać np. poprzez masaż głęboki pasma biodrowo-piszczelowego, ćwiczenia rozciągające czy rozluźnianie mięśnia pośladkowego wielkiego. Ważne jest także, by wzmocnić mięsień pośrodkowy średni. Pomogą w tym ćwiczenia z taśmą oporową oraz trening mięśni na siłowni.

Wizyta u fizjoterapeuty często kończy się tapingiem, czyli plastrowaniem. Taping przy kolanie biegacza pomaga utrzymać stabilną pozycję kości i mięśni podczas aktywności sportowej.

Maść na obolałe kolano

Do miejscowego, objawowego leczenia bólu występującego przy kolanie biegacza sprawdzą się preparaty do stosowania zewnętrznego, np. maść lub żel. Maść dla biegaczy można stosować od razu, gdy tylko pojawią się dolegliwości bólowe. Alternatywą dla produktów do stosowania miejscowego jest dikyspray, który rozpyla się na bolesne lub obrzęknięte miejsce.

Preparaty na ból kolana do doraźnego stosowania można kupić w aptece bez recepty. Warto jednak pamiętać, żeby przed użyciem zapoznać się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, a w razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Orteza przy bólu w kolanie

Pacjentom, u których zdiagnozowane zostało kolano biegacza, zaleca się dobór i noszenie odpowiedniego zaopatrzenia ortopedycznego. Mowa tutaj o ortezach i stabilizatorach, które zakłada się na kończynę do chodzenia na co dzień lub podczas aktywności. Na kolano biegacza sprawdzić się może także specjalna opaska.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy