Zaloguj się:

lub  
POZNAN
 
 

5 najczęstszych błędów biegaczek ( i jak je naprawić)

 

autor: Katarzyna Żbikowska, opublikowano: 27/11/2017

Chcesz poprawić kondycję, biegać coraz lepiej, dalej, szybciej i bez wysiłku? Ideał prawda? Tymczasem wciąż łapiesz się na tym, że nie masz siły na treningach a przyspieszenie choćby o kila sekund powoduje u Ciebie zadyszkę jak na zawodach? Być może twój trening jest po prostu nieskuteczny! Zobacz jakie błędy najczęściej popełniają biegaczki i wyeliminuj je natychmiast. Będziesz zdziwiona jak szybko odnotujesz pozytywne zmiany.

5 bledow biegaczek

1. Biegasz zbyt dużo

Wiele osób wpada w pułapkę nabijania kilometrów. Sprzyjają temu wszelkie urządzenia pomiarowe, które w założeniu mają nas motywować do treningów. Kończy się jednak tym, że bezmyślnie dokręcasz kolejne kilometry żeby pobić tygodniowy rekord. I tak bez umiaru. To prawda, że biegi długodystansowe wymagają wybieganych kilometrów i przy przygotowaniach np. do maratonu nic nie zastąpi długich wybiegań. Jednak to nie znaczy, że koniecznie musisz dokręcać ich coraz więcej. Czasem lepiej postawić na jakość treningu niż na ilość kilometrów. Bieganie wciąż w tym samym tempie długich odcinków bez urozmaicenia zamęcza organizm i nie powoduje progresu. Chyba, że trenujesz do ultra. Ale to zupełnie inna historia.

2. Biegasz z byt szybko (na treningach, które z założenia powinny być lekkie)

Główna zasada treningowa jest taka, żeby mocne jednostki przeplatać lekkimi. Tylko, że te lekkie naprawdę powinny być lekkie. Większość biegaczy na biegach regeneracyjnych biega zbyt szybko. Zwolnij a zobaczysz z jaką energię przyjdziesz na kolejny trening i zrobisz interwały czy bieg tempowy, które do tej pory wcale ci nie szły!

3. Nie uzupełniasz energii

To grzech przede wszystkim kobiet – za wszelką cenę chcesz być szczupłą, jeszcze szczuplejsza więc po ciężkim treningu wypijasz trochę wody i ewentualnie zjadasz jabłko? Błąd. Po każdym ciężkim treningu powinnaś zjeść wysoko-węglowodanową przekąskę żeby jak najszybciej uzupełnić glikogen w mięśniach). A później zdrowy normalny posiłek bogaty we wszystkie substancje odżywcze – białko, węglowodany, tłuszcza mikro i makroelementy. Nie chodzi o obżarstwo, ale o rozsądnym uzupełnieniu energii musisz pamiętać.

4. Nie ćwiczysz mięśni korpusu

Spora grupa biegaczek skupia się wyłącznie na bieganiu. Tymczasem lepsze wyniki osiągają te zawodniczki, które regularnie wzmacniają tzw. „core” czyli korpus. Chodzi o mięśnie głębokie okalające kręgosłup . To dzięki sile w tej części ciała jesteś w stanie utrzymać prawidłową pozycję podczas biegu i w rezultacie biec bardziej wydajnie.

5. Ignorujesz kontuzje

Po treningu boli cię noga, ale ignorujesz ten ból i następnego dnia zasuwasz dalej. Znów boli, ale ponownie bagatelizujesz temat. W końcu doprowadzasz do poważnej kontuzji i nie jesteś w stanie biegać przez ładnych kilka tygodni. Znajomy scenariusz? Niestety bardzo powszechny wśród amatorów. Czasem lepiej odpuścić jeden czy dwa treningi i podleczyć nadwyrężoną nogę niż na siłę próbować oszukać organizm. Dbanie o zdrowie to podstawa. Tylko w pełni sił będziesz w stanie być lepszą biegaczką.

Zmień te zachowania a zobaczysz, że bieganie zacznie ci przychodzić z większą łatwością. Staniesz się szybsza, sprawniejsza i bardziej zadowolona z siebie.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy