Zaloguj się:

lub  
 
 

4 brutalne fakty o odchudzaniu

 

autor: Katarzyna Żbikowska, trener personalny, opublikowano: 05/03/2018

Zaczełaś biegać, żeby pozbyć się kilku nadprogramowych kilogramów, ale waga ani drgnie? A może marzysz, żeby wyszczuplić nogi lub odchudzić pupę? Ćwiczysz, biegasz i wybierasz fit - proudkty w sklepie a mimo to efektu jak nie było, tak nie ma... Co robię nie tak ? - zastanawiasz się. Może odpowiedź wcale nie jest taka trudna. Zdrowy styl życia wymaga podjęcia szeregu decyzji, które, szczególnie na początku mogą stanowić niemałe wyzwanie. Należy zweryfikować dietę i nauczyć się, często od nowa sposobu odżywiania, który będzie służył zdrowiu i sylwetce. Należy skomponować plan treningowy i zadbać o odpowiednią regenerację. Często nie mając należytej wiedzy można ulec mitom zasłyszanym od znajomych czy głupotom przeczytanym w Internecie. Oto 4 fakty, których z reguły nie chcemy słyszeć, a którym nie da się zaprzeczyć.

brutalne fit fakty

Uprawianie sportu nie upoważnia Cię do jedzenia wszystkiego bez ograniczeń

Jeśli chcesz utrzymać zgrabną sylwetkę (lub schudnąć) a przy tym mieć dużo energii to nie wystarczy, że zaczniesz się ruszać. Niestety – fakt, że zaczęłaś biegać wcale nie znaczy, że możesz potem bezkarnie objadać się ciastkami. Matematyka jest bezlitosna – pół godziny biegania pozwoli Ci na spalenie (średnio) około 250 kalorii. To mniej więcej tyle ile ma niewielki batonik (który np. trzymałaś w torebce i zjadłaś zupełnie niespostrzeżenie). Jeśli jesteś początkująca to naprawdę nie spalisz na treningu tysięcy kalorii ponieważ zwyczajnie zabraknie ci kondycji do wytrzymania wysiłku przez wystarczająco długi czas. Poza regularnym wysiłkiem fizycznym zwracaj też uwagę na to co i kiedy jesz.

„Fit” żywność nie zawsze jest zdrowa

Chcesz się zdrowo odżywiać więc kupujesz fit jogurty, fit batoniki i fit płatki śniadaniowe? Stop. Większość tych produktów to nic innego jak marketingowe bzdury, które mają za zadanie podkręcić sprzedaż w określonej grupie konsumentów (np. aktywne dbające o siebie/ odchudzające się kobiety). Nie daj się nabrać – większość batoników musli zawiera dodawany cukier, utwardzone tłuszcze i nierzadko inne dodatki, które ze zdrowiem niewiele mają wspólnego. Beztłuszczowe jogurty również napchane są cukrem (lub słodzikami) i dodatkami polepszającymi smak. Tak jest również z wieloma innymi produktami. Czytaj więc etykiety i nie wierz reklamom. Bądź świadomym konsumentem i wybieraj jak najmniej przetworzoną żywność, która naprawdę jest zdrowa.

Nie możesz odchudzić tylko jednej wybranej części ciała

Często można przeczytać pytania „jak wyszczuplić nogi”, „jak jak odchudzić brzuch”, czy „jak zmniejszyć pupę”. Bez względu na to jak bardzo chciałabyś pozbyć się tkanki tłuszczowej z konkretnej części ciała musisz wiedzieć, że tak się nie da. Odchudzanie to jest proces, który obejmuje cały organizm i jeśli decydujesz się na to aby walczyć z nadmiarowymi kilogramami wiedz, że będziesz chudnąć „równomiernie” lub tak jak masz to zapisane w genach. Jeśli wszystkie kobiety w twojej rodzinie mają tzw. figurę gruszki (czyli szersze biodra i pełniejsze uda) to wiedz, że te partie twojego ciała będą najpewniej dość oporne jeśli chodzi o zmniejszanie gabarytów. Nie znaczy to, że się nie da (zdecydowanie nie chodzi o szukanie wymówek w postaci „genów”). Musisz tylko mieć świadomość, że jeśli zaczniesz się odchudzać to oprócz pośladków mogą też zmniejszyć ci się np. piersi.

Nie ma drogi na skróty

Ani w odchudzaniu, ani w budowaniu formy godnej maratończyka nie ma dróg na skróty. Jeśli będziesz chciała schudnąć zbyt szybko i zaczniesz desperacko ograniczać ilość kalorii czeka cię najpewniej efekt jojo i przybierzesz na wadze jeszcze bardziej. Jeśli będziesz chciała przygotować się do maratonu w zbyt krótkim czasie istnieje ogromne ryzyko, że przedsięwzięcie zakończy się kontuzjom. Tutaj do celu dochodzi się małymi krokami. Liczy się każdy trening i każdy dzień zdrowego zbilansowanego odżywiania. Nie wierz też w reklamowane tabletki na odchudzanie, przyspieszanie metabolizmu czy spalające tkankę tłuszczową. To naprawdę nie działa i szkoda na to pieniędzy. Lepiej zainwestuj w dobrej jakości żywność i karnet na siłownię. Albo w trenera. Pamiętaj – naprawdę nie ma drogi na skróty.

Dodaj komentarz

Komentarze (1)

  • Napisany przez Lozanna, 19/02/2019 11:27pm (10 miesiące temu)

    ....zakończy się kontuzją. Nie kontuzjom.

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy