Zaloguj się:

lub  
 
 

Zalety biegania po śniegu

 

autor: Anna Zatwarnicka, opublikowano: 12/12/2022

Obfite opady śniegu i ujemna temperatura nie zachęcają do wychodzenia z domu, a co dopiero do biegania. Chodniki i parkowe alejki zasypane są śniegiem, po kostki. W niektórych miejscach pojawia się warstwa lodu, bardzo niebezpieczna dla biegaczy. Pomimo tak trudnych warunków warto jednak wybrać się na trening. Sprawdź jak zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas biegania w śniegu. Podpowiemy również dlaczego nie warto rezygnować ze śnieżnego biegania.

Bieganie w śniegu

Bieganie w śniegu. Bezpieczeństwo biegaczki

-Zimą zdecydowanie szybciej robi się ciemno. Bezwzględnie należy zadbać o swoją widoczność na biegowej ścieżce. Ubieraj jasne ubrania, a do biegowego stroju dołącz elementy odblaskowe.

-Buty w których biegałaś latem i jesienią, zdecydowanie odstaw do szafy. Zimą należy biegać w obuwiu dostosowanym do warunków pogodowych i stanu nawierzchni. Buty do biegania zimą powinny być wyposażone w wodoodporną membranę i antypoślizgowe podeszwy. Inna struktura gumy w podeszwie, widoczne wypustki i różnorodna powierzchnia powodują lepszą trakcję podczas biegu.

-Zakryj usta, oddychaj nosem - dzięki temu zapobiegniesz wystąpieniu infekcji gardła i górnych dróg oddechowych jak również zmniejszysz ubytek ciepła z organizmu.

-Załóż bieliznę termiczną oraz wodoodporną kurtkę.

-Czapka, szalik i rękawiczki to absolutny must have podczas zimowych treningów, nigdy nie zapominaj o tych elementach ubioru.

-Rozgrzewkę przed treningiem i ćwiczenia rozciągające po bieganiu, wykonaj w domu aby nie doprowadzić do wychłodzenia organizmu.

-Jeśli lubisz biegać po lesie i dojeżdżasz na treningi, zabieraj z sobą ubranie, w które przebierzesz się w aucie, po treningu. Dzięki temu nie będziesz musiała wracać do domu w nieprzyjemnie mokrych od potu ubraniach.

Korzyści płynące z biegania zimą:

1. Znaczna poprawa nastroju

Zimą szybko robi się ciemno, a ilość godzin ze światłem dziennym jest dla nas niewystarczająca. Wychodzimy do pracy kiedy jest szaro, wracamy do domu kiedy jest ciemno. Taki stan rzeczy prowadzi do znacznego obniżenia nastroju i tzw. chandry. Zimą najchętniej spędzamy czas pod kocem i z kubkiem gorącej czekolady. Jeśli jednak, przez większość roku jesteś aktywna, a zimą nagle drastycznie zmniejszysz dawkę ruchu, poczujesz się ospała i ociężała. Bardzo szybko zauważysz też, że przybyło Ci kilka kilogramów. Przedłużający się czas bez treningów, które latem towarzyszyły Ci niemal każdego dnia, może doprowadzić nawet do odczuwania stanów depresyjnych. Codzienna dawka biegania, dostosowanego do warunków pogodowych potrafi skutecznie poprawić humor i zapobiec spadkom nastroju.

2. Zbudujesz formę na wiosnę

Biegając w zimowych warunkach spowodujesz zbudowanie bazy treningowej na wiosnę. Sama zauważysz, że Twoje biegowe osiągnięcia poszybowały w górę, a wiosną przekroczysz swoje dotychczasowe limity. Ustanowisz nowe życiówki i kto wie, może nawet pobiegniesz w imprezie biegowej.

3. Nie musisz obawiać się świątecznego serniczka

Święta to czas rodzinnych spotkań i związanych z tym poczęstunków. Stoły uginają się pod ciężarem pyszności, na które masz ochotę. Mamusia zachęca do zjedzenia kolejnego kawałka makowca, a pyszny serniczek kusi by po niego sięgnąć. Biegając systematycznie nie musisz obawiać się, że w Święta przybędzie Ci dodatkowych kilogramów.

4. Biegając zimą hartujesz organizm

Ruch na świeżym powietrzu podczas ujemnych temperatur, wzmacnia nasz układ odpornościowy, dzięki czemu skuteczniej walczy on z wirusami. Oczywiście zimowe treningi nie mogą być zbyt wycieńczające, a dieta musi być bogata w odpowiednie składniki odżywcze aby nasz organizm mógł się zahartować. Zimą nie poprawiaj swojej szybkości, może to doprowadzić do przetrenowania. Popracuj nad wytrzymałością.

5. Poprawisz wydolność

Biegając w mrozie nasz organizm musi podjąć znaczny wysiłek aby się dostatecznie ogrzać. Dzięki temu serce pracuje sprawniej, krew krąży szybciej, a nasza wydolność ulega znacznej poprawie. Wiosną zauważysz, że zwiększyła się Twoja wytrzymałość i zaczniesz biegać na dłuższych dystansach i z większą szybkością.

6. Biegaj po śniegu i wzmacniaj mięśnie

Bieganie po śniegu wywołuje zwiększoną pracę naszych mięśni. Brodzenie w śnieżnym puchu powoduje odczuwalny opór i nasze mięśnie muszą się napracować by wprawić nogi w ruch. Dzięki temu, wiosną zauważysz z jaką łatwością przychodzi Ci bieganie po równej nawierzchni.

7. Lepiej nawodnisz organizm

Biegając zimą zwiększasz poziom nawodnienia organizmu, co znacząco przekładać się będzie na jakość Twoich treningów. Ponieważ zimą biegamy w niskich temperaturach, nasz organizm nie wydziela nadmiernej ilości potu w celu ochłodzenia się, dzięki temu tracimy mniej wody. Pijąc tyle samo wody co latem powodujemy nawodnienie organizmu na odpowiednim poziomie.

8. Dostarcz sobie witaminy D

Zimą nie brakuje także słonecznych dni. Jeśli masz możliwość wybieraj godziny treningu tak, aby biegać w słnecznej porze dnia. Dzięki porcji ruchu na świeżym powietrzu i w promieniach słońca, w skórze zacznie wytwarzać się witamina D, która między innymi wzmacnia kości.

9. Staniesz się bardziej pewna siebie

Ponieważ bieganie w zimowych warunkach wymaga ogromnego samozaparcia, każdy trening sprawi Ci niesamowitą satysfakcję. Wzrośnie Twoja pewność siebie, a znajomi niejednokrotnie zachwycać się będą Twoją siłą woli i rosnącą wytrzymałością.

10. Biegowe trasy odkryjesz na nowo

Biegając ulubioną trasą w okresie letnim czy jesiennym z pewnością znasz już każdy kamyczek i każdą gałązkę, które widujesz podczas biegu. Zimowy, śnieżny krajobraz może Cię jednak bardzo zaskoczyć. Gruba warstwa śnieżnego puchu spowoduje, że widywane dotąd okoliczności przyrody diametralnie się zmienią, a swoją ulubioną, biegową trasę odkryjesz na nowo.

Zdecydowanie, bieganie zimą różni się od biegania latem czy jesienią. Temperatura nie rozpieszcza, biega się ciężko, a padający śnieg ogranicza pole widzenia. Jeśli jednak dostosujesz trening do warunków pogodowych, a nie odwrotnie, dostrzeżesz plusy biegania w takich warunkach. W śniegu biega się zdecydowanie wolniej ale po odpowiednim przygotowaniu przekonasz się, że ten rodzaj treningu posiada wiele pozytywnych cech, nieosiągalnych w innej porze roku.

Dodaj komentarz

Komentarze (2)

  • Napisany przez pancef sans effets indésirables, 03/03/2024 12:43am (25 dni temu)

    Amazing issues here. I am very glad to look your post.
    Thanks a lot and I am looking ahead to touch
    you. Will you please drop me a e-mail?

  • Napisany przez dove posso trovare cefuroxime in Italia?, 14/10/2023 11:27pm (6 miesiące temu)

    I have learn a few excellent stuff here.
    Certainly price bookmarking for revisiting.
    I wonder how much effort you place to make the sort of excellent informative site.

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy