Zaloguj się:

lub  
 
 

Młode mamy stawiają na aktywność

 

autor: Korneliusz Smolik, Tuan Sport Club w Piasecznie, opublikowano: 18/02/2015

Sport staje się coraz ważniejszym elementem stylu życia wielu Polaków, co jest bardzo pozytywnym zjawiskiem m.in. ze względów profilaktyki zdrowotnej. Niestety, praca i obowiązki rodzinne często stoją na drodze regularnemu treningowi, dlatego nowoczesne siłownie zaczęły uwzględniać w swojej ofercie m.in. potrzeby młodych mam i kobiet w ciąży.

Jeszcze do niedawna można by się pokusić o stwierdzenie, że to mężczyźni byli bardziej aktywni, częściej odwiedzali siłownie i uprawiali sport. Aktualna sytuacja prezentuje się zgoła odmiennie, trudno bowiem nie spotkać na siłowni kobiet, nierzadko to one przodują w ćwiczeniach i chętniej korzystają z zajęć grupowych. Rozwija się także oferta skierowana do kobiet w ciąży które nadal chcą zachować dobrą kondycję oraz przygotować mięśnie do porodu oraz mam, które chciałyby popracować nad sylwetką po porodzie.

Basen Tuan miniMotywacje i obawy związane z treningiem

Aktywność fizyczna w trakcie ciąży może uchodzić za tabu, ponieważ widok ciężarnej na siłowni wciąż jest czymś niecodziennym. Tymczasem, spacer na bieżni, rowerek lub ćwiczenia na piłce mogą odnieść pozytywny efekt, jeśli tylko kobieta nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań lekarskich. To samo tyczy się specjalnych programów treningowych, np. pilatesu czy zajęć ruchowych pod okiem wykwalifikowanego instruktora. Do głównych zalet gimnastyki podczas ciąży zaliczają się:

- usprawnienie układu krążenia i oddechowego,

- przyśpieszenie przemiany materii, co ułatwia dojście do formy po porodzie,

- zapobieganie bólom krzyża oraz innym dolegliwościom towarzyszącym ciąży,

- ćwiczenie mięśni Kegla, aby poród przebiegł pomyślnie,

- zmniejsza ryzyko wystąpienia przedwczesnego porodu bądź nieprawidłowego ułożenia dziecka.

Niektóre panie w ciąży lub po porodzie mają obawy przed rozpoczęciem regularnego treningu w profesjonalnym miejscu z wielu powodów: wstyd, brak informacji gdzie i jak ćwiczyć żeby móc wzmocnić i ujędrnić ciało, niepewność spowodowana brakiem konkretnych informacji kiedy kończy się okres połogu. Niepotrzebnie martwią się ocenami innych, tymczasem najlepiej jest skupić się na samych ćwiczeniach, robić swoje i cieszyć z efektów, które są kwestią czasu, trzeba tylko dać sobie szansę zamiast sięgać po półśrodki.

Bieganie w stanie błogosławionym

Najbardziej podstawową formą aktywności dla kobiet jest oczywiście bieganie, aczkolwiek będąc w ciąży należy tu pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim, bieganie powinno być poprzedzone uzyskaniem aprobaty ze strony lekarza. Brak przeciwskazań to pierwszy krok, choć mądrze jest konsultować się w tym zakresie w czasie trwania całej ciąży. Regularne bieganie do końca drugiego trymestru powinna owocować lepszym samopoczuciem, dotlenieniem ciężarnej oraz dziecka, a także ograniczeniem dolegliwości około ciążowych. Co ciekawe, drugi trymestr nadaje się do tego nawet bardziej niż pierwszy (zwłaszcza między 8 a 12 tygodniem), ponieważ wówczas w ciele kobiety dochodzi do radykalnych zmian, które w połączeniu z intensywnym wysiłkiem mogą spowodować dyskomfort.

Z kolei trzeci trymestr to już okres, w którym energiczny trucht jest niewskazany z racji m.in. na zmiany zachodzące w łożysku oraz rozluźnieniu stawów, co zwiększa prawdopodobieństwo kontuzji w trakcie biegu – dlatego rozsądniej jest tu przestawić się na ćwiczenia bardziej stacjonarne, np. relaksacyjne.

Interesującą opcją są generalnie specjalne treningi fitness dla kobiet po porodzie. Przed podjęciem treningu należy dać swojemu organizmowi dojść do siebie, np. mięsnie brzucha mogą potrzebować ponad 2 miesięcy na powrót do naturalnego ułożenia. Trening najlepiej rozpocząć od nieforsownych ćwiczeń rozciągających, przy czym warto pamiętać, że cały proces regeneracji odbywa się sprawniej, jeśli pamiętamy o rekreacji w trakcie oraz przed zajściem w ciążę.

Familijna rekreacja dla zajętych

Znakiem współczesnego stylu życia jest ciągły brak czasu. Pogodzenie obowiązków służbowych z rodzinnymi to nie lada wyzwanie, dlatego najczęściej odbywa się to kosztem innych potrzeb, np. sportu, co jest charakterystyczne szczególnie dla osób, dojeżdżających do miejsca pracy lub pracujących par z dziećmi.

Z tego powodu, nowoczesne ośrodki, stawiające na sport i regenerację, powinny wziąć pod uwagę potrzeby klientów z perspektywy rodzinnej. Jednym z przykładów takiego podejścia są specjalne atrakcje przygotowane dla dzieci oraz rodziców, dzięki którym mogą oni spędzać ten czas wspólnie – umożliwiają to np. ośrodki SPA dla dzieci, które, choć wciąż nieliczne w naszym kraju, stanowią znacznie ciekawsza alternatywę niż klasyczne kąciki zabaw.

,,Wraz z początkiem roku postanowiliśmy uruchomić KIDS SPA czyli zabiegi i atrakcje skierowane do najmłodszych” -  mówi Dorota Stańczak, manager Tuan Day SPA w Piasecznie. ,,Dzięki temu, obowiązki rodzica nie muszą być przeszkodą do zrelaksowania się w SPA, maluchy mogą w tym samym gabinecie doświadczyć masażu gorącą czekoladą lub innych przyjemnych atrakcji, które będą dla nich świetną zabawą i sposobem wspólnie spędzanego  czasu z bliskimi.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy