Zaloguj się:

lub  
 
 

Paula Newby - Fraser, 8-krotna mistrzyni świata w Ironmanie

 

autor: Anna Zatwarnicka, opublikowano: 27/03/2022

Ironman to zawody triatlonowe, organizowane na dystansach: pływanie 3,86km, jazda na rowerze 180 km i bieganie 42,195 km. Organizatorem zawodów jest World Triathlon Corporation, główna rywalizacja odbywa się każdego roku, w październiku, w mieście Kona na Hawajach. Przed startem w głównej imprezie, organizowane są biegi kwalifikujące do startu na Hawajach. Wiele imprez biegowych na zasadach Ironmana odbywa się w różnych miejscach świata. W Polsce na przykład, w tego typu zawodach wystartować możemy w Borównie, Wolsztynie i w okolicach Szczecina. Zawody organizowane są na takich samych dystansach, nie posiadają jednak licencji Ironmana i nie mogą używać tej nazwy. Zwycięzca tego typu imprezy nie może być nazywany Ironmanem lub Ironem.

Jak łatwo sobie wyobrazić start w takich zawodach wymaga wieloletnich przygotowań, wyrzeczeń, morderczych treningów i stałego podnoszenia poprzeczki. Sam etap przygotowań jest zapewne wyczerpujący, nie mówiąc już o wzięciu udziału w takiej imprezie. Tym większy podziw należy się kobiecie, która Ironmana wygrała 24 razy, w tym 8 razy została mistrzynią świata tych zawodów!!!

 z15199448VPaula Newby Fraser

Mowa o Pauli Newby - Fraser, ta urodzona 02 czerwca 1962 roku w Zimbabwe kobieta, jest bez wątpienia jedną z najbardziej utytułowanych uczestniczek Ironmana. Miłość do triatlonu i duatlonu początek miała już we wczesnym dzieciństwie Pauli, kiedy w pływaniu osiągała bardzo prestiżowe tytuły, między innymi mistrzyni pływackiej RPA. Poza pływaniem jeździła konno, tańczyła w balecie i grała w hokeja na trawie. Nie zawsze jednak, jak zwykli ją nazywać "kobieta ze stali" żywiła ogromną miłość do sportu. W jednym z wywiadów wspomina, że po dostaniu się do collage'u postanowiła zrezygnować z wszelkiej aktywności sportowej. Rozstanie ze sportem spowodowało nagły przyrost wagi ciała i po ukończeniu szkoły Paula powróciła do aktywności fizycznej, rozpoczynając od aerobiku. 

 

W 1985 roku Fraser po raz pierwszy miała okazję wystartować w triatlonie, w tym samym roku zakwalifikowała się do zawodów Ironmana na Hawajach i ukończyła je zajmując trzecie miejsce. Świetny wynik pierwszego startu w triatlonie dodał Pauli ogromnych sportowych skrzydeł. Zdecydowała się na przeprowadzkę do San Diego, gdzie postanowiła całe swoje zawodowe życie związać z triatlonem. W San Diego rozpoczęła treningi pod okiem Paula Huddle'a, który w 2005 roku został jej mężem. Wystarczył rok treningów, aby w 1986, w Kona Paula była druga. Ze względu na dyskwalifikację kanadyjki, po raz pierwszy Fraser została mistrzynią świata. Przez lata Fraser pozostawała niepokonana, do momentu kiedy w trakcie siódmych zawodów Ironmana, w 1995 roku pokonały ją własne słabości. 7 kilometrów przed metą organizm mistrzyni odmówił posłuszeństwa, nie miała już siły biec dalej. Zmusiła się jednak do wysiłku i ostatkiem sił przebiegła jeszcze 3 km po czym osunęła się na ziemię w przekonaniu, że umiera. Natychmiastowej pomocy udzielili jej wolontariusze i trener, po chwili zjawił się również jej mąż, po ok 30 minutach walki o poprawienie jej stanu Paula wstała i boso ukończyła bieg zajmując 4 miejsce. W 1996 roku, po raz ostatni triatlonistka wzięła udział w Ironmanie i ukończyła zawody jako mistrzyni świata. To wydarzenie pokazuje jak wielką wolę walki ma ta kobieta i że zdecydowanie powinna dla wielu kobiet być wzorem do naśladowania. 

 

W 1997 roku Paula ustanowiła nowy rekord trasy ultramaratonu Ridgecrest High Desert, gdzie dystans 50 kilometrów pokonała w 4 godziny i 6 minut. Oprócz startów w Iromnanie, Paula brała udział w dziesiątkach innych mniejszych i większych imprez biegowych. Z uwagi na jej niesamowite osiągnięcia sportowe, w 1997 roku Akademia Sportu Stanów Zjednoczonych przyznała Fraser tytuł jednej z pięciu najlepszych, profesjonalnych zawodniczek ostatnich 25 lat. 

 

Newby - Fraser miała okazję wystąpić także w filmie. U boku mistrza kolarstwa Johna Howarda, w 1991 roku zagrała w filmie "Lekcje jazdy na rowerze", w którym to filmie demonstruje techniki jazdy na rowerze i udziela wskazówek przyszłym triatlonistom i miłośnikom jazdy na rowerze. 

 

Po zakończeniu przygody z triatlonem, Paula pozostała w biegowym świecie i rozpoczęła starty w ultramaratonach. Jednoznacznie stwierdza, że pierwsze miejsce w jej sportowym sercu zajmuje bieganie. W chwili obecnej, wraz z mężem udzielają porad treningowych biegaczom.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy