Zaloguj się:

lub  
Poznań Maraton
 
 

Zachowaj prostą postawę podczas biegu, a Twój kręgosłup będzie Ci wdzięczny

 

opublikowano: 22/09/2017

W ostatnich latach bieganie stało się bardzo modną dyscypliną. W tym czasie pojawiło się również dużo akcesoriów dla biegaczy. Oczywiście wygodne buty i przewiewny strój mogą być pomocne podczas biegu, jednak to nie akcesoria wskażą nam, jak poprawnie biegać, aby nie nabawić się kontuzji stawów. Sprawdź więc, na co należy zwrócić uwagę pokonując kolejne kilometry.

Na początku warto zadbać o poprawne ustawianie stóp. Podczas biegu powinny mieć one styczność z podłożem na odcinku między piętą a śródstopiem. Stawianie nowych kroków powinno być sprężyste, lekkie, przy zachowaniu jak najbardziej równego tempa. Staw skokowy powinien mieć ograniczoną możliwość ruchu.

runners 2365067 960 720Należy stawiać krótkie kroki, nie podnosząc przy tym zbyt wysoko kolan. Stopa powinna być stawiana niemal na środku ciężkości całej sylwetki, a kolana powinny być lekko ugięte. Bieganie na zbyt sztywnych nogach może uszkodzić staw skokowy. Tułów należy trzymać prosto i nie pochylać się do przodu. Barki i łopatki powinny być ściągnięte. Dzięki temu podczas przyspieszonego oddechu można wykorzystać całą objętość płuc. 
Pod żadnym pozorem nie należy zaciskać dłoni w pięści. Dłonie powinny pozostać swobodne, w naturalnej pozycji. W trakcie biegu należy poruszać ramionami. Ten ruch napędzi biegacza i ureguluje tempo biegu. Głowa powinna być utrzymana prosto, a wzrok skierowany przed siebie. Wskazane jest, aby obrać sobie w oddali dany punkt i skupić właśnie na nim. Kierując wzrok dalej sprawiasz, że szyja i cały kręgosłup pozostają w bezpiecznej, wyprostowanej pozycji.


Oprócz zachowania poprawnej sylwetki warto również zadbać o organizm poprzez prawidłową dietę i wspomaganie suplementami. LITOZIN® Activ wzbogacony jest o korzystną dla stawów dawkę witaminy C, a także magnez i tiaminę. Dzięki połączeniu w jednej tabletce składników ważnych dla zdrowia stawów i mięśni wraz z Rosenoidem® – kompleksem składników bioaktywnych, wyizolowanych z dzikiej róży i witaminy C, jest wygodnym uzupełnieniem codziennego dbania o stawy.


Wskazówki, jak utrzymać poprawną sylwetkę podczas biegu

  • Delikatnie odchyl barki, aby utrzymać prostą postawę. Dzięki temu nie będziesz się garbić.
  • Utrzymuj proste plecy i lekko napięte mięśnie brzucha. To pomoże Ci utrzymać równowagę, ale z czasem również utrzymywanie wciągniętego brzucha stanie się Twoim nawykiem.
  • Dłonie powinny być lekko zgięte podczas biegu.
  • Dodatkowo synchronizacja rąk z biegiem i energiczne poruszanie rękoma poprawi Twoją koordynację. W trakcie biegu łokcie powinny być zgięte pod kątem 90 stopni.
  • Nawet gdy wydaje Ci się, że utrzymujesz poprawną sylwetkę skontroluj swoje odbicie w lustrze na siłowni lub podczas biegu. Po dłuższym dystansie zatrzymaj się i ustaw poprawnie ciało od nowa.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy