Zaloguj się:

lub  
 
 

Jak rozpoznać i dobrać solidne buty narciarskie?

 

opublikowano: 23/12/2019

Buty narciarskie są obok nart najważniejszym sprzętem wyposażenia narciarza. To właśnie buty biorą największy udział między narciarzem a nartami i są jedyną drogą naszego oddziaływania na deski. Dzięki nim jest przenoszona energia i wszelka praca, jaką narciarz realizuje podczas szosowania nartami. Jest zatem bardzo ważne by buty narciarskie były solidne i idealnie dopasowane do stóp użytkownika, aby zapewnić komfort i precyzję sterowania nartami. Warto poświęcić swój czas aby wybrane przez nas buty narciarskie gwarantowały bezpieczeństwo i spełniały nasze oczekiwania.

 gowne Jak rozpoznac solidne buty narciarskie 1

Kategorie butów narciarskich

Buty narciarskie podzielić możemy ze względu na stopnień zaawansowania użytkownika. Warto poszukać modeli w odpowiedniej dla nas grupie aby produkt był jak najlepiej dostosowany do naszych potrzeb i możliwości. Buty dla początkujących przeznaczone są dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z narciarstwem. Są one przede wszystkim wygodne, gdyż początkujący narciarz nie jest przyzwyczajony do tego typu obuwia i skupia się bardziej na komforcie, niż jeździe. Takie buty mają miękką skorupę, co pozwala na ich szybkie założenie i ściągnięcie. Wnętrze powinno być wykonane z oddychającego tworzywa, które przepuszcza powietrze i zapobiega powstawaniu obrzęków na stopach. Buty dla średniozaawansowanych będą miały nieco bardziej twardą i węższą konstrukcję. Modele dla zaawansowanych mają twardą skorupę i są cięższe od poprzedników. Buty te muszą być wygodne i stabilne. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na jakość wykonania klamer i zapięć. Buty profesjonalne przeznaczone są dla osób z wieloletnim stażem na stoku i służą przede wszystkim do uprawiania narciarstwa wyścigowego. Buty te powinny być sztywne ale i cienkie by nie ograniczały swobody ruchów. Są to buty do stosowania na krótkich odcinkach, po pokonaniu których należy je ściągnąć. Buty te nie ochronią nas przed zimnem. Ich zadaniem jest zapewnienie prędkości na stoku.

 obraz 1

Źródło: Sklep narciarski i snowboardowy SnowShop.pl

 

Flex

Wartość flexu określa sztywność skorupy butów narciarskich. Im wyższa wartość, tym lepszą kontrolę ma narciarz nad nartami, ale też mniejszy zakres ruchu w stawie skokowym. Przy wyborze odpowiedniego flexu ważną rolę odgrywa waga narciarza. Im jesteśmy ciężsi, tym flex wybieranych przez nas butów powinien być większy. Twarde buty narciarskie są bardziej wrażliwe na działanie narciarza, wymagają większej precyzji i dokładności. Nie pochłaniają wibracji i nie absorbują nierówności tak jak bardziej miękkie modele. W zamian dają większą kontrolę i precyzyjnie przekładają pracę narciarza na narty.

 

Właściwe dopasowanie

W obecnych latach, czyli krótszych, bardziej taliowanych i skrętnych nart, które dajną nam możliwość wykonywania ciętych skrętów na krawędzi, jeżdżenie na nartach wymaga bardo dokładnego rozłożenia sił między przodem a tyłem nart. Z tego też powodu specjaliści od butów narciarskich doradzają idealnie dopasowane rozmiarowo skorupy, które rozciągają się termicznie. W narciarstwie wyczynowym powszechne jest stosowanie butów mniejszych, które rozciąga się i frezuje by zapewnić idealne dopasowanie do stóp narciarza. Jazda w zbyt dużych butach znacząco obniża komfort oraz precyzję i kontrolę. Aby ocenić rozmiar butów narciarskich najlepiej je przymierzyć w skarpetce funkcyjnej, w której będziemy jeździć i pozapinać wszystkie klamry. Warto także przyjąć pozycję na ugiętych nogach, jak podczas jazdy na nartach. Tylko w takich warunkach czuć jak stopa układa się w bucie i można wybrać właściwy rozmiar oraz model butów.

 

Nie jesteś jeszcze przygotowany na sezon narciarski 2019/2020? Kup sprzęt i odzież w sklepie online -> SnowShop.pl lub odwiedź jeden z naszych punktów stacjonarnych: 

Warszawa, ul. Wrocławska 25

Warszawa, ul. Ostrobramska 38b

Gdańsk, aleja Grunwaldzka 211

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy