Zaloguj się:

lub  
corin
 
 

Czy dietetyk to również psycholog?

 

opublikowano: 01/03/2019

Czy podczas procesu odchudzania brakuje ci wytrwałości? Problem Twojej otyłości leży gdzieś głębiej, a w przypływie stresu i tak nie możesz odmówić sobie słodkich przekąsek? Czy myślałeś kiedyś, że Twoja niewłaściwa waga to wina nie tylko nawyków żywienia, ale także problemów, na tle emocjonalnym?

Z takim problemem poradzić sobie może tzw. psychodietetyk – osoba łącząca rolę psychologa z dietetykiem. Z pozoru połączenie skrajne i niepowiązane, w praktyce – niezwykle istotne i realnie pomagające w osiąganiu sukcesów.

 psychodietetyka3

Wbrew panującym mitom, psychodietetyk to nie tylko specjalista zajmujący się zaburzeniami odżywiania. Jego działanie jest dużo szersze i w gruncie rzeczy zakrywa o każdy etap prowadzenia, podtrzymywania i dopinania etapów odchudzania. Jednym z jego głównych zadań jest wzmacniać motywację do zmiany trybu życia. Osoba, oferująca taki sposób pomocy, posiadać musi wiedzę psychologiczną, medyczną i co oczywiste - stricte dietetyczną. Relacja i spotkania z takim specjalistą, w głównej mierze, odbywają się na przestrzeni pracy własnej. Wzajemne rozmowy mają za zadanie uzmysłowić problem, nakreślić największe trudności oraz dotychczasowe przeszkody, które utrudniały osiągnie sukcesu. Jest to więc długotrwała praca oparta na metodzie małych kroków.

Praca empatycznego dietetyka polega na formułowaniu zaleceń dotyczących diety oraz planu aktywności fizycznej. Wszystko to okraszone jest pomocą, wsparciem i podtrzymywaniem motywacji do wdrażania zalecanych zmian w życiu. Jest więc to odpowiedź na pytanie: jakich zmian dokonać, aby zbudować nową sylwetkę i co ważniejsze – w jaki sposób należy to zrobić.

Kto może być psychodietetykiem?

Najczęściej psychodietetykiem jest psycholog, lekarz lub dietetykwłaśnie. Zarówno jeden jak i drugi pojmować musi proces odchudzania w sposób możliwie jak najbardziej kompleksowy. Co więcej – każdy specjalista może pracować ze swoim podopiecznym w inny sposób. Dietetyk najpewniej kładzie większe znaczenie na aspekt żywienia, a psycholog – na ładunek emocjonalny z tym związany. Taka forma pomocy jest więc niezbędna w przypadku poważnych zaburzeń odżywiania, poczynając od bulimii, anoreksji jak i kompulsywnego odżywiania. Ponadto, pomoc psychologa i współpraca z dietetykiem, jest zalecana w przypadku osób cierpiących na otyłość, niedowagę a także walczącą z wszelakimi dietami, bez dotychczasowych sukcesów i rezultatów. Praca nad obrazem samego siebie, zwiększenie samoakceptacji, umiejętne radzenie sobie z napięciem, emocjami i stresem, a także nieustanny sposób wzajemnej komunikacji i motywacji, jest krokiem niezbędnym do zachowania lub utrzymania wagi idealnej. Praca z takim specjalistą jest więc niezwykle pomocna i pomoże znaleźć balans w codziennym żywieniu.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy