Zaloguj się:

lub  
 
 

Biegi parkrun - od początkujących do Olimpijczyków.

 

autor: Jakub Fedorowicz, Stowarzyszenie parkrun Polska, opublikowano: 04/09/2012


Parkrun to cykliczne, darmowe biegi na dystansie 5km z pomiarem czasu, które organizowane są przez cały rok, w każdą sobotę o 9.00 rano i dostępne są dla wszystkich kochających bieganie i aktywny tryb życia. Parkrun powstał z myślą nie tylko o tych, którzy mają już spory staż w bieganiu, ale przede wszystkim z myślą o osobach, które zamierzają stawiać pierwsze kroki w truchtaniu na świeżym powietrzu. To co unikalne w parkrun, to organizacja biegów przez wolontariuszy, którzy rekrutują się z uczestników biegów. Parkrun to pewien sposób na życie, pokazujący jak można niewielkimi siłami z udziałem niewielkich środków, zachęcić ludzi do treningu i rekreacyjnego odpoczynku, jak również zachęcić ich w działania na rzecz społeczności lokalnych.

 

Niezwykle łatwy udział 

Dzięki zastosowanemu systemowi rejestracji oraz pomiaru wyników udział w parkrun jest niezwykle łatwy. Jedynym warunkiem uczestnictwa jest dokonanie jednorazowej rejestracji w ramach parkrun pod adresem www.parkrun.pl, wydrukowanie nadanego indywidualnego kodu kresowego i przyniesienie go ze sobą na bieg. Indywidualny kod uczestnika jest skanowany każdorazowo po kolejnym biegu i służy identyfikacji uczestników i możliwości przyporządkowania im wyników. Co więcej, nadany kod rozpoznawany jest w ramach wszystkich biegów parkrun na całym świecie, tak więc uczestnik chcący wystartować w którymkolwiek biegu parkrun poza swoją macierzystą lokalizacją, w ramach której się zarejestrował musi po prostu zabrać ze sobą swój indywidualny kod. Tak więc nie ma potrzeby posiadania numerów startowych, dokonywania rejestracji przed biegiem co w znaczący sposób ułatwia udział w parkrun. Wyniki uczestników, wraz z dodatkowymi analizami publikowane są na stronie www.parkrun.pl oraz przesyłane na adres mailowy uczestnika każdorazowo po ukończeniu przez niego biegu w przeciągu ok. 2 godzin po zakończeniu biegu. Co istotne, udział w biegach jest zupełnie darmowy. Za ukończone biegi oraz udział w organizacji biegów uczestnicy otrzymują punkty, które liczą się do rocznej klasyfikacji punktowej.

 

Wolontariusze

To co nadaje parkrun szczególny charakter, to jego „społecznikowski” charakter wyrażający się w organizacji biegów przez wolontariuszy, którzy rekrutują się spośród jego uczestników. Wolontariusze to największa wartość parkrun, bez nich bowiem organizowanie biegów nie byłoby możliwe.

Każdy uczestnik chętny do pomocy w organizacji biegu może zgłosić się jako wolontariusz. Wystarczy tylko wysłać zgłoszenie na adres email znajdujący się na stronie biegu w sekcji Wolontariusze, uprzednio dokonując rejestracji jako uczestnik parkrun. W zamian za pomoc w organizacji biegów, zawsze wyraża się podziękowania wszystkim wolontariuszom, a ich imiona i nazwiska umieszczane są na głównej stronie biegu.

Uczestnicy, którzy występują w charakterze wolontariuszy pełnią szereg ról związanych z organizacją biegów – pomiar czasu, skanowanie kodów uczestników, wręczanie pozycji na mecie, dbanie o bezpieczeństwo uczestników na trasie oraz inne. Za swój udział w organizacji biegów uczestnicy - wolontariusze otrzymują punkty (3 razy do roku), które wchodzą w skład punktacji rocznej. Dzięki wolontariuszom biegi parkrun są organizowane przez uczestników dla uczestników i stanowią swoistą „własność” lokalnej społeczności biegaczy.



Pomysł narodził się w Londynie

Pomysł na parkrun narodził się w Londynie w 2004 roku. W pierwszym biegu wystartowało 13 zawodników. Od tego czasu inicjatywa zdążyła rozszerzyć się poza granice Zjednoczonego Królestwa i obecnie odbywa się m.in. w Australii, Danii, Polsce, Islandii, Republice Południowej Afryki, Irlandii i skupia ponad 300 tys. zarejestrowanych uczestników. Parkrun w Polsce miał swoją premierę w 15 października 2011 roku w Gdyni. Następnie, pod koniec stycznia 2012 parkrun został zainaugurowany w Gdańsku  Od czerwca impreza zawitała do Łodzi, a niedawno parkrun zawitał w Poznaniu

Co istotne, to jeśli się będzie miało okazję wziąć udział w biegach parkrun poza swoją macierzystą lokalizacją, to wystarczy mieć przy sobie swój kod i można biec na przykład w najmniejszej brytyjskiej miejscowości, gdzie organizowany jest parkrun.

 

Nagrody w parkrun

W ramach parkrun rozpoznajemy sportowy wysiłek oraz zaangażowanie uczestników. Na chwilę obecną, dzięki zaangażowaniu i wsparciu ze strony firmy adidas Running Polska przyznajemy w ramach parkrun szereg nagród.

Uczestnicy, którzy ukończą wymaganą liczbę biegów (kolejno 10, 50, 100 i 250) automatycznie otrzymują profesjonalne koszulki do biegania, które w zależności od liczby biegów mają inny kolor i nadruk. Koszulki, tzw. Klub parkrun 10, 50, 100 i 250 są oznaką swoistego prestiżu potwierdzającego poziom uczestnictwa w parkrun. Dla juniorów pierwszą koszulką jest ta z numerem 10. Dla osób starszych poprzeczka ustawiona jest wyżej, trzeba wziąć udział w 50 biegach. Kolejne poziomy są dla systematycznych zawodników: 100 i 250 biegów.

Oprócz koszulek, co miesiąc w ramach każdej z lokalizacji parkrun w Polsce przyznawana jest nagroda miesiąca, którą są buty do biegania firmy adidas. Laureaci wyłaniani są w drodze losowania spośród tych, którzy w danym miesiącu ukończyli przynajmniej 2 biegi oraz chociaż 1 od dokonania rejestracji w parkrun uczestniczyli w organizacji biegów.

Dodatkowymi nagrodami są nagrody za zwycięstwo w klasyfikacji punktowej, które ogłaszane jest w każdą kolejną rocznicę biegów.

 

From beginners to olympians” czyli „od początkujących do olimpijczyków”

Jest to główne przesłanie parkrun za którym kryje się możliwość sprawdzania swoich początkowych, jak i dojrzalszych umiejętności. Nie jest ważne, że się dopiero zaczyna biegać, najważniejsza jest sama chęć udziału w biegu i dobra zabawa, która tylko zachęca do zwiększenia treningów.

Wspólnie biegając i uczestnicząc w parkrun można zyskać nowych znajomych, którzy zapewne dadzą liczne wskazówki jak biegać. Największą istotą biegu jest także to, aby sobotni poranek ludzie poświęcili na aktywność fizyczną, a nie na leniuchowaniu w łóżkach, po tygodniu pracy.

Wystarczy tylko wspomnieć, że w parkrun Polska biegają osoby w najróżniejszym wieku – najmłodszy biegacz ma 5 lat, a najstarszy 79 lat.

 

Gdzie biegamy

Biegi odbywają się na chwilę obecną w 4 miejscach w Polsce: w parku Nadmorskim im. Ronalda Reagana w Gdańsku, na Bulwarze Nadmorskim w Gdyni, w parku im. ks. J. Poniatowskiego w Łodzi oraz w Parku Cytadela w Poznaniu. Każdy z biegów posiada swoją stronę internetową gdzie znaleźć można szczegółowe informacje nt. trasy, dojazdu, udziału w biegach oraz inne. Każda z lokalizacji posiada również swoje forum na Facebook, do udziału w którym serdecznie zapraszamy.

 

Więcej informacji na www.parkrun.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy