Zaloguj się:

lub  
 
 

Stopy - przyjaciółki każdego biegacza

 

autor: dr n. med. Joanna Stodolna-Tukendorf z FootMedica, opublikowano: 28/06/2018

Stopy powinny być oczkiem w głowie każdego biegacza. Niestety nie zawsze tak jest, co powoduje liczne kontuzje. Jak powinnyśmy dbać o swoje stopy, aby czerpać przyjemność z aktywności bez urazów? Podpowiada dr n. med. Joanna Stodolna-Tukendorf z FootMedica.

Stopy są dla biegacza najważniejszą częścią ciała. To one pozwalają uprawiać jego ulubiony sport. Stopy pełnią wiele funkcji, o których zwykle nie myślimy. Odpowiada za utrzymanie pionowej sylwetki, regulację temperatury, amortyzację wstrząsów oraz reagowanie na bodźce z podłoża. Wyniki badań dowodzą, że większość kontuzji wynika z problemów ze stopami. Chcąc uniknąć niechcianej przerwy od biegania powinniśmy otoczyć je szczególną troską.

stopybiegaczki

Od czego zacząć?

Zazwyczaj pierwsze kroki kierujemy do sklepu sportowego po buty. Zanim jednak zdecydujemy się na ich zakup, powinnyśmy zrobić profesjonalne badanie stóp. Dr n. med. Joanna Stodolna-Tukendorf, fizjoterapeuta z FootMedica tłumaczy:

„Na podstawie rozmów z pacjentami mogę śmiało stwierdzić, że zdecydowana większość biegaczy przy wyborze butów do biegania kieruje się ceną, estetyką oraz opiniami znajomych bądź internautów. Choć coraz więcej sklepów biegowych oferuje badania stóp, większość z nich nie ma specjalnego sprzętu diagnostycznego lub przeprowadza je sprzedawca, który nie jest fizjoterapeutą. Warto wykonać profesjonalne badania stóp, ponieważ zminimalizuje to ryzyko późniejszych kontuzji”.

Jak wygląda badanie stóp?

Badanie zazwyczaj trwa 45 minut i zaczyna się od wywiadu z pacjentem na temat naszychdolegliwości oraz przebytych kontuzji i urazów. Podczas badania fizjoterapeuta poprosi nas o wykonanie serii testów statycznych oraz dynamicznych na macie tensometrycznej, podoskopie oraz plantografie. Na podstawie odczytów z aparatury będzie mógł postawić właściwą diagnozę, a w razie konieczności zlecić ćwiczenia bądź wykonanie indywidualnych wkładek ortopedycznych.

Profilowane buty czy wkładki sportowe?

Wyniki badań dowodzą, że nasze stopy nie są identyczne. Niejednokrotnie okazuje się, że są różnej wielkości, różnią się również rodzajem, np. jedna jest neutralna, a druga już pronująca.

Stopa neutralna charakteryzuje się lekką pronacją. Pronacja to naturalny ruch stopy do wewnątrz w ostatniej fazie przetaczania stopy z pięty na palce. Ryzyko kontuzji pojawia się w przypadku stopy z nadmierną pronacją, kiedy stopa zbyt mocno wykręca lub zbyt wcześnie przechyla się do środka, co może przyczyniać się do powstania kontuzji. Przeciwieństwem pronacji jest supinacja, która objawia się nadmiernym przenoszeniem ciężaru na zewnętrzną krawędź stopy.

Jak w takim przypadku dobrać odpowiednie buty do biegania? Fizjoterapeutka radzi:

„Najlepszym rozwiązaniem dla naszych stóp są indywidualne wkładki ortopedyczne. Rzadko zdarza się, że obie stopy są jednakowe. Przykładowo, gdy jedna ze stóp jest neutralna, a druga pronująca, bieganie w butach ze wsparciem zaburza ich pracę i w dłuższej perspektywie pogłębia wadę. Polecam kupno butów dla stopy neutralnej oraz dobranie wkładki ortopedycznej dopasowanej do rodzaju stopy.”

Wkładka wkładce nierówna

Kupując nowe buty otrzymujemy wkładki. Zazwyczaj są to klasyczne wkładki tzw. miejskie. Niestety żadna z nich nie odpowiada na indywidualne potrzeby naszych stóp. Często nie pełnią kluczowej roli – nie korygują konkretnej wady stopy.

„Indywidualne wkładki do butów są wykonywane w oparciu o badanie, więc w pełni odpowiadają na potrzeby pacjenta. Wkładki do biegania z jednej strony wspomagają stabilizację, ale nie zaburzają amortyzacji, a dodatkowo korygują wadę i stymulują prawidłową pracę nie tylko samej stopy, ale całej kończyny. Wykonane z materiałów termoformowalnych pozwalają na modyfikacje wraz z zachodzącymi zmianami” – wyjaśnia fizjoterapeuta z FootMedica.

Jak zmniejszyć ryzyko kontuzji?

Kiedy kupiłyśmy już buty sportowe, a fizjoterapeuta dobrał nam wkładkę ortopedyczną dedykowaną biegaczom, możemy rozpocząć treningi.

Na co powinnyśmy zwrócić uwagę, kiedy zaczynamy przygodę z bieganiem?

  1. W bieganiu podobnie jak w innych dyscyplinach sportu najważniejsza jest rozgrzewka. Dobrze poprowadzona rozgrzewka pozwoli uniknąć naciągnięcia mięśni czy zerwania ścięgien.
  2. Na początku warto wybrać się na trening z trenerem personalnym albo skorzystać
    z oferty klubów biegowych, które często organizują bezpłatne profesjonalne treningi z rozgrzewką i rozciąganiem.
  3. Regularnie obserwujmy stopy czy nie pojawiają się na nich zmiany i w razie potrzeby umówmy się na konsultację podologiczną.
  4. Warto pomyśleć o zabiegach pielęgnacyjno-relaksujących takich jak masaże czy peeling.
  5. Najlepiej buty do biegania kupować wieczorem. Nie bez znaczenia jest tu pora dnia, ponieważ stopy w trakcie dnia puchną. Ponadto czubek buta nie powinien się zwężać. Zbyt ciasne buty mogą powodować otarcia, odciski oraz uszkodzenia paznokcia.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy