Zaloguj się:

lub  
 
 

Kaszel po bieganiu

 

autor: Artykuł przygotowany przez specjalistów Grupy Gajda-Med – www.gajdamed.pl, opublikowano: 10/04/2018

Kaszel po bieganiu to powszechne zjawisko, które dotyka zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane. Bieganie to dyscyplina, która cieszy się rosnącą popularnością. Po pierwsze nie wymaga ona specjalistycznego sprzętu, czy też warunków. Wystarczy jedynie odpowiednie obuwie oraz odzież, a można ruszać w trasę. Kaszel może jednak odebrać całą przyjemność z uprawianej aktywności. Wielkim błędem jest jego ignorowanie.

 kaszel po bieganiu

Jak oddychać podczas biegania?

Mogłoby się wydawać, że nie można oddychać źle. Nic bardziej mylnego. Warto jest stosować różnorodne techniki prawidłowego oddychania - nie tylko podczas biegania, ale również codziennych czynności. Pozwala to nabrać prawidłowych nawyków. Oczywiście na początku może być to dość skomplikowane, gdyż świadome oddychanie wymaga kontroli oraz skupienia. Po czasie jednak stanie się to normalną czynnością.

Warto wspomnieć, że właściwy sposób oddychania ma wpływ o wiele więcej czynników m.in. wyprostowana postawa, czy też tempo dopasowane do możliwości. Z pewnością nie można się przeforsowywać, gdyż taka aktywność przyniesie odwrotne skutki do zamierzonych.

 

Kaszel po intensywnym biegu

Kaszel nie musi pojawiać się za każdym razem. Zwykle występuje on w przypadku, gdy trening był intensywny. Wpływ na taki stan rzeczy może mieć np. słaba kondycja, brak rozgrzewki, palenie papierosów, gwałtowna zmiana temperatur, przebyta choroba. Kaszel może byc też objawem alergii np. na pyłki roślin. Warto zaznaczyć, że kaszel oraz duszności występujące bezpośrednio po biegu mogą sygnalizować astmę powysiłkową. Najlepszą opcją jest wizyta u specjalisty, który wykluczy obecność choroby.

 

Aktywność po przebytej infekcji

Wiele osób zapomina o tym, że bieganie w trakcie choroby nie jest dobrym pomysłem. Nawet mała infekcja może przerodzić się w zapalenie płuc. Intensywna aktywność to dodatkowe obciążenie organizmu.

Podobnie jest w przypadku pierwszego treningu po chorobie. Lepiej rozpocząć od delikatnego truchtu i stopniowo podnosić sobie poprzeczkę. Zniweluje to ryzyko nawrócenia choroby.

 

Bieganie a smog

Jakość powietrza mocno oddziałuje na zdrowie biegacza. Duża ilość zanieczyszczeń w powietrzu może być niebezpieczna. Bardzo często kaszel wynika z obecności smogu, który pojawia się w okresie grzewczym. Dotyczy to w szczególności osób, które nie zauważyły wcześniej u siebie żadnych objawów.

W takim przypadku najlepszą opcją jest zastąpienie treningów biegowych inną formą aktywności. To również świetny moment, aby zapisać się na siłownię. Osoby, które nie chcą zrezygnować z biegu powinny zaopatrzyć się w profesjonalną maseczką antysmogową. Istotnym jest, aby była ona dobrana w sposób prawidłowy. Powinna pochodzić od renomowanego producenta. Ważny jest również rozmiar - zbyt mała lub zbyt duża maseczka może powodować dyskomfort.

 

Każdy biegacz powinien obserwować swój organizm. Warto odnotowywać w głowie sytuację, kiedy kaszel się nasila. Być może nie ma powodów do obaw, jednak warto trzymać rękę na pulsie. Wszelkie symptomy choroby lepiej skonsultować z lekarzem, niż poszukiwać rozwiązań w wyszukiwarce internetowej.

 

Artykuł przygotowany przez specjalistów Grupy Gajda-Med – www.gajdamed.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy