Zaloguj się:

lub  
 
 

Trening z kettlebell - jak zacząć

 

opublikowano: 04/10/2019

Rosyjskie odważniki, które w wieku XX cieszyły się dużym zainteresowaniem, dzisiaj znowu stają się coraz to bardziej popularnym przyrządem do ćwiczeń. Mowa oczywiście o kettlebellach, kształtem przypominającymi kulę armatnią z dodatkowym uchwytem.

Obecnie znajdziemy je w każdej siłowni, klubie fitness, a także w wielu domach, gdzie towarzyszą nam podczas regularnych ćwiczeń. Co warto wiedzieć, zanim zaczniemy włączać je do naszych codziennych treningów? 

111

Kettlebells. Informacje dla początkujących

Mimo że kettlebells wyglądają dość niewinnie i niepozornie, to jednak w praktyce dają się odczuć naszym mięśniom. Aby jednak w pełni wykorzystać ich potencjał, przed rozpoczęciem ćwiczeń musimy zapoznać się z prawidłową techniką ich wykonywania oraz kilkoma przydatnymi informacjami, które uchronią nas przed możliwymi kontuzjami, dając w zamian wspaniałe efekty.

Zaczynamy od doboru odważnika, odpowiedniego do naszych umiejętności, zaawansowania oraz masy ciała. Na początek znacznie lepiej jest zacząć od kettlebelli lżejszych, a dopiero wraz z nabraniem wprawy, stopniowo zwiększać ich wagę. Kobietom zaleca się 8 kg lub 12 kg, natomiast mężczyznom 16 kg lub 20 kg. Są to jednak orientacyjne wartości, nie stanowiące reguły!

Pamiętajmy także, aby zwrócić uwagę na uchwyt, który powinien być wygodny w trzymaniu oburącz, nie za duży, ani nie za mały, tylko dopasowany do rozmiaru naszych dłoni. Nie wybierajmy uchwytów szorstkich, ponieważ mogą one podrażnić nasze ręce w przypadku, gdy ćwiczenia będą wykonywane bez specjalnych rękawiczek. 

Wybraliśmy już swój kettlebell. Co dalej, jak zacząć ćwiczyć? Pierwszym etapem jest rozgrzewka całego ciała trwająca ok. 5 minut. Po niej następuje trening właściwy. Jeśli jesteśmy osobami całkowicie początkującymi, nieposiadającymi wiedzy co do techniki wykonywania ćwiczeń, warto skorzystać z porad osób doświadczonych, czyli instruktorów fitness lub trenerów personalnych. Oczywiście darmowe porady i filmiki znajdziemy również w internecie, jednakże w tym przypadku musimy sami korygować swoją postawę. Jeśli zdecydujemy się na trening domowy koniecznie ćwiczymy przed lustrem, aby móc kontrolować swoją pozycję. Jak powinna prezentować się zatem nasza sylwetka podczas używania kettlebells? Podstawa to wyprostowane plecy, odciągnięte w tył łopatki, lekko zgięte kolana, wciągnięty brzuch oraz wypięta klatka piersiowa. 

Podstawowym ćwiczeniem jest kettlebells swing, czyli wymach na ugiętych nogach. Trzymany oburącz odważnik z pozycji opisanej wyżej płynnym wymachem przenosimy do tyłu, pomiędzy nasze nogi. Następnie energiczne wypychamy biodra to przodu, tak, aby kettlebell znalazł się na wysokości klatki piersiowej. Tak wykonany ruch wahadłowy następnie powtarzamy. Jeśli czujemy dolny odcinek kręgosłupa oznacza to, że nasza postawa jest nieprawidłowa.

Zalety treningu z kettlebells 

Trening z kettlebellami ma charakter nie tylko siłowy, wzmacniający naszą wytrzymałość. Łączy on w sobie również elementy cardio, spalając tkankę tłuszczową oraz poprawiając wydolność naszego organizmu. Co ważne, w trakcie ćwiczeń do pracy angażowane są poza mięśniami przedramion, również nogi, biodra, pośladki.

Wykonywane ruchy rozwijają naszą dynamikę, gibkość oraz równowagę, a przesunięty środek ciężkości pozwala harmonijne kształtować nasze ciało oraz dbać o smukłą sylwetkę. 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy