Zaloguj się:

lub  
BIEG FABRYKANTA
 
 

Chroń oczy! Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne?

 

autor: Damian Tomczyk, opublikowano: 02/07/2015

Dlaczego warto nosić dobre szkła, gdzie je kupować, jak sprawdzić czy chronią przed czerniakiem oka oraz co oznaczają symbole CE, EN, ISO lub UV 400? Przedstawiamy poradnik, który pozwoli wybrać najzdrowsze i najmodniejsze okulary przeciwsłoneczne tego lata.

Czerniak to jeden z najgroźniejszych nowotworów złośliwych. Wywodzi się z komórek barwnikowych, które uległy mutacji. Wbrew pozorom, znajdują się one nie tylko w skórze, ale również w gałce ocznej. Rozwijający się tam nowotwór długo nie daje żadnych objawów i najczęściej wykrywa się go przypadkiem. Głównym czynnikiem ryzyka są predyspozycje genetyczne oraz wystawianie się na działanie promieniowania ultrafioletowego (UV).

okulary do biegania

Jeśli okulary przeciwsłoneczne - to tylko z filtrem UV

Jednym z elementów profilaktyki czerniaka, jest noszenie dobrych okularów przeciwsłonecznych. – Rozsądne opalanie, unikanie solariów i wspomniane szkła z filtrami nie zagwarantują nam, że nie zachorujemy na czerniaka gałki ocznej, ale na pewno zmniejszą ryzyko powstania choroby  – mówi dr Łukasz Grzęda, onkolog i ekspert kampanii Rakoobrona mającej na celu edukację z zakresu profilaktyki onkologicznej. Okulary należy kupować u optyka i poprosić go o sprawdzenie, czy dany model ma odpowiednie filtry, które chronią przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Szkła powinny zawierać atesty oznaczone symbolami CE, EN, ISO lub UV 400.

 

Plastikowe okulary szkodzą

Okulary, które zamiast szkieł z filtrami UV mają dwa przyciemnione kawałki plastiku, w żaden sposób nie chronią wzroku. Co więcej, zamiast pomagać mogą poważnie zaszkodzić. - Źrenica takiego „zabezpieczonego” oka przyzwyczaja się do ciemności, a w rezultacie rozszerza się. Efekt jest taki, że wpada do niej więcej szkodliwego promieniowania UV, niż gdybyśmy wcale nie założyli okularów – mówi dr Dorota Romaniuk, okulista w Klinice Demeter w Warszawie. Przy zakupie okularów pierwszą wskazówką jest cena. Szansa, że nabędziemy je za 20-30 zł równa się zeru. Produkty z profesjonalnymi szkłami kosztują od około 100 zł wzwyż. Okulista lub optyk zawsze podpowie, czy okulary, które kupujemy, zapewnią oczom odpowiednią ochronę, dlatego warto polegać na jego opinii.

 

Noś okulary takie jak chcesz, ale zawsze dobrej jakości

Przez wiele osób okulary słoneczne są traktowane nie tylko jako ochrona oczu przed słońcem, ale również jako stylowy dodatek do garderoby. W tym sezonie projektanci zapowiadają powrót okularów o okrągłych oprawkach, na czele z lenonkami – nieodłącznym atrybutem brytyjskiego muzyka Johna Lennona. W tym roku czarne oprawki mają przejść do lamusa – ich miejsce zajmą te przezroczyste, nie zwracające na siebie uwagi. Mimo że okulary posiadają różny kształt i kolor, eksperci nie pozostawiają wątpliwości – z medycznego punktu widzenia wygląd nie ma żadnego znaczenia. Najważniejsze żeby szkła były dopasowane do twarzy na tyle, aby światło nie wpadało do oczu bokiem. Od wyglądu zdecydowanie większe znaczenie ma wygoda użytkownika – okulary muszą dobrze leżeć, nie mogą uciskać nosa ani uszu. Jeśli zapominamy, że mamy je na sobie, są idealne.

 Wybor okularow przeciwslonecznych

Okulary przeciwsłoneczne do biegania

Podobnie ma się sprawa przy wyborze okularów przeciwsłonecznych do biegania. Takie okulary powinny dobrze przylegać. Powinny być także lekkie żeby nie uciskały nawet podczas długotrwałego wysiłku. Warto zwrócić uwagę czy szkła okularów mają polaryzację - lepiej jeśli mają - wówczas mamy zapewnioną dobrą widoczność również w lesie, przy nagłej zmianie natężenia światła. Przylegające do twarzy okulary sportowe zabezpieczają nie tylko przed szkodliwym promieniowaniem, ale również przed wiatrem oraz nierzadko kroplami potu. Latem takie okulary to konieczność. Zapewnią komfort i zabezpieczenie nawet podczas długich ekstremalnych treningów w pełnym słońcu.

 

Spojrzenie potrzebuje ochrony

Okulary przeciwsłoneczne chronią nie tylko oczy, ale również otaczającą je skórę, która jest bardzo delikatna i cienka. Promienie słoneczne znacznie zmniejszają ilość włókien kolagenowych, a włókna elastyny stają się kleiste i tracą sprężystość. Pogarsza się elastyczność skóry i powstają zmarszczki. W efekcie wyglądamy na starszych i przemęczonych. Oprócz okularów z filtrem UV, skórze wokół oczu warto pomóc za pomocą kremów z filtrami.

 

Projekt Rakoobrona jest skierowany do młodzieży w wieku 14-19 lat i przewiduje zajęcia edukacyjne w szkołach – w wymiarze 1 godziny lekcyjnej, dla uczniów klas II i III szkół gimnazjalnych oraz I-III szkół ponadgimnazjalnych. Dla placówek, które wyrażą zainteresowanie programem, Fundacja Rosa przygotowała profesjonalne materiały edukacyjne, opracowane w atrakcyjnej dla młodych ludzi formie. Materiały są przekazywane bezpłatnie. Do programu mogą się zgłaszać szkoły z całej Polski.

 

Więcej o kampanii Rakoobrona: http://www.rakoobrona.pl/

Dodaj komentarz

Komentarze (2)

  • Napisany przez Adrian343, 08/09/2017 1:54pm (2 lata temu)

    Dużo biegam, więc mogę podzielić się swoimi doświadczeniami. Na co dzień noszę okulary, zamówiłem również parę specjalnie zaadaptowaną do uprawiania sportu z mocnym filtrem. Niestety nie zdało to egzaminu, więc jedynym rozwiązaniem okazały się dla mnie soczewki kontaktowe http://www.acuvue.pl/ Zakładam na nie okulary biegowe i spoko! Polecam to rozwiązanie innym, gdyż problem jest bardzo częsty.

  • Napisany przez FitMichał, 07/06/2017 8:05pm (2 lata temu)

    Świetny artykuł, bieganie w pełnym słońcu może być szkodliwe dla oczu i powinno się przed nim zabezpieczać. Razem z tym rośnie komfort treningu. Odwiedźcie stronę http://fitrepublic.pl i dowiedzcie się jak budować trening i zbilansowany plan żywieniowy!

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy