Zaloguj się:

lub  
POZNAN
 
 

Jak wybrać buty do biegania?

 

autor: Katarzyna Żbikowska-Jusis, opublikowano: 27/06/2017

Bieganie jest najprostszym sportem – wystarczy założyć buty i pobiec przed siebie. No właśnie – zanim ruszysz na trening musisz mieć buty. Najlepiej dobre buty do biegania bowiem to one są najważniejszym elementem ekwipunku biegacza. Zostaw na później polowanie na drogie zegarki z GPSem, ultralekkie kurtki czy designerskie legginsy. Skup się na tym co naprawdę ważne i co stanowi podstawę. A podstawą są BUTY. Jak wybrać te odpowiednie?

Mnogość modeli butów do biegania, coraz to nowsze technologicznie rozwiązania, w których prześcigają się znane marki sportowe powoduje, że niejedna biegaczka staje przed ogromnym dylematem mając wybrać dobre buty do biegania. To, co miało być proste nagle okazuje się wielkim wyzwaniem, bo po wejściu do sklepu sportowego po pięciu minutach zaczyna boleć nas głowa. Dziesiątki kolorów, kształtów i opisów, a do tego nazwy technologii, które kompletnie nic nam nie mówią. Niejedna biegaczka w ogóle nie wie od czego ma zacząć poszukiwania butów do biegania. Na forach padają pytania o polecenie konkretnego modelu buta. Tymczasem nie ma jednego najlepszego modelu buta do biegania. Można zasugerować coś z nowości (bo nowości zawsze łatwiej kupić niż starsze kolekcje, które często nie są wznawiane). Jednak wybór butów do biegania jest kwestią indywidualną. Żeby to zrobić i nie wywalić pieniędzy warto jest wiedzieć kilka rzeczy.

wybor butow do biegania4

Stopa neutralna

Jeśli masz stopę neutralną (najprościej mówiąc bez nieprawidłowości w jej ustawieniu) odpowiednie dla Ciebie będą niemal każde buty do biegania, w których będzie Ci wygodnie. Proste prawda? To na co powinnaś zwrócić uwagę przy ich wyborze to powierzchnia, po której będziesz najczęściej biegać, a także ilość kilometrów, które pokonujesz tygodniowo. Dodatkowo warto mieć na uwadze własną masę ciała. Biegaczki, które dopiero zaczynają przygodę z ty sportem i mają nadwagę powinny mieć bardziej amortyzowane buty. Dla początkujących biegaczek odpowiedni może się okazać np. model Asics Gel Impression 9 przeznaczony głównie do biegania krótszych dystansów.

Osoby lekkie, wytrenowane, które zajmowały się już sportem wcześniej i mają wzmocnione mięśnie stóp mogą wybierać obuwie biegowe bardziej minimalistyczne tj. pozbawione nadmiernych systemów amortyzacji i „poduszek” pod stopami. Większa amortyzacja przyda się z kolei również osobom, które dużo biegają po twardych nawierzchniach (asfalt, beton) i pokonują sporo kilometrów.  

Jeśli biegasz głównie po asfalcie lub po parkowych ścieżkach szukaj butów przeznaczonych na asfalt. Mają z reguły gładką podeszwę, są lekkie i przewiewne. Jeśli częściej biegasz w lesie rozważ zakup butów trailowych przeznaczonych na nierówne powierzchnie – mają bardziej agresywny bieżnik, czasem membranę chroniącą przed wodą.  

asics t6f6n2030 gel impression 9 1

Asics Gel Impression 9

Stopa pronująca lub supinująca

Niektórzy mają stopy „z problemami” i producenci obuwia wychodzą im naprzeciw tworząc buty, które mają za zadanie niwelować te nieprawidłowości i w ten sposób zapobiegać kontuzjom. Pronacja oznacza przekrzywianie się stopy do wewnątrz podczas biegu natomiast supinacja to przekrzywianie jej na zewnątrz. Jak łatwo się domyślić w obu tych przypadkach stopa nie będzie obciążana równomiernie – zawsze przy każdym kroku jedna jej krawędź będzie obciążana bardziej. Najlepiej sprawdzić na bieżni z komputerową analizą kroku biegowego czy mamy któryś z tych problemów. Wykwalifikowany personel w specjalistycznym sklepie biegowym ustali czy jesteśmy pronatorem, supinatorem czy też mamy stopę neutralną. W domowych warunkach nie jest to łatwe. Co prawda pronacja często towarzyszy płaskostopiu, natomiast supinatorzy miewają wysokie podbicie i można te cechy sprawdzić oglądając odcisk mokrej stopy na kartce, jednak nie jest to badanie” miarodajne. Jeśli wydaje Ci się, że możesz mieć którąś z tych przypadłości lub masz za sobą kontuzje lepiej wybierz się do specjalisty zanim wydasz kilka stów na buty do biegania, które mogą nie być dla ciebie najlepsze. Warto też poczytać o konkretnym modelu butów przed zakupami. W sklepie często trudno uzyskać szczegółowe informacje o danym modelu, bo sprzedawca dysponuje wyłącznie pudełkiem z nazwą modelu. Butem przystosowanym dla stopy zarówno neutralnej jak i pronującej jest np. New Balance Fresh Foam charakteryzujący się potężną amortyzacją i przeznaczony do biegania po twardych nawierzchniach.

Rozmiar butów do biegania

Jeśli na co dzień nosisz rozmiar buta np. 38 to wiedz, że kupując buty biegowe w tym właśnie rozmiarze będą one najpewniej za małe. Do biegania kupujemy buty większe o 0,5 – 1 cm. Dlaczego? Ponieważ podczas wysiłku (szczególnie długotrwałego) stopy puchną i potrzebują zwyczajnie więcej przestrzeni. Przy wyborze rozmiaru butów do biegania kieruj się rozmiarówką w centymetrach i zwracaj uwagę na długość wkładki – wszystkie marki produkujące obuwie sportowe numerują je również w ten sposób niezależnie od rozmiaru EUR, UK czy USA. Żeby prawidłowo dobrać rozmiar postaw bosą stope na dużej kartce papieru i ją obrysuj. Zmierz centymetrem długość obrysowanej stopy – od pięty do końca najdłuższego palca. Do wyniku dodaj 0,5 – 1cm i będziesz mieć swój rozmiar obuwia biegowego. Dlaczego najlepiej robić to w ten sposób? Ponieważ w zależności od marki obuwia rozmiary amerykańskie, brytyjskie czy europejskie mogą się bardzo różnić i 39 w butach jednej firmy nie będzie miało tej samej długości co 39 w butach innej firmy. Kierując się długością wkładki w centymetrach masz pewność, że wybrany rozmiar raczej będzie pasował. W ten sposób możesz kupować buty do biegania przez Internet.

new balance wvngoby fresh foam vongo 1

New Balance Fresh Foam

Kolor

Umówmy się – kolor to najmniej istotna kwestia przy wyborze butów do biegania. Jeśli więc wchodząc do sklepu sportowego pierwsze o co pyta cię sprzedawca to jaki kolor buta cię interesuje – uciekaj stamtąd jak najszybciej, bo wyraźnie widać, że obsługa nie zna się na bieganiu. Jeśli masz w szafie kilka czy kilkanaście modeli butów do biegania to możesz sobie dobierać je do koloru koszulki. Jeśli jednak stoisz przed dylematem jakie buty do biegania sobie kupić na początek czy z zamiarem treningu do pierwszego maratonu – skup się na naprawdę ważnych kwestiach takich jak amortyzacja, przewiewność, rozmiar buta czy szerokość cholewki.

 

Choć na pierwszy rzut oka wybór odpowiednich butów do biegania wydaje się być mocno skomplikowaną kwestią, po dokonaniu wstępnego rozeznania w temacie okaże się, że tak naprawdę liczba modeli odpowiednich dla ciebie jest ograniczona i dużo łatwiej będzie ci podjąć decyzję.  Ostatecznie buty do biegania są czymś co będziesz wymieniać co jakiś czas, więc zawsze będzie szansa wymienić je na lepszy, bardziej dopasowany do twoich potrzeb  model np. tu:  https://1but.pl/buty/damskie/do_biegania/

Dodaj komentarz

Komentarze (1)

  • Napisany przez Iwona, 19/09/2017 8:03am (2 lata temu)

    Przed zakupem butów do biegania czy innego sportowego sprzętu koniecznie sprawdźcie aktualne promocje na mzakupy.com ♥

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy