Zaloguj się:

lub  
Poznań
 
 

W jakich produktach są aminokwasy?

 

opublikowano: 18/09/2022

Aminokwasy, a właściwie kwasy α-amino karboksylowe to organiczne związki chemiczne niezbędne w procesach zachodzących w organizmie człowieka. Kwas glutaminowy, kwas asparaginowy, aminokwasy rozgałęzione BCAA i wiele innych aminokwasów egzogennych oraz endogennych powinno znajdować się w codziennej diecie, zaspokajając podstawowe potrzeby organizmu, pozwalając mu prawidłowo funkcjonować. W jakich produktach są najważniejsze aminokwasy, jak zadbać o ich optymalną podaż?

 gowne salad from tomatoes cucumber red onions lettuce leaves healthy summer vitamin menu vegan vegetable food vegetarian dinner table top view flat lay

Aminokwasy endogenne, egzogenne i warunkowo niezbędne

Aminokwasy są liczną grupą związków, dlatego często wprowadza się szczegółowy podział aminokwasów. Można wyróżnić je, biorąc pod uwagę czynniki takie jak:

- rola aminokwasów w organizmie człowieka - aminokwasy białkowe i niebiałkowe,

- budowa - aminokwasy proste i aminokwasy BCAA, o rozgałęzionych łańcuchach bocznych,

- zdolność w organizmie człowieka do syntetyzowania - aminokwasy egzogenne i aminokwasy endogenne,

- konieczność dostarczania z zewnątrz - aminokwasy niezbędne (aminokwasy egzogenne, których organizm nie jest w stanie syntetyzować), aminokwasy warunkowo niezbędne,

- końcowy produkt metabolizmu aminokwasów - aminokwasy glukogenne i katogenne

Aminokwasy endogenne, które organizm jest w stanie syntetyzować, zwykle nie wymagają szczególnej uwagi. Natomiast o właściwy poziom w diecie aminokwasów egzogennych oraz warunkowo niezbędnych aminokwasów warto zadbać.

 

W jakich produktach są niezbędne aminokwasy egzogenne - aminokwasy EAA?

Do niezbędnych aminokwasów egzogennych, określanych także jako aminokwasy EAA - Essential Amino Acids należą przede wszystkim:

- fenyloalanina,

- walina,

- leucyna,

- metonina,

- treonina,

- tryptofan.

Niezbędne do prawidłowego funkcjonowania aminokwasy znajdują się w produktach, które niemal każdy spożywa na co dzień. Gdzie jest ich najwięcej?

 

Produkty bogate w aminokwasy egzogenne

Niezbędnych aminokwasów egzogennych mogą dostarczyć wraz z pożywieniem produkty pochodzenia zwierzęcego, produkty mleczne, a także rośliny strączkowe czy produkty zbożowe. Duże ilości aminokwasów i białka zawierają:

- jaja,

- czerwone mięso,

- ryby i drób,

- orzechy,

- siemię lniane,

- zboża pełnoziarniste.

Jeżeli pojawiają się niedobory niektórych aminokwasów, warto sięgnąć także po odpowiedni suplement diety.

 

Inne niż żywność źródła aminokwasów egzogennych

W wielu sytuacjach, na przykład w trakcie choroby czy przy intensywnym wysiłku fizycznym dostarczanie niezbędnych aminokwasów wraz z pożywieniem może nie być wystarczające. Dlatego uzupełnianie aminokwasów egzogennych często bazuje na odpowiednich odżywkach i suplementach diety, które ludzki organizm będzie dobrze przyswajał.

Warto sięgnąć po suplementy diety o pewnym pochodzeniu i jakości jak produkty marki OstroVit: https://ostrovit.com/pl/menu/aminokwasy-18758.html. Dzięki wieloletniej obecności na rynku suplementów diety firma OstroVit gwarantuje optymalny skład i skuteczność preparatów.

W wielu sytuacjach suplementacja aminokwasów może mieć uzasadnienie w związku z określoną aktywnością fizyczną czy celami treningowymi. Natomiast jeżeli mają być one przyjmowane w celu uzupełnienia niedoborów, warto najpierw wykonać badanie profilu aminokwasów i zasięgnąć porady specjalisty.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy