Zaloguj się:

lub  
 
 

Dynia – wartości odżywcze i walory smakowe

 

autor: Katarzyna Żbikowska-Jusis, opublikowano: 02/11/2014

dynia wartosci odzywczeSezon na dynię trwa! Jednak mimo, że stragany uginają się pod ciężarem najróżniejszych gatunków tego warzywa, zdecydowanie bywa ono niedoceniane. Dlaczego? Po pierwsze nie ma u nas tradycji gotowania potraw z dyni i tym samym nie każdy wie jak ją przyrządzić, a po drugie być może nie każdy zdaje sobie sprawę jak wiele składników odżywczych kryje pomarańczowy miąższ.  

Dynia jest warzywem bogatym w witaminy i minerały.

Miąższ dyni zawiera dużo karotenu i innych witamin, zwłaszcza wit. A, B1, B2, C, PP a także składników mineralnych takich jak potas, magnez, cynk, fosfor, żelazo czy wapń. Warto zwrócić uwage na kolor miąższu dyni – im bardziej jest on bowiem pomarańczowy, tym więcej zawiera witamin B1, PP i karotenu.

O ile miąższem dyniowym możemy się raczyć tylko przez stosunkowo krótką część roku, to pestki z dyni powinny na stałe zagościć w menu. Zawierają bardzo dużo cynku (wzmacnia odporność organizmu, sprzyja regeneracji powysiłkowej i poprawia stan włosów i paznokci), a także nienasycone kwasy tłuszczowe. Pestki dyni to także skarbnica witaminy B3 (niacyny) oraz magnezu odpowiedzialnych za prawidłowe działanie układu nerwowego.

Dynia jest niskokaloryczna

Z tego powodu możemy jeść ją praktycznie bezkarnie. Jest jednak jedno „ale” – a jest nim wysoki indeks glikemiczny dyni (75). Z tego powodu jej nadmiaru powinni diabetycy oraz osoby, które się odchudzają. Pamiętajmy jednak, że wysoki indeks glikemiczny można zrównoważyć dodając do potrawy składniki o niskim indeksie. Taki zbilansowany posiłek przyniesie więcej korzyści niż restrykcyjne odmawianie sobie niektórych składników.

Dynia ma właściwości odkwaszające organizm

Jak zdecydowana większość warzyw , również dynia ma działanie alkalizujące.

Dynia ma łagodny smak

Niektórzy twierdzą wręcz, że smak dyni jest mdły i dlatego jej nie lubią. Dzięki swojej łagodności jednak, dynia daje nam ogromne pole do popisu w kuchni. Można ją bowiem przyprawić i podać na dziesiątki sposobów. Możemy ją piec (na słono, na słodko, na pikantnie, na ziołowo), dusić (np. w zupie czy gulaszu warzywnym) lub przerobić na pulpę, która sprawdzi się jako dodatek do ciast, pierogów czy farszy.

Najpopularniejsze w Polsce gatunki dyni:

Dynia zwyczajna – osiąga bardzo duże rozmiary (może ważyć nawet kilkadziesiąt kilogramów!) Ma twardą skórę, a jej miąższ ma bardzo delikatny smak. Z tego powodu świetnie nadaje się do wszelkiego rodzaju sosów czy ciast. „Przyjmie” wszystkie przyprawy. Z tej dyni pozyskuje się pestki.

dynia zwyczajna

dynia zwyczajna

Dynia piżmowa – ma charakterystyczny kształt gruszki i jak na dynię stosunkowo nieduże rozmiary (od ok 1 – 3kg) a jej miąższ charakteryzuje się słodkim, kremowym smakiem. Nadaje się do wielu dań, zarówno do gotowania jak i do pieczenia choć to właśnie upieczona dynia piżmowa ma swój charakterystyczny maślany smak.

dynia pimowa

dynia piżmowa

Dynia makaronowa – to niewielka japońska dynia ( waga do 1,5 kg) o podłużnym kształcie i jasnym kolorze – zarówno skórki jak i miąższu.  Cechą najbardziej charakterystyczną tej dyni jest struktura jej miąższu, która z resztą nadaje tej dyni nazwę. Po obróbce termicznej miąższ dyni przypomina makaron. Z tego powodu bywa wykorzystywany w diecie bezglutenowej jako alternatywa dla makaronu, tym bardziej, że ma niewyraźny smak dzięki czemu może być podawana z najróżniejszymi dodatkami. Najlepiej jest gotować lub piec ją w całości (aby zachowała swoją strukturę). Warto ją nakłóć w kilku miejscach, aby zmiękła równomiernie.

dynia makaronowa

dynia makaronowa

Dynia hokkaido – to niewielka dynia o intensywnym pomarańczowym kolorze skórki i miąższu. Jej skórka jest bardzo delikatna i nadaje się do spożycia. dzięki temu jest to chyba najbardziej przystępny do przygotowania gatunek dyni. Dodatkowo ma dobry smak; może być pieczona, gotowana lub duszona; przygotowana zarówno na słodko jak i na słono.

hokkaido

dynia hokkaido

Dynia japońska (kabocha) – wyróżnia się spłaszczonym kształtem i twardą, chropowatą skóra i ciemnozielonym zabarwieniu. Wielkość dyni japońskiej może sięgać ok 30 cm średnicy.  Jej miąższ jest słodki i kremowy; ma pomarańczowy kolor. Smak tej dyni po upieczeniu bywa czasem porównywany do kasztanów jadalnych. Nadaje się do różnego rodzaju potraw, świetna do ciast.

kabocha

dynia japońska

Ciekawostki:

  • Dynia uznawana powszechnie za warzywo, w rzeczywistości jest owocem... jagodowym.
  • Dynia pochodzi z Ameryki Północnej lub Środkowej (w zalezności od gatunków); uprawiali ją już Inkowie ok 4000 lat p. n. e.
  • Kabaczek i cukinia również są odmianami dyni
  • Rekordową dynię wychodowano w USA; ważyła ponad 921 kilogramów!
   

 

 

Foto: Nino Barbieri

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy