Zaloguj się:

lub  
 
 

Sztanga – sprzęt nie tylko dla mężczyzn

 

opublikowano: 21/03/2019

Sztanga to jeden z najpopularniejszych wolnych ciężarów wykorzystywanych w treningu siłowym. Jednak to sprzęt kojarzący się głównie z męską aktywnością. Kobiety w obawie przed nadmiernym przyrostem masy mięśniowej wolą sięgać po mniejsze obciążenia takie, jak hantle czy kettlebells.

Panie chętniej niż treningi siłowe wybierają treningi cardio, czyli ćwiczenia na bieżni, rowerku stacjonarnym, orbitreku, stepperze. Wbrew pozorom ciężary to sprzymierzeniec kobiecej sylwetki. U kobiet poziom testosteronu jest znacznie niższy niż u mężczyzn, dlatego tkanka mięśniowa u kobiet nigdy nie będzie rozbudowana tak, jak u mężczyzn.

 sztanga dla kobiet

Panie mają większe niż mężczyźni skłonności do magazynowania tłuszczu, a odpowiednio zaplanowany trening siłowy z obciążeniem jest na to najlepszym rozwiązaniem. Ćwicząc przy pomocy hantli, sztangi czy innych ciężarów zbudujemy i wyrzeźbimy mięśnie, które później nawet w czasie spoczynku będą spalały kalorie.

Im więcej mięśni, tym szybszy metabolizm oraz lepsza sylwetka. Ładnie zarysowane mięśnie sprawiają, że ciało staje się smukłe i jędrne. Takich efektów nie da się osiągnąć ćwicząc jedynie aerobowo, ale wybierając odpowiedni wysiłek siłowy. Idealnie nadają się do tego sztangi.

Ćwiczenia ze sztangą można wykonywać zarówno na siłowni, jak i w domu. Treningi ze sztangą angażują do pracy całe ciało. Wzmacniają mięśnie głębokie i kształtują stabilizację. Jeżeli treningi ze sztangą połączymy z wysiłkiem cardio i będziemy pamiętać o prawidłowej, zdrowej diecie, efekty ćwiczeń będą zauważalne już po kilku treningach. Nawet jeśli nie zauważymy spadku wagi, ubrania staną się luźniejsze.

Zmorą wielu pań jest cellulit. Ćwiczenia ze sztangą to idealny sposób na pozbycie się cellulitu. Podczas treningu siłowego spala się tkanka tłuszczowa oraz poprawia się funkcjonowanie układu limfatycznego.

Jak ćwiczyć ze sztangą?

Nie rzucajmy się od razu na „głęboką wodę”. Najlepiej zacząć od mniejszych ciężarów, które stopniowo należy zwiększać. Nie zrażajmy się pierwszymi bólami mięśniowymi. To normalne przy pierwszych treningach. W ćwiczeniach ze sztangą bardzo ważna jest technika.

W przypadku nieprawidłowej techniki bardzo łatwo o kontuzje i nadwyrężenie mięśni. Warto więc pierwsze treningi wykonać pod okiem instruktora. Ćwicząc samodzielnie należy odpowiednio rozłożyć treningi. Wystarczy ćwiczyć trzy razy w tygodniu, pomiędzy treningami powinien być dzień przerwy na regenerację mięśni.

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy