Zaloguj się:

lub  
 
 

Soczewki kontaktowe a sport

 

opublikowano: 28/07/2021

soczewki a sport1

Uprawianie sportu w okularach nie zawsze jest komfortowe i bezpieczne, dlatego coraz więcej osób z wadami refrakcji decyduje się na soczewki kontaktowe. Wraz ze wzrostem popularności i rozwijającymi się technologiami, np. wprowadzeniem soczewek wykonanych z silikonu hydrożelowego, z wykorzystywaniem nowych patentów na zwiększenie uwodnienia, nawilżenia czy przepuszczalności tlenu czy dodatkowym filtrem UV, korzystanie z soczewek kontaktowych stało się wspaniałą alternatywą korekcji wzroku. Wiele osób nie rezygnuje z okularów korekcyjnych i używa także soczewek, w zależności od sytuacji i potrzeby. Co warto wiedzieć o soczewkach kontaktowych w kontekście aktywności fizycznej?

Jakie są rodzaje soczewek?

Obecnie na rynku dostępny jest ogromny wybór soczewek, w zależności od producenta, trybu noszenia, czasu użytkowania, materiału czy przeznaczenia. Dzięki soczewkom można korygować takie wady wzroku jak krótkowzroczność i dalekowzroczność (sferyczne), astygmatyzm (toryczne) czy starczowzroczność (progresywne). Jeśli chodzi o czas użytkowania, najpopularniejsze są soczewki kontaktowe jednodniowe i miesięczne, ale można kupić także soczewki dwutygodniowe czy kwartalne. Warto zwracać uwagę na tryb noszenia, do jakiego produkt jest przeznaczony – najczęściej jest to tryb dzienny, czyli do 12 godzin od rana do wieczora, ale może być on także całodobowy, czyli soczewki można nosić nieprzerwanie w dzień i w nocy, do 30 dni. Ciekawym produktem na rynku są też soczewki jednodniowe kolorowe, z których mogą korzystać zarówno osoby z wadami refrakcji, jak i bez. Soczewki kolorowe mają właściwości pogłębienia lub całkowitej zmiany koloru tęczówki, występują także w fantazyjnych modelach, np. w panterkę, w kropki czy nawet o wzorze oka Saurona. Noszenie soczewek kontaktowych jest całkowicie bezpieczne dla oczu, pod warunkiem zachowania higieny i ich odpowiedniej pielęgnacji.

 

Dobierz soczewki do aktywności

 soczewki a sport2

 

Zakup pierwszych soczewek kontaktowych powinien być poprzedzony konsultacją z optometrystą. Należy podkreślić, że nie dobiera się ich na podstawie recepty na okulary korekcyjne – w tym celu wykonywane są nieco inne badania! Podczas konsultacji ze specjalistą zostanie przeprowadzony dokładny wywiad z pacjentem, gdzie pytania dotyczą m.in. stylu życia i rodzaju uprawianego sportu. W sportach takich jak np. bieganie, jazda na rowerze czy w sportach grupowych zazwyczaj zaleca się zwykłe soczewki miesięczne lub dwutygodniowe, chociaż możliwe jest także korzystanie z soczewek całodobowych. Przy aktywnościach poza domem warto zastosować również okulary przeciwsłoneczne z dobrym filtrem UV (chociaż niektóre soczewki posiadają już filtry UV). Soczewki miesięczne i dwutygodniowe polecane są także do ćwiczeń na siłowni, fitnessu, jogi, pilatesu czy zumby. Natomiast wszelkie sporty, podczas których ma się kontakt z wodą wymagają bezwzględnego używania soczewek jednodniowych. Dotyczy to przede wszystkim pływania w basenie, morzu czy jeziorze, ale także sauny, jacuzzi czy podczas kąpieli lub brania prysznica. W wodzie bowiem mogą znajdować się bakterie, wirusy lub mikroorganizmy, które na co dzień nie są niebezpieczne dla człowieka, ale pozostając przez dłuższy czas na soczewce mogą rozwinąć stany zapalne i infekcje. Warto pamiętać, że w przypadku chorych oczu noszenie soczewek jest zakazane aż do pełnego wyleczenia. Kiedy jeszcze warto wybierać soczewki jednodniowe? Wtedy, gdy dana osoba ma np. bardzo wrażliwe oczy lub cierpi na sezonowe alergie na pyłki i trawy (alergie na grzyby i roztocza są przeciwwskazaniem ogólnym).

 

Czy soczewki jednodniowe są drogie?

Soczewki jednodniowe nie różnią się znacząco ceną od miesięcznych, jednak ze względu na ich specyfikę – jednorazowy produkt, który musi być zapakowany w oddzielne opakowania – są droższe. Podczas szukania idealnej pary warto kierować się rankingiem soczewek kontaktowych jednodniowych, dzięki któremu można skonfrontować wybory innych użytkowników z własnymi potrzebami. W 2021 roku na pierwszym miejscu są soczewki EyeLove Exclusive 1-Day z filtrem UV, na drugim soczewki ACUVUE OASYS 1-Day, w których zastosowano technologią zintegrowanej łzy, a na trzecim – EyeLove Comfort 1-Day – soczewki lubiane w szczególności przez alergików. Cena za jedną soczewkę jednodniową zaczyna się od 5-6 złotych.

Dodaj komentarz

Komentarze (1)

 • Napisany przez Eric, 31/08/2021 12:55pm (5 miesiące temu)

  Good day,

  My name is Eric and unlike a lot of emails you might get, I wanted to instead provide you with a word of encouragement – Congratulations

  What for?

  Part of my job is to check out websites and the work you’ve done with biegaczki.pl definitely stands out.

  It’s clear you took building a website seriously and made a real investment of time and resources into making it top quality.

  There is, however, a catch… more accurately, a question…

  So when someone like me happens to find your site – maybe at the top of the search results (nice job BTW) or just through a random link, how do you know?

  More importantly, how do you make a connection with that person?

  Studies show that 7 out of 10 visitors don’t stick around – they’re there one second and then gone with the wind.

  Here’s a way to create INSTANT engagement that you may not have known about…

  Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know INSTANTLY that they’re interested – so that you can talk to that lead while they’re literally checking out biegaczki.pl.

  CLICK HERE https://talkwithwebvisitors.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works.

  It could be a game-changer for your business – and it gets even better… once you’ve captured their phone number, with our new SMS Text With Lead feature, you can automatically start a text (SMS) conversation – immediately (and there’s literally a 100X difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes.)

  Plus then, even if you don’t close a deal right away, you can connect later on with text messages for new offers, content links, even just follow up notes to build a relationship.

  Everything I’ve just described is simple, easy, and effective.

  CLICK HERE https://talkwithwebvisitors.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business.

  You could be converting up to 100X more leads today!

  Eric
  PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling.
  You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting.
  CLICK HERE https://talkwithwebvisitors.com to try Talk With Web Visitor now.

  If you'd like to unsubscribe click here http://talkwithwebvisitors.com/unsubscribe.aspx?d=biegaczki.pl

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy