Zaloguj się:

lub  
 
 

Bieżnia do domu: jak wybrać najlepszą?

 

opublikowano: 30/05/2019

O zaletach domowej siłowni można by rozpisywać się całymi dniami. Oszczędność czasu, pieniędzy i oczywiście forma jak z motywacyjnych obrazków – to wszystko możesz osiągnąć w zaciszu własnego domu. Wystarczy tylko, że zainwestujesz w własną bieżnię. Jaką bieżnię kupić, by nie żałować?

bieznia3

Największą zaletą posiadania bieżni domowej jest to, że możesz na niej ćwiczyć bez względu na pogodę i porę roku. Nie dość, że nie musisz już martwić się o warunki atmosferyczne, to jeszcze możesz połączyć trening np. z oglądaniem seriali.

Tym, co przemawia za kupnem własnej bieżni, jest również zwiększone bezpieczeństwo podczas biegania. Bieżnia zapewnia dużo większą amortyzację i zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia kontuzji niż w przypadku biegania w terenie.

A jaka bieżnia do domu będzie najlepsza? Decydując się na kupno tego urządzenia, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jego sposób działania, konstrukcję oraz parametry. Podstawowy podział bieżni ze względu na sposób działania obejmuje bieżnie magnetyczne i elektryczne.

Bieżnia elektryczna czy magnetyczna: którą wybrać?

  • Bieżnia elektryczna

To zdecydowanie najpopularniejszy typ bieżni domowych.  Urządzenie działa dzięki wbudowanemu silnikowi i zasilane jest prądem elektrycznym. Dzięki temu, możesz regulować prędkość i dostosowywać ją do własnego tempa biegu.

Bieżnia elektryczna zapewnia duży komfort użytkowania i wygodę podczas treningu. Dodatkowo, droższe modele posiadają wbudowane komputery, które oprócz zapisu historii treningu, pozwalają na wybór różnorodnych programów ćwiczeniowych. Jedyną wadą bieżni elektrycznych jest ich głośna praca.

 

  • Bieżnia magnetyczna

W przeciwieństwie do bieżni elektrycznej, nie jest ona napędzana silnikiem, lecz kołem zamachowym. Za rozpędzenie pasa biegowego odpowiadają wyłącznie nasze nogi. Bieżnia magnetyczna zazwyczaj wyposażona jest w ekran, który informuje o ilości spalonych kalorii oraz prędkości biegu.

Ten typ bieżni nie posiada wielu funkcji dostosowawczych i przez to korzystanie z niej może być nieco trudniejsze dla początkujących. Bieżnia magnetyczna sprawdzi się u osób, które szukają tanich i prostych sprzętów. Największą zaletą bieżni magnetycznej jest jej niewygórowana cena.

 bieznia do biegania

Najlepsza bieżnia do domu: parametry, które warto sprawdzić

  • Nośność, czyli maksymalne dopuszczalne obciążenie, podawane w kg. Nośność powinna być większa od wagi użytkownika
  • Wymiary pasa biegowego – ten parametr należy dopasować do wzrostu użytkownika. Przyjmuje się, że dla osób niższych niż 170cm, wybiera się bieżnię o wymiarach 130x40 cm. Im użytkownik jest wyższy, tym bieżnia powinna być większa.
  • Amortyzacja – parametr szczególnie ważne dla osób cierpiących na bóle stawów i kolan. Aby uniknąć kontuzji, warto zainwestować w bieżnię o jak największym stopniu amortyzacji.
  • Nachylenie pasa biegowego – warto wybrać model, który posiada jak największy stopień nachylenia pasa biegowego.
  • Moc silnika – od tego parametru zależy prędkość bieżni. Najlepszym wyborem będzie silnik o mocy większej niż 2 km.

Decyzja o kupnie własnej bieżni może być początkiem fantastycznej przygody z aktywnością fizyczną. Jeżeli zastanawiasz się, jak odbudować swoją formę, zainwestuj w bieżnię i stwórz domową mini-siłownię. Nie dość, że zaoszczędzisz mnóstwo pieniędzy to jeszcze produktywnie wykorzystasz czas np. podczas oglądania ulubionego serialu. Pamiętaj tylko, aby przed kupnem bieżni zastanowić się, jaki typ urządzenia sprawdzi się u Ciebie najlepiej.

Dodaj komentarz

Komentarze (1)

  • Napisany przez reni, 27/09/2019 5:42pm (8 miesiące temu)

    Dzięki za artykuł, przydał się! Jestem przekonana do bieżni na prąd i od razu dopytam - polecisz aktualnie jakiś fajny model? Przeglądam różne rankingi i oferty sklepów, ale wybór jest spory. Może np. z tego rankingu coś doradzisz - https://www.prorankingi.pl/rankingi/sport/bieznie-elektryczne/ Niestety nie stać mnie na pewniaka za 5k i wyżej, więc muszę trochę zaoszczędzić, ale nie chcę też kupić szmelcu :P Pozdrawiam

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy