Zaloguj się:

lub  
 
 

Maratończyku, a co po biegu? Radzi Michał Stadnicki, trener z Kliniki Ruchu.

 

autor: Michał Stadnicki, trener personalny, instruktor rekreacji ruchowej, opublikowano: 27/04/2015

Wiosenna aura sprawiła, że w Polsce na dobre ruszył sezon biegowy. Harmonogram imprez jest na tyle rozbudowany, że ciężko znaleźć weekend bez tego typu wydarzenia. Wśród nich prym wiodą maratony – długodystansowe biegi dla świadomych i dobrze przygotowanych zawodników. Wielu z nich, mimo dużej wiedzy często zapomina o tym, że po osiągnięciu mety w organizmie rozpoczyna się proces kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania i osiągania dobrych wyników. Jak zregenerować się po biegu z głową i korzyścią na przyszłość opowiada Michał Stadnicki, trener z Kliniki Ruchu.

 zyciowki na treningach3

Odpoczynek i regeneracja są niezbędnymi elementami do osiągania dobrych wyników sportowych i wyznaczonych celów. Kiedy organizm odpoczywa, zachodzą w nim naprawcze procesy psychologiczne i fizjologiczne. Ten element jest więc niezbędny do prawidłowego funkcjonowania osiągania dobrych rezultatów w przyszłości.

 

Syndrom przetrenowania

Wykluczenie tego wypoczynku i regeneracji z planu treningowego może w najgorszym przypadku prowadzić do syndromu przetrenowania, który jest dla organizmu fatalny w skutkach i bardzo ciężko odbudować dobrą formę po jego wystąpieniu. Przetrenowanie dotyka przeważnie osoby profesjonalnie uprawiające sport, które przygotowują się do zawodów. Chęć osiągniecia jeszcze lepszych rezultatów i poprawienia wyników sprawia, że przekraczają oni możliwości regeneracyjne organizmu i zamiast oczekiwanego wzrostu sprawności fizycznej doświadczają gwałtownego spadku formy. Syndrom przetrenowania daje wiele objawów, które mogą występować wybiórczo. Do najbardziej charakterystycznych można zaliczyć:

  • Zmęczenie, brak energii;
  • Bóle kończyn (w szczególności dolnych) o umiarkowanym nasileniu;
  • Bóle stawów oraz mięśni;
  • Nagły spadek formy sportowej;
  • Bezsenność i depresja;
  • Bóle głowy;
  • Podenerwowanie, wahania nastroju, obniżone łaknienie;
  • Zwiększona podatność na kontuzje;

Jak zapobiec syndromowi przetrenowania i dobrze zregenerować organizm po maratonie?

W procesie regeneracji kluczowy jest moment jej rozpoczęcia, dlatego część działań warto zastosować od razu po przekroczeniu mety. Przedstawione poniżej pomysły i plan regeneracji po maratonie są wypadkową wielu doświadczeń, jednak warto pamiętać, że najlepsze efekty można osiągnąć przy indywidualnym dopasowaniu programu do potrzeb biegacza.

Pierwsze chwile po przekroczeniu linii mety:

  • Po zakończonym biegu maszeruj przez ok. 10 proc. czasu, który spędziłeś biegnąc – pozwoli to na dalsze krążenie krwi w sforsowanych mięśniach i uspokoi serce.
  • W czasie chodu pij wodę z elektrolitami, a po nie więcej niż 30 minutach od zakończenia biegu uzupełnij glikogen i aminokwasy - wypij odżywkę węglowodanowo – białkową lub zjedz lekki posiłek, w którym proporcja wyżej wymienionych składników będzie wynosiła 4:1 (pożądana ilość to 1 gram węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym (!) na kg masy ciała).
  • Weź krótki, gorący prysznic.
  • Jeżeli masz możliwość pomyśl o prawidłowo wykonanym masażu. Po biegu maratońskim masaż może wspomóc organizm sportowca stymulując procesy regeneracyjne. Zaleca się, aby zabieg był delikatny, przyspieszający usuwanie produktów przemiany materii, rozluźniający i łagodzący. Mocny "masaż głęboki" może wyłącznie zaszkodzić na tym etapie. Tego rodzaju terapia manualna powinna być elementem leczenia ewentualnych urazów mogących towarzyszyć intensywnemu wysiłkowi. Może być łączony z innymi zabiegami odnowy biologicznej jak sauna. Korzystanie z niej nie jest jednak wskazane wcześniej niż minimum 3-4 godziny po biegu u bardzo doświadczonego zawodnika i znacznie później u początkujących. Na tym etapie nie powinno się wydłużać przebywania w gorącym pomieszczeniu ponad 10 minut. Zalecana jest sucha wersja zabiegu. Pierwszy masaż można wykonać po krótkim odpoczynku i kąpieli. Największy nacisk doświadczony terapeuta powinien poświęcić na rozmasowanie tych partii mięśni, które były zaangażowane w najmniejszym stopniu w bieg. Bedą to plecy, ramiona i szyja biegacza. Tylko 20% uwagi powinien poświęcić najbardziej zmęczonym częściom ciała. Zabieg nie może być dłuższy niż kilkanaście minut.
  • Po upłynięciu pierwszej godziny od zakończenia biegu, spróbuj znaleźć czas na krótką drzemkę (30-60 minut), która pomoże zregenerować siły. Przed pójściem spać możesz ułożyć nogi na podwyższeniu, żeby ułatwić krążenie.

Dwie godziny po zakończeniu biegu:

  • Możesz schłodzić nogi zimną wodą bez lodu (przez ok. 10-15 minut).
  • W dalszym ciągu nawadniaj się i zjedz następny posiłek o niskiej zawartości tłuszczu, bogaty w węglowodany o średnim IG i białko.
  • Do posiłku dodaj warzywa, które pomogą w odkwaszeniu organizmu.
  • Nie objadaj się nadmiernie, skup się na niewielkich przekąskach co 2 godziny aż do końca dnia.
  • Najwcześniej 2 godziny (najlepiej 5-6 godzin) po zakończonym biegu lub następnego dnia można pokusić sie o masaż całego ciała i tym razem może być to terapia godzinna. Po zakończonym zabiegu warto zadbać o godzinę relaksu ze snem włącznie. Masaż może być połączony z rozciąganiem nadmiernie napiętych mięśni.

Pierwszy wieczór po biegu

  • Przed pójściem spać można pokusić się o 15-30 minutowy wolny marsz lub spokojną jazdę rowerem.
  • Pamiętaj, że po maratonie kluczowy jest długi sen (7-9 godzin)!

Dzień po biegu

  • Czas na marsz regeneracyjny -  powinien trwać nie mniej niż 20 minut, ale też nie dłużej niż godzinę. Postaraj się dopasować tempo do swojego samopoczucia, ale pamiętaj też, aby nie przekraczać 50% swojej wydolności maksymalnej. Ten parametr możesz oprzeć np. na pulsie (Hrmax).

Dwa dni po biegu

  • Możesz rozpocząć proces powolnego powrotu do aktywności fizycznej. Rozpocznij od marszobiegów z bardzo dużą przewagą chodzenia i w kolejnych dniach stopniowo niweluj marsz na korzyść biegania. Nie przekraczaj 60 minut aktywności.

 ***

O autorze

Michał Stadnicki jest trenerem personalnym i instruktorem rekreacji ruchowej w pięciu specjalizacjach – ćwiczenia siłowe, kulturystyka, fitness, ćwiczenia psychofizyczne, kinezygerontoprofilaktyka (sport osób w starszym wieku). Uzyskał międzynarodowy tytuł IFBB - Advanced Bodybuilding & Fitness Trainer Specialist, nadawany przez największą i najbardziej znaną organizację kulturystyczną na świecie - International Federation of Bodybuilding & Fitness. Wykładowca, a także egzaminator przyszłych instruktorów i trenerów. W Klinice Ruchu prowadzi indywidualne oraz grupowe zajęcia z sportowcami zawodowymi i amatorami sportu. Opiekun maratończyków, alpinistów, narciarzy, kulturystów, bokserów oraz judoków.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (13)

  • Napisany przez шоқан қарапайым қазақ сұлтаны, 18/11/2024 6:03pm (6 miesiące temu)

    отан туралы тақпақ 2 шумақ, отан туралы тақпақ мұқағали мақатаев
    басқа екен қарауыма, жерге тиіп ақ көйлегің
    ремикс скачать энергия алмасу сатылары футбол жеребкування
    ліги європи, кухаревич трансфермаркт

  • Napisany przez Comment rendre la bouche rouge, 14/11/2024 8:51am (6 miesiące temu)

    Que se passe-t-il si j'ai du minoxidil sur mes cheveux Quel lait est égal au lait maternel Comment se sent une personne qui a
    le cancer Comment savoir si on a une maladie grave

  • Napisany przez работа без опыта подработка без опыта свежие вакансии от прямых работодателей, 03/11/2024 5:24pm (6 miesiące temu)

    подработка сторожем спб подработка до
    14 лет тюмень работа дому набор текстов екатеринбург заказы
    для переводчиков фрилансеров

  • Napisany przez ярославль подработка на часы свободный график женщине, 02/11/2024 11:29am (6 miesiące temu)

    как создать свой онлайн кинотеатр и заработать на нем проведение шумных строительных работ в
    жилых домах сервис заработка в интернете без вложений работа во владивостоке на дому

  • Napisany przez к чему снятся дохлые рыбы на берегу, 31/10/2024 8:30am (6 miesiące temu)

    виктория какое имя при крещении, интересные
    факты о имени виктория снится какой то мертвый человек сонник голубая моча
    пассивный знак зодиака это как к чему снится что течет вода
    из унитаза

  • Napisany przez автосборочный завод азия авто расположен в городе, 26/10/2024 4:46am (7 miesiące temu)

    комитет по правам человека рк, комитет
    по правам человека оон мед колледж туркестан, гкп
    на пхв туркестанский высший медицинский колледж состояние аральского моря на сегодняшний день, глубина аральского моря долговременная память
    человека, оперативная и
    долговременная память

  • Napisany przez ену номер приемной комиссии, 08/10/2024 1:30am (7 miesiące temu)

    байтерек сочинение 2 класс, байтерек интересные факты бк астана таблица,
    бк астана билеты тез тіл үйрену жолдары, орысша үйрену сөздік феодалдарға берілетін жер үлесі, жер негізгі табыс пен байлық көзіне айналды

  • Napisany przez алаш орда басшылары, 06/10/2024 7:30am (7 miesiące temu)

    абай толық адам концепциясы, абайдың толық адам ілімі кітабы ханзада мен ханшайым сұрақтар, қысқы балға таныстыру жедел жәрдем кітап, жедел медициналық көмек кітап акт сборки мебели, договор на изготовление мебели между физическими лицами

  • Napisany przez claritin 10 mg disponibile senza prescrizione in Francia, 15/09/2024 4:39am (8 miesiące temu)

    whoah this blog is excellent i like reading your articles.
    Stay up the good work! You recognize, many persons
    are hunting around for this information, you can help them greatly.

  • Napisany przez қан жүйесі аурулары, 13/09/2024 12:10pm (8 miesiące temu)

    шың кітап жауаптары, шың кітап қазақстан тарихы кафедра материаловедения рхту,
    женпу эмблема символ деген не, символ
    мысалдары ақпараттың кіріс порты қалай аталады,
    барлық сезімдерді біріктіріп адамға әсер ету

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy