Zaloguj się:

lub  
BIEG FABRYKANTA
 
 

Czy bieganie może być ryzykowne?

 

autor: Artykuł przygotowany przez specjalistów Grupy Gajda-Med – www.gajdamed.pl, opublikowano: 30/10/2018

Osoby uprawiające biegi długodystansowe robią to z najróżniejszych powodów, głównie związanych ze zdrowiem. Trzeba jednak wiedzieć, że choć bieganie może przynosić wiele pozytywnych skutków, może się ono wiązać także z pewnym ryzykiem. 

 bieganie ryzyko

Bieganie a prewencja - na czym to polega?

Warto wiedzieć o tym, że bieganie może stać się tzw. prewencją pierwotną, co oznacza, że chroni ono przed różnymi chorobami (cukrzycą, nadciśnieniem, chorobą wieńcową czy otyłością). Oznacza to, ze biegi są niejednokrotnie sposobem na przedłużenie życia. Do tego zwiększają one jego komfort, wpływając pozytywnie na: sylwetkę, kondycję, a także na zwiększenie odporności psychicznej i zmniejszanie odczuwanego stresu. Jednak tego rodzaju "zdrowy styl życia" pozostaje takim jedynie wtedy, gdy biegów nie uprawia się w sposób nadmierny. Najlepszą opcją jest przebieganie tygodniowo mniej więcej 40 kilometrów. Zwiększanie tej liczby sprawia, że zmniejszają się korzyści, a mogą pojawić problemy. Bieganie może stać się także prewencją wtórną. Oznacza to, że uprawiają je osoby z rozpoznanymi chorobami (otyli, z chorobą wieńcową czy nawet po zawale), co zostało im zalecone przez lekarza. W takich przypadkach bieganie może pomóc zwiększyć aktywność, w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia powikłań lub nawrotów posiadanych (czy przebytych) chorób. Trzecią grupą biegaczy są już zawodowi sportowcy, którzy dla przebywania jak najdłuższych dystansów potrafią poświęcić naprawdę wiele. Okazuje się, że we wszystkich opisanych tu grupach występują nagłe zgony podczas aktywności fizycznej. Jest to zaś najczęściej związane z tym, że bieganie wyzwala śmiertelne objawy wcześniej niezdiagnozowanych chorób. 

 

Ryzyko związane z bieganiem

Choroba jaką dana osoba posiadała od dawna, może objawić się w trakcie intensywnego treningu albo w trakcie zawodów. Choć z zasady biega się po to, by być zdrowszym, to jednak organizm na taką aktywność fizyczną może zareagować różnie. Stąd też już od dawna przy okazji biegania mówi się o tzw. sercu sportowca, kiedy to lekarzom trudno jest orzec, czy jest ono na pewno zdrowsze od serca osoby nie trenującej. Serce biegacza charakteryzuje się zbalansowanym przerostem mięśnia, powiększeniem jam i wolniejszym rytmem. Być może takie zmiany, przystosowujące serce do wysiłku sprawiają też, że staje się ono bardziej podatne na zaburzenia rytmu. Wskazują na to dane mówiące o tym, że najczęstszą przyczyną zgonów u sportowców maratończyków są właśnie związane z tym choroby. Aby zmniejszyć ryzyko związane z bieganiem (a ukrytymi chorobami czy remodelingiem serca), przed rozpoczęciem trenowania należy poddać się dokładnym badaniom, które mogą pomóc w zdiagnozowaniu ukrytych wcześniej chorób. Takie badania powinny obejmować: osłuchiwanie, pomiar ciśnienia tętniczego, EKG, ECHO serca, czy nawet Holter EKG i oczywiście próbę wysiłkową. Najważniejsze jest zawsze, by osoby wybierające jako swoją aktywność fizyczną bieganie, dbały nie tylko o czas i odległości, ale przede wszystkim o własne zdrowie.

 

Artykuł przygotowany przez specjalistów Grupy Gajda-Med – www.gajdamed.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (6)

 • Napisany przez Jola, 07/11/2018 9:11pm (7 miesiące temu)

  A słyszałyście o smartbandzie sony talk? Dwie stówy, ale naprawdę warto, Bateria działa przez trzy dni a rozmiar wyświetlacza też ok - 1.4 cal

 • Napisany przez Monia, 07/11/2018 9:09pm (7 miesiące temu)

  Co do opasek sportowych, to w pracy na urodziny dostałam Huawei, z poczatku nie wiedziałam co i jak i myślałam po co mi to, ale się przekonałam i jestem zadowolona.

 • Napisany przez elwira, 29/10/2018 11:10pm (8 miesiące temu)

  Ja mam opaskę Fitgo fw11, leciutka, minimalistyczna, ale wytrzymała. do tego ma wiele funckji neizbędnych w bieganiu. Extra!

 • Napisany przez magda, 29/10/2018 11:08pm (8 miesiące temu)

  Potwierdzam, chłopak sprezentował mi zegarek fitgo fw17. mierzy dystans ciśnienie, puls, kalorie, ma GPS i wiele innych funkcji. Mając go na ręku od razu biegam szybciej:)

 • Napisany przez roma, 29/10/2018 11:03pm (8 miesiące temu)

  Ja mam zegarek sportowy Fitgo fw17. Pancerna obudowa, połączenia przychodzące i wychodzące, stale online. Recz absolutnie na światowym poziomie.

 • Napisany przez beata, 29/10/2018 11:01pm (8 miesiące temu)

  Ja na początku mojej przygody z bieganiem postanowiłam zaopatrzyć sie w dobre akcesoria. Opaskę do biegania wybrałam Fitgo fw11. Podaje bardzo dokladne dane, dobrze wyglądu na ręku i jest stosunkowo tania. jestem z niej zadowolona.

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy