Zaloguj się:

lub  
 
 

Co nam daje pływanie?

 

autor: Anna Zatwarnicka, opublikowano: 15/02/2024

Pływanie to jedna z tych form aktywności fizycznej, która łatwo może popaść w zapomnienie, gdy bieganie staje się naszym priorytetem. Jednak gdy tylko wskoczysz do wody, zaczynasz się zastanawiać, dlaczego nie zdecydowałaś się na to wcześniej. Jeżeli wahasz się, czy zainwestować w nowy czepek i odważyć się pokonać basenowe tory, sprawdź 10 niesamowitych powodów, dla których powinnaś zacząć pływać.

PływaniePływanie wspomaga utratę wagi

Jeżeli chciałabyś urozmaicić sobie walkę z nadliczbowymi kilogramami i nie chcesz polegać na samym bieganiu, pokochaj pływanie. W połączeniu ze zrównoważoną dietą, 4 sesje pływania po 40 minut tygodniowo, mogą naprawdę pomóc w pozbyciu się zbędnych kilogramów. Aby maksymalizować spalanie kalorii, nie trzymaj się jednego stylu pływackiego. Styl motylkowy jest najtrudniejszy, ale doskonały do walki z tłuszczykiem, z potencjałem spalania 800 kalorii na godzinę!

Pływanie modeluje mięśnie brzucha

Nie męcz się ciągłymi seriami brzuszków – zanurz się w basenie. Pływanie może być doskonałym treningiem mięśni brzucha. Pływając stylem dowolnym musisz utrzymać perfekcyjną linię ciała, by osiągnąć maksymalną prędkość, co wymaga zaangażowania mięśni brzucha. Na początku może być trudno utrzymać mocne naprężenie brzucha i jednocześnie pływać, ale im więcej trenujesz, tym bardziej stanie się to naturalne, a w końcu zrobisz to instynktownie od samego odbicia.

Pływanie przyspiesza regenerację

Jako sport mało inwazyjny, pływanie może pomóc również w złagodzeniu bólów i innych dolegliwości. Jeżeli cierpisz na bóle pleców czy bóle kolan, pływanie może być właśnie tym rodzajem aktywności, który pomoże odciążyć te partie ciała. Jego działanie rehabilitacyjne wynika z faktu, że nie jest to trening obciążający stawy. Woda zapewnia wsparcie podczas rozciągania, sprzyja relaksacji relaksacji i przyspiesza proces gojenia.

Pływanie poprawia elastyczność mięśni

W połączeniu z jogą i pilatesem, pływanie jest jednym z najlepszych sportów wspierających elastyczność mięśni. Rozciąga i wzmacnia obszary ciała zaniedbywane przez siedzący tryb życia, w tym biodra, plecy i mięśnie dwugłowe uda. Jeśli Twój plan treningowy opiera się głównie na ćwiczeniach obciążających i cardio, łatwo zapomnieć o roli elastyczności mięśni w poprawie osiągnięć sportowych. Pływanie wzmacnia, kształtuje i pomaga zyskać szybkość. Stopniowo zwiększaj zakres ruchu dzięki pływaniu. Opór wody i unoszenie ciała, redukują wpływ ćwiczeń na stawy, umożliwiając wygodne i efektywne rozciąganie.

Pływanie nie zna granic wiekowych

Piękno pływania tkwi w tym, że nie ma ograniczeń wiekowych. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Nauk i Technologii w Norwegii wykazały, że nauka pływania już od 2. miesiąca życia może doskonale wpłynąć na rozwój dziecka. Osobom starszym poprawia równowagę i ma pozytywny wpływ na zdrowie kości oraz stopniowo łagodzi objawy artretyzmu. To sport dla wszystkich.

Pływanie wspomaga funkcjonowanie serca

Jako trening obejmujący całe ciało, pływanie to jedno z najlepszych ćwiczeń dla zdrowia naszego serca. Opór wody sprawia, że serce pracuje intensywniej, poprawiając krążenie i przepływ krwi. Naturalna unosząca siła i ciepła temperatura wody w basenie sprawiają, że nie odczuwasz rzeczywistej intensywności treningu, co pozwala ci płynąć mocniej i szybciej w treningu cardio, wzmacniając jednocześnie serce. Jeżeli chcesz naturalnie obniżyć ciśnienie krwi, pływanie to świetny sposób.

Pływanie rozładowuje stres

Mało kto zdaje sobie sprawę, że pływanie dostarcza większej dawki relaksu niż ulubiony program telewizyjny. Pływanie nie tylko stymuluje cudowne hormony poprawiające nastrój czyli endorfiny, ale także daje Ci możliwość oczyszczenia umysłu i spojrzenia na wszystko z innej perspektywy. Jeżeli potrzebujesz poważnego odstresowania, pływanie może pomóc.

Pływanie leczy lęk i depresję

Właściwości przeciwdziałające stresowi, jakie niesie ze sobą pływanie, mają również głębszy wpływ na osoby z chorobą psychiczną. Jeżeli borykasz się z lękiem, pływanie może pomóc złagodzić napięcie psychiczne, pozwalając Ci jednocześnie skupić się na teraźniejszości podczas ćwiczeń. Ważne jest jednak, aby baseny w których pływasz były dobrze ogrzewane, ponieważ zimna woda nie daje tego samego efektu. Co więcej, to idealny trening dla tych, którzy czują się niepewnie z powodu swojego wyglądu, ponieważ pływanie formuje, kształtuje i wzmacnia całe ciało – sprawiając, że wyglądasz świetnie, a czujesz się jeszcze lepiej.

Pływanie uczy prawidłowego oddychania

Pływanie daje ci przestrzeń na oddech – dosłownie. Średnio oddychamy od 12 do 20 oddechów na minutę; to jest dla nas naturalne. Niemniej jednak duża część z nas cierpi również na objawy związane ze stresem. Dwa te zagadnienia – oddychanie i stres – mają ze sobą zaskakująco dużo wspólnego. Kiedy czujemy się zestresowani lub zaniepokojeni, nasze mięśnie zaczynają się napinać. To sprawia, że oddychanie staje się trudniejsze, do tego stopnia, że niektórzy ludzie doświadczają duszności lub nawet ataków paniki. Pływanie pomaga się uspokoić i regulować oddychanie. W miarę doskonalenia stylu i techniki pływania, poprawia się także Twoje oddychanie, co z kolei może pomóc obniżyć ciśnienie krwi, wspomóc utratę wagi i pozbyć się toksyn z organizmu. Pływanie to idealny trening dla osób cierpiących na astmę, ponieważ zachęca kontrolowania oddechu.

Pływanie to świetna zabawa

Jeżeli szukasz treningu, który urozmaici Twoją treningową rutynę, pływanie to idealna forma aktywności. Nawet jeżeli potrzebujesz muzyki, by efektywnie trenować, dostępne są teraz wodoodporne słuchawki, które będą towarzyszyć Ci podczas pływania.

Pamiętaj, koła ratunkowe nie są tylko dla dzieci. Jeżeli jesteś początkująca na basenie, basenowy "makaronik" może pomóc Ci w nauce swojego ulubionego stylu pływania. Baw się dobrze – zaproś przyjaciół i zacznij pływać!

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy