Zaloguj się:

lub  
Poznań
 
 

Mamo, biegaj z dzieckiem

 

autor: Anna Zatwarnicka, opublikowano: 26/05/2022

Dotąd byłaś aktywna, biegałaś każdego dnia, a po pojawieniu się dziecka nie masz już na to czasu? Nawet jeśli czas się znajdzie to zwyczajnie nie masz siły ruszyć się z fotela? Nie musi tak być! Wiadomo, że teraz cały Twój świat kręci się wokół maleństwa i wiadomo też, że nie wysypiasz się jak kiedyś i nie czujesz się na siłach żeby biegać 10 km w każdą niedzielę. Twoje życie się zmieniło, co ma znaczący wpływ na Twoje treningi, ale pojawienie się pociechy nie musi oznaczać rezygnacji z tego co kochasz, czyli z biegania. Teraz zapewne szeroko otworzyłaś oczy i pomyślałaś "No ciekawa jestem jak mam to zrobić, mądralo". Otóż poniższy tekst powinien sprawić, że spojrzysz na swoją aktywność fizyczną po porodzie z nieco większym optymizmem, a Twoje bieganie nie będzie ograniczało się jedynie do biegania po mieszkaniu między pieluchą, a butelką mleka.

 bieganie z wozkiem

Jak biegać z noworodkiem

Wiadomo, że kiedy maluch ma tydzień nie weźmiesz go w wózek i nie przebiegniesz 15 kilometrów. Daj sobie czas na dojście do siebie po porodzie. Ten czas z maluszkiem jest bezcenny, nie odbieraj go sobie i spędź ten pierwszy miesiąc na zapoznaniu się z dzieckiem, jednocześnie nie rezygnując z codziennej dawki ruchu, jakiej możesz sobie dostarczyć w domowych warunkach. Po miesiącu lub półtora spokojnie możesz już wybrać się z maluszkiem na krótką przebieżkę. W internecie znajdziesz kilku ciekawych i godnych zaufania producentów specjalnych wózków do biegania z dzieckiem. Niektóre modele są specjalnie przygotowane do biegania już z miesięcznym bobasem. Taki wózek jest wyposażony w specjalny hamaczek, dzięki któremu maluszek wygodnie i przede wszystkim bezpiecznie spędzi czas w wózku, przed biegnącą mamą. Jeśli takie wózki nie przemawiają do Ciebie, lub zwyczajnie czas biegu chcesz spędzić sama z sobą i swoimi myślami, bez bobasa, poproś o pomoc męża/partnera. Jeśli karmisz piersią, nakarm malucha i idź pobiegać, godzinkę czy półtorej kochający tatuś na pewno sobie poradzi. Jeśli tata nie może zająć się dzieckiem bo np pracuje, poproś o pomoc innego członka rodziny. Większość babć i dziadków tylko czeka na możliwość spędzenia czasu z ukochaną wnusią czy najcudowniejszym wnusiem. Korzystaj z tej możliwości i pamiętaj, że choćby 30 minut biegu jest lepsze niż nie bieganie w ogóle.

Malec zaczyna chodzić

Bobas w mgnieniu oka z leżącego, śliniącego się malucha wstał na nóżki i ciekawy świata zaczął biegać gdzie go oczy poniosą. To odpowiedni moment na rozważenie opcji biegania z wózkiem. Wózek biegowy jest tak skonstruowany aby Twoje dziecko było bezpieczne i aby Tobie biegało się lekko i przyjemnie. Możesz również skorzystać ze specjalnych szelek wyposażonych w "smycz", które zakłada się dzieciom aby nie oddalały się od opiekuna zbyt daleko. Nie jest to jednak najlepsza opcja do wykorzystania w trakcie biegu. Takie szelki można z powodzeniem wykorzystać na spacerze czy podczas marszu lub wolnego truchtu. Wiadomo, że brzdąc nie utrzyma Twojego tempa i biegnie w każdym możliwym kierunku, oprócz tego w którym Ty biegniesz :) Większość biegających mam, mających dzieci w wieku 1-3 i młodsze, rekomenduje bieganie z wózkiem jako najprzyjemniejszy i najbezpieczniejszy sposób na bieganie z pociechą. Na grupach biegowych i grupach dla mam, z pewnością znajdziesz cenne rady jaki model wózka najlepiej sprawdza się podczas biegu z dzieckiem. Istnieje również duże prawdopodobieństwo, że jakaś życzliwa mama z Twojej okolicy zgodzi się umówić z Tobą w parku abyś mogła przetestować wózek biegowy przed dokonaniem zakupu.

Mam 3 latka 3 i pół, sięgam bródką ponad stół...

Kiedy maluch chodzi już stabilnie, jest ciągle w ruchu, a Ty potrafisz się już z nim porozumieć nie powinnaś mieć problemu z namówieniem go na trening. Dziecko w wieku 3 lat z powodzeniem może już wsiąść na rowerek, choćby taki biegowy. Bieganie za brzdącem jadącym na rowerku to wspaniała forma treningu biegowego. Dodatkowo, konieczność dogonienia uciekającego na rowerku co jaki czas malca, daje możliwość zrobienia interwałów :)

Przedszkolak

Dziecko w wieku 5-6 lat oprócz jazdy na rowerze, uwielbia także przesiadywanie na placu zabaw. Znajdź plac zabaw wokół którego będziesz mogła biegać, jednocześnie nie tracąc pociechy z oka. Zabierz na spacer partnera, starsze dziecko czy innego członka rodziny, który będzie miał na oku Twoje dziecko podczas gdy Ty oddasz się bieganiu. Jeśli żaden z domowników nie chce "współpracować" możesz zaprzyjaźnić się, z którąś z mam z placu zabaw, która chętnie rzuci okiem na Twoją pociechę kiedy Ty biegasz wokół placu zabaw. Na grupach dla mam lub na grupach biegowych warto zaproponować stworzenie grupy mam, które kochają swoje brzdące równie mocno jak bieganie. Jak wiadomo w grupie siła i jedna drugiej z pewnością poda pomocną dłoń w kwestii dopilnowania dziecka podczas biegania.

Dziecko w wieku szkolnym

Jeśli masz dziecko w wieku szkolnym lub starsze, a zawsze kochałaś biegać i pociecha całe dzieciństwo biegała z Tobą, nie powinna protestować kiedy zaproponujesz jej wspólny trening. Podczas gdy Ty biegasz dziecko może jechać na rolkach, na rowerze, na desce może spróbować slow joggingu czy nordic walkingu, każdy sposób na rozruszanie nastolatka jest dobry. Ty pobiegasz, spędzicie razem czas, wspólna pasja Was połączy - same plusy :)

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (1)

  • Napisany przez buy cialis online prescription, 03/09/2022 10:46pm (29 dni temu)

    Hey There. I discovered your weblog the use of msn. This is a really neatly written article.
    I'll make sure to bookmark it and return to learn extra of your helpful info.
    Thank you for the post. I'll definitely return.

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy