Zaloguj się:

lub  
 
 

Fakty i mity o bieganiu

 

autor: Iwona Ludwinek-Zarzeka, opublikowano: 21/02/2014

fakty i mity bieganieOd lat słyszy się wiele pogłosek na temat biegania. Chore stawy, wychudzeni, omdlewający maratończycy, nadludzki wysiłek...

Czy tobie również nie kojarzyło się ono z w ten sposób, zanim sama zasiliłaś szeregi biegaczy? A może część z tych legend to rzeczywiście prawda?

Postanowiłyśmy się zmierzyć z 10 najczęściej słyszanymi stwierdzeniami!

 

 

1. Bieganie niszczy kolana

Prawda i fałsz

Źle dobrane buty, słabe, i mało elastyczne mięśnie, nieprawidłowa technika biegu: oto powody, dlaczego pojawiają się bóle kolan. Bieganie, tak jak każdy inny sport to wyzwanie dla rozleniwionego organizmu. Jeśli do tej pory mało się ruszałaś, jest duża szansa, że zaczną cię dręczyć kontuzje. Zaczynaj stopniowo (2-3 razy w tygodniu) nawet, jeśli w pierwszych dniach mają to być marszo-biegi. Czytaj specjalistyczne artykuły i stosuj do ich porad: rozciągaj się, wzmacniaj i regeneruj odpowiednio.

Gdyby bieganie samo w sobie było tak wyniszczające jak to się niektórym wydaje, nie mielibyśmy takiej liczby starszych ludzi, którzy pokonują nawet kilka maratonów w roku!

 

2. Bieganie zniekształca biust

Fałsz

Na kondycję biustu wpływa kilka czynników, a przede wszystkim: zła dieta, częste wahania wagi, uwarunkowania genetyczne oraz źle dobrany stanik.

By opóźnić proces opadania biustu (bo chyba nie jesteśmy w stanie w pełni temu przeciwdziałać...), dobrze jest także wzmacniać więzadło Coopera i mięsień piersiowy. Najskuteczniejsze są tutaj pompki oraz ściskanie piłki rękoma, na wysokości klatki piersiowej

Ponadto oczywiście masaże, zdrowa, nieprzetworzona dieta, kremy ujędrniające. A bieganie? Aktywne życie, to mniejsza ilość toksyn w organizmie, a to one również wpływają na wygląd i elastyczność naszej skóry.

 

3. Bieganie jest dla facetów

Prawda i fałsz

Tak... ale kto powiedział, że  to co  jest dla facetów, to nie jest dla kobiet? W amerykańskich maratonach panie stanowią większość! Owszem, panowie mają więcej testosteronu, który odpowiada za żyłkę do rywalizacji. Owszem, panowie są lepiej przygotowani mięśniowo. A co mają kobiety? Niesamowitą wytrzymałość, odporność na ból i taką samą możliwość czerpania radości z biegania i rywalizacji jak mężczyźni. Czy trzeba czegoś więcej?

 

4. Bieganie likwiduje cellulit

Prawda

Oczywiście pod warunkiem, że dołączysz do codziennej aktywności zdrową dietę. Cellulit jest spowodowany przede wszystkim złą dietą, wahaniami wagi, siedzącym trybem życia. To co widzimy jako „pomarańczowa skórka”, to efekt  nagromadzonych toksyn. Bieganie pobudza krążenie w komórkach, w których „zagnieździł” się cellulit, więc w rezultacie zdecydowanie zmniejsza ten estetyczny problem. Proces ujędrniania skóry na udach i pośladkach to jednak długa i żmudna droga. Nie zniechęcaj się, z czasem twoje ciało zmieni się nie do poznania!

 

5. Długie dystanse nie są zdrowe dla człowieka

Prawda i fałsz

Czy tysiące zadowolonych z życia i zdrowych maratończyków to tylko wymysł mediów? Oczywiście, że nie! A jednak - co chwila czytamy o kontuzjach, bólach, chorobach. Długie dystanse wymagają solidnego przygotowania. Dlatego też zawsze odradzamy osobom, które dopiero wkraczają w biegowy światek, rzucać się na maratony i ultramaratony. To sport, który wymaga czasu, wytrzymałości i cierpliwości. Wysiłek trwający kilka, czy kilkanaście godzin musi być okupiony miesiącami, a nawet latami treningów. Jedynie wtedy będziemy mogli się cieszyć statusem biegaczki do późnej starości.

 

6. Podczas miesiączki nie powinno się biegać

Fałsz

To mit jeszcze z czasów szkolnych, kiedy to mamy nas zwalniały z lekcji W-F bo jesteśmy niedysponowane. Biegaczki rzadziej cierpią na dolegliwości związane z zespołem napięcia miesiączkowego. Na domiar tego przy umiarkowanym wysiłku fizycznym ból związany z okresem ustępuje. Zatem nie rezygnuj kompletnie z treningu, co najwyżej zmodyfikuj go trochę na rzecz swojego samopoczucia.

 

7. Bieganie w ciąży jest zabronione

Fałsz

Bieganie w ciąży to wciąż temat bardzo gorący. Jeśli do tej pory uprawiałaś sport, a lekarz nie widzi przeciwwskazań dla kontynuowania aktywności, rób to dalej! Nie myśl jednak wtedy o ściganiu, czy poprawianiu życiówek. To czas, w którym musisz być bardzo uważna. Powoli truchtaj, a jeśli nie możesz: maszeruj. Na wszelki wypadek zabieraj ze sobą telefon komórkowy.

 

8. Bieganie zwiększa muskulaturę nóg

Fałsz

Bieganie nie zwiększa muskulatury, a jedynie rzeźbi nogi. Łydki i uda ładnie się zarysowują, zmniejsza się lub kompletnie znika cellulit. Ćwiczenia siłowe i siła biegowa jako treningi uzupełniające również nie sprawią, że nie wciśniemy nóg w skórzane botki.

Kulturyści, a szczególnie kobiety, naprawdę muszą włożyć dużo pracy, by ich mięśnie się mocno rozrosły.  Nie masz się zatem czego obawiać. Biegaj i... czekaj na efekty :)

 

9. Buty biegowe muszą mieć dużo amortyzacji

Fałsz

Im więcej but wykonuje za ciebie pracy, tym bardziej twoje ciało się rozleniwia. Gruba pianka, mnogość systemów powoduje, że stopy nie muszą wiele robić. Między innymi stąd bierze się „brzydka” technika biegu i mocne uderzanie piętą o ziemię. Nie namawiamy do przerzucania się od razu na buty minimalistyczne. Warto jednak wprawiać się w sztuce naturalnego biegania truchtając boso lub w „odchudzonym” obuwiu oraz wzmacniać ciało. Wtedy z czasem ono samo będzie potrafiło o siebie zadbać i przejąć rolę ochronnego buta.

 

10. Dziewczyny biegają tylko żeby schudnąć

Fałsz

Teraz uśmiechają się zapewne wszystkie panie, które rywalizują na trasach biegowych i które być może nie raz słyszały pytanie: po co biegasz? Przecież jesteś szczupła...

O ile chęć zrzucenia kilku zbędnych kilogramów jest jednym z pierwszych motywatorów skłaniających do biegania, to z czasem priorytety zaczynają się zmieniać. Schudnąć? Tak, ale głównie po to, by osiągać lepsze czasy. Poza tym bieganie daje na tyle pewności siebie, że idealna sylwetka schodzi na dalszy plan. Zaczynamy widzieć w sobie twarde, wytrzymałe i pewne siebie kobiety. Nie robimy już problemu z jednej małej fałdki. Liczy się radość z uprawiania sportu i poczucie, że cały świat stoi przed nami otworem!

 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Cała prawda o bieganiu w ciąży

Czy można biegać w ciąży?

Wpływ cyklu menstruacyjnego na biegową formę

Bieganie kształtuje (piękne) nogi

Jak dobrać biustonosz do biegania?

Bieganie bez sztucznej amortyzacji czyli bieganie naturalne

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy