Zaloguj się:

lub  
 
 

Biegaj rozsądnie

 

autor: Anna Zatwarnicka, opublikowano: 18/10/2022

Nie jesteś zadowolona ze swoich treningowych osiągnięć? Trenujesz 6 razy w tygodniu, realizujesz plan w 100%, a dotarcie do mety na zawodach przynosi rozczarowanie? Biegasz ile sił, rozciągasz się po treningu, przed treningiem wykonujesz rozgrzewkę, wydłużasz treningi, a mimo to od miesięcy nie miałaś nowej życiówki? Czas zastanowić się czy aby na pewno wszystko robisz prawidłowo. 

Przerwa w treningach

Mówi się, że forma sportowca, jego kondycja i możliwość polepszania wyników wzrasta nie w trakcie treningów ale podczas odpoczynku i czasu poświęconego na regenerację. Dla osiągnięcia najlepszych wyników konieczny jest czas na regenerację mięśni, ścięgien i ogólnie całego organizmu. Bieganie 40 km każdego dnia być może sprawia Ci przyjemność, ale nie daje szans na to aby Twój organizm dostatecznie odpoczął i się zregenerował. Myślisz, że przecież w nocy leżysz spokojnie to organizm powinien mieć wystarczająco dużo czasu na odpoczynek. Nic bardziej mylnego. Im intensywniej trenujesz, tym czas na odbudowanie się mięśni powinien być dłuższy. Jak trenować rozsądnie aby na każdej mecie czuć satysfakcję i polepszać swoje osiągnięcia? 

 

Nie bój się zrobić sobie przerwy

Każdemu kto intensywnie trenuje, przerwa w treningach kojarzy się z zastojem, stagnacją i utratą wypracowanych efektów. Przerwa w bieganiu nie polega na tym, że nagle po wielu miesiącach ciężkich treningów mamy położyć się z pilotem na kanapie. Zajmij się czymś innym, pomyśl jaką inną aktywność mogłabyś wykonywać w czasie przerw od biegania. Możesz jeździć na rowerze, tańczyć, pływać, boksować czy robić cokolwiek co lubisz byle nie biegać. Daj organizmowi tyle czasu ile potrzebuje aby odpowiednio zregenerował mięśnie i ścięgna oraz po prostu nabrał sił. Po wielu miesiącach intensywnych biegów mogło dojść do mikrourazów, o których nawet nie masz pojęcia. Przeanalizuj swój plan treningowy. Jeśli nie przygotowujesz się do maratonu, w którym chcesz dobiec do mety w czasie krótszym niż 3 godziny, nie ma potrzeby abyś trenowała 6 czy 7 razy w tygodniu. Bieganie 3, 4 razy w tygodniu również daje satysfakcjonujące wyniki, nie obciąża nazbyt organizmu i nie doprowadza do przemęczenia.

 

Bieganie po przerwie

Po każdej przerwie przychodzi upragniony moment kiedy możesz wyjść pobiegać. Nie rzucaj się od razu na mega intensywny trening. Zacznij od spokojnego, swobodnego biegu. W pierwszym tygodniu po przerwie wyjdź na trening 2 razy, z zachowaniem odstępu między treningami. W drugim tygodniu możesz zwiększyć intensywność treningu ale nadal nie biegaj „na maksa”. Dopiero w trzecim tygodniu możesz wrócić do biegania z taką intensywnością z jaką biegałaś przed przerwą, ale nie trenuj codziennie. Pamiętaj o konieczności zaplanowania 2 dni przerwy między jednym, a drugim treningiem. W dni kiedy robisz przerwę skup się na innej aktywności i na ćwiczeniach wzmacniających mięśnie nóg, brzucha, pośladków i pleców. Z czasem nauczysz się rozsądnie korzystać z przerwy między bieganiem. Pamiętaj, że w trakcie odpoczynku nabierasz sił i później wracasz z większą mocą. 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy