Zaloguj się:

lub  
 
 

5 błędów biegaczki

 

autor: Anna Zatwarnicka, opublikowano: 11/09/2023

Często zdarza się, że pomimo regularnych treningów, nie zauważasz postępów. Sezon zaczęłaś z pełnym zaangażowaniem i werwą, nagle jednak zauważasz, że pomimo dawania z siebie 100% osiągasz kiepskie wyniki. Może to oznaczać, że gdzieś popełniasz błąd. Zobacz jak ważna jest regeneracja, odpoczynek i konsekwencja podczas biegania.

5 błędów biegaczki

Nagły wzrost intensywności lub czasu trwania treningu

 

Często słyszymy takie hasła jak "Bez bólu, nie ma postępu" czy "Tylko ciężki trening daje efekty", co może skłonić do przesadnego przekraczania granic wyznaczanych przez nasz organizm. Prowadzi to do przeciążenia w celu osiągnięcia większej wytrzymałości i szybkości. Gwałtowny wzrost intensywności lub czasu trwania treningu jest jednym z głównych czynników prowadzących do kontuzji. Twoje mięśnie, ścięgna, więzadła i kości potrzebują czasu, aby stopniowo się dostosować do obciążenia, które na nie nakładasz. Dobrą zasadą dotyczącą podnoszenia intensywności treningu, jest zwiększanie go nie więcej niż o 10 procent tygodniowo.

 

Brak solidnych podstaw

 

Wielu biegaczy wpada w pułapkę przesadzania z treningiem szybkościowym, zanim zbudują solidną wytrzymałość. Oznacza to, że często są w dobrej formie na początku sezonu, ale nie mogą jej utrzymać i coraz bardziej się męczą w miarę upływu czasu. Spędzając kilka tygodni przed głównym blokiem treningowym na pokonywaniu kilometrów stałym tempem, zbudujesz solidną bazę wytrzymałościową, na której będziesz mógł oprzeć trening szybkościowy.

 

Biegi regeneracyjne

 

Jeśli chcesz biegać szybciej ważne jest, aby w planie treningowym uwzględnić biegi w tempie docelowym lub szybsze. Szybsze treningi wymagają jednak dłuższej regeneracji. Wiele osób, nie zdaje sobie sprawy, że aby czerpać korzyści z tych intensywnych biegów, organizm potrzebuje czasu na odpoczynek, aby się do nich przystosować. W takiej sytuacji, pomocne okazuje się wolniejsze bieganie, zwłaszcza jeśli trenujesz kilka dni z rzędu. W dniach po ciężkim wysiłku należy zmniejszyć tempo, co pozwala fizycznie i psychicznie odpocząć i przygotować się do skuteczniejszego przystąpienia do kolejnego ciężkiego treningu.

 

Zaniedbywanie odpoczynku

 

Często w bieganiu mniej oznacza więcej. Wielu biegaczy boi się odpoczywać, obawiając się, że natychmiast stracą całą ciężko wypracowaną formę. Jednak postępy w wydolności faktycznie następują podczas odpoczynku, a nie podczas treningu. Twoje ciało musi się zregenerować, aby umożliwić fizjologiczne adaptacje do kolejnych części planu treningowego. Regularny odpoczynek pozwala na „naładowanie baterii” i zwiększa wydajność. Pamiętaj, że odpoczynek to również forma treningu i powinieneś podchodzić do niego z taką samą dyscypliną, jak do trudniejszych treningów.

 

Nie docenianie wartości konsekwencji

 

Konsekwencja w treningu to prawdopodobnie najważniejszy czynnik, jeśli chcesz poprawić swoje biegowe osiągi. Wiele biegaczek popełnia błąd myśląc, że to pojedyncze, spektakularne sesje treningowe przyniosą im formę. Nie zdają sobie jednak sprawy, że kondycja opiera się na tygodniach, miesiącach lub nawet latach konsekwentnej, solidnej pracy. Rzym też nie został zbudowany w jeden dzień!

 

Niewiele osiągniesz, trenując ponad siły jeden dzień lub tydzień. Jeśli nadmiernie obciążysz swój organizm, narazisz się na kontuzję i dłużej zajmie Ci regeneracja. Pamiętaj, że nie każdy trening musi być spektakularny i przynosić lepsze osiągi. Trenuj regularnie, nie zapominaj o odpoczynku, a w perspektywie czasu zauważysz lepsze wyniki.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy