Zaloguj się:

lub  
Poznań Półmaraton
 
 

10 najciekawszych maratonów w Europie

 

autor: Katarzyna Żbikowska-Jusis, opublikowano: 13/06/2014

Masz ochotę wybrać się na weekend do któregoś z europejskich miast? Dlaczego by zatem nie połączyć tego z maratonem! Jest w czym wybierać, bo w zasadzie wszystkie europejskie stolice mogą się poszczycić swoją imprezą biegową. Nie wspominając nawet o innych miastach! Przedstawiamy najbardziej popularne imprezy maratońskie w Europie. Ale zachęcamy też do własnych poszukiwań niezapomnianych biegów w innych, mniej znanych miejscach. To naprawdę fantastyczny sposób na poznanie kawałka świata w wyjątkowy sportowy sposób.

 

Maraton de Sevilla

Maraton de Sevilla

 Andaluzyjska Sevilla jest bez wątpienia jednym z najpiękniejszych miast w Europie. Trasa maratonu wiedzie przez historyczne centrum miasta dając możliwość podziwiania najpiękniejszych zabytków takich jak Alcazar czy Giralda. Z każdym krokiem można tu oglądać mauretańskie wpływy na kulturę. Szerokie aleje wysadzane drzewkami pomarańczowymi wydają się być wprost stworzone do biegania. Maraton kończy się na stadionie wybudowanym na Igrzyska Olimpiskie 2004 i 2008. W lutym w Sevilli panuje przyjemna temperatura jest to więc również świetny pomysł na wyrwanie się z polskiej zimy:)

Kiedy? W lutym. http://www.maratondesevilla.es/

 

Maraton di Roma

Rzym Maraton

Rzymu nie trzeba nikomu przedstawiać. Maraton w wiecznym mieście to nie lada wyzwanie. Trasa nie należy do najprostszych jako, że biegnie częstokroć wąskimi ulicami ścisłego centrum, które na dodatek są brukowane. Trzeba o tym pamiętać i później nie narzekać! Te niewygody skutecznie jednak rekompensuje nagromadzenie zabytkowych budowli, z jakim biegaczka spotka się na trasie. Colosseum, fontanna di Trevi czy Forum to tylko kilka ze znanych punktów na trasie. Maraton w Rzymie to również gratka dla kibiców, którzy mogą dopingować biegnących pozostając w ścisłym centrum miasta.

Kiedy? W marcu. http://www.maratonadiroma.it/

 

London Marathon

London

Maraton w Londynie należy do Word Mararathon Majors; co roku startuje tu ponad 30 tysięcy uczestników. Niestety dość trudno się dostać na listę startową ponieważ obowiązuje losowanie. Na pewno jednak warto się postarać bowiem londyński maraton słynie z doskonałej płaskiej trasy i świetnej atmosfery. Bieg startuje z trzech osobnych miejsc żeby po ok 4 kilometrach się połączyć. Trasa wiedzie przez atrakcyjne fragmenty Londynu m.in. wzdłuż Tamizy.

Kiedy? W kwietniu. http://www.virginmoneylondonmarathon.com/

 

Marathon de Paris

Paris Marathon

Maraton w Paryżu przyciąga co roku ponad 40 tysięcy uczestników z całego świata. To największe sportowe wydarzenie Francji. Linia startu usytuowana jest na na Avenue des Champs Élysées, a trasa maratonu prowadzi przez najciekawsze zakątki Paryża. Wieża Eiffla, Katedra Notre-Dame czy Łuk Triumfalny to tylko niektóre z nich. Jak przystało na miasto z artystyczną duszą maratończykom na trasie towarzyszy muzyka na żywo

Kiedy? W kwietniu. http://www.schneiderelectricparismarathon.com/index_us.html

 

 

Stockholm Marathon

Sztokholm

Jeden z najlepiej zorganizowanych maratonów w Europie. Start i meta zlokalizowane są na stadionie olimpijskim gdzie w 1912 roku odbyły się Igrzyska. Trasa wiedzie przez wiele mostów i przez najstarsza część miasta, Galama Stan. Maraton rozgrywany jest na dwóch pętlach co może być nużące, ale z drugiej strony daje to możliwość częstszego spotkania z kibicami.

Kiedy? W czerwcu. http://www.stockholmmarathon.se/start/

 

Berlin Marathon

Berlin Marathon rano

Należy do World Marathon Majors i co roku przyciąga ponad 40 tysięcy uczestników. Zapisy zaczynają się niemal rok wcześniej; od tego roku obowiązuje losowanie. Trasa maratonu jest idealna do robienia wyników – z resztą nie raz padł tutaj rekord świata. Organizacja maratonu jest świetna, a imprezie towarzyszą jedne z największych targów sportowych. Koniecznym elementem maratońskiej wyprawy do Berlina  jest udział w biegu śniadaniowym dzień przed maratonem. Wrażenia w tłumie dziesiątek tysięcy ludzi z całego świata są absolutnie nie do opisania.

Kiedy? We wrześniu. http://www.bmw-berlin-marathon.com/

 

Marathon du Medoc (Francja)

Marathon d Medoc
Bieg maratoński z możliwością degustacji słynnych francuskich win wzdłuż trasy? Tak. To właśnie Marathon du Medoc, którego trasa wiedzie przez winnice Bordeaux. Oprócz możliwości spróbowania wina, wzdłuż trasy maratonu można również skosztować innych miejscowych specyfików m in. ostryg czy miejscowych serów. Zdecydowanie nie jest to maraton na bicie rekordów życiowych, ale kto by myślał o rekordach w takim otoczeniu? Co ciekawe, w każdym roku organizatorzy maratonu zachęcają uczestników do przebrania się na bieg zgodnie z ustalonym tematem przewodnim imprezy. Podsumowując? Zdecydowanie warto! 

Kiedy? We wrześniu. (www.marathondumedoc.com)

 

Budapest Marathon

Budapest Marathon most

Trasa maratonu w Budapeszcie jest wyjątkowo malownicza. Wiedzie przez najpiękniejsze fragmenty miasta (m. in. obok Parlamamentu czy Opery ) i czterokrotnie przecina Dunaj. Maratończycy biegną po obydwóch stronach rzeki, co zapewnia uczestnikom niezapomniane widoki. Utrudnieniem mogą być lekkie podbiegi (na mosty) i gdzieniegdzie ostrzejsze zakręty trasy. Atrakcją po przebiegniętym maratonie może być na pewno relaksująca wizyta w słynnych termach.

Kiedy? W październiku. http://www.budapestmarathon.com/

 

Amsterdam Marathon

Amsterdam Marathon

Maraton w Amsterdamie również jest jednym z największych w Europie. Jest także świetnie zorganizowany i charakteryzuje się płaską, bardzo szybką trasą. Start i meta biegu usytuowana jest na Stadionie Olimpijskim. Trasa wiedzie przez miasto wzdłuż rzeki Amstel mijając liczne atrakcje miasta m.in.  słynne RijksMuseum. Mija także Vondelpark, który jest największym parkiem miejskim Amsterdamu.

 Kiedy? W październiku. http://www.tcsamsterdammarathon.nl/

 

Athens Authentic Marathon

athens marathon

Nikogo chyba nie trzeba namawiać do udziału w maratonie, który odbywa się w miejscu skąd wywodzi się… maratonJ. Legenda głosi, że po zwycięskiej bitwie nad Persami Filipides udał się w drogę z Maratonu do Aten niosąc dobrą nowinę. Na końcu padł z wycieńczenia. Współcześnie maraton wiedzie również trasa z Maratonu do Aten. Nie jest to łatwa przeprawa bowiem często wiedzie pod górkę a ponadto mimo, iż nie jest to lato potrafi być ciepło. Finisz na starożytnym Stadionie Olimpijskim jest niezapomnianym przeżyciem.

Kiedy? W listopadzie. http://www.athensauthenticmarathon.gr/

 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy