Zaloguj się:

lub  
 
 

Chcesz zacząć biegać? Porady dla początkujących

 

opublikowano: 14/11/2013

przyspieszenie2Bieganie to jedna z najbardziej popularnych wśród Polaków dyscyplin sportu. Coraz większa liczba imprez organizowanych w różnych regionach kraju oraz rosnący popyt na ten  rodzaj aktywności fizycznej sprawia, że obecnie na ulicach aż roi się od ubranych w specjalne stroje biegających osób. Warto jednak pamiętać, że do uprawiania jakiejkolwiek dyscypliny sportu należy się odpowiednio przygotować. Bardzo często olbrzymi zapał osób początkujących sprawia, że pomijają one etap przygotowań, co w późniejszym czasie zostaje okupione bólem i trudnościami z poruszaniem się. Na co powinien zwrócić uwagę początkujący biegacz?

 

Badania profilaktyczne

Przed przystąpieniem do treningów warto wykonać najpierw kompleksowe badania lekarskie, które pozwolą nam sprawdzić czy nie mamy jakichś nieprawidłowości czy też ukrytych zmian chorobowych  w obrębie stawów i kręgosłupa. Niestety to właśnie one są częstą przyczyną powstawania poważnych dolegliwości, których skutkiem może być nawet trwały uszczerbek na zdrowiu. Dlatego warto w porę zadbać o swój organizm, wykonując program badań profilaktycznych z zakresu ortopedii ofertowany przez Centrum Medyczne ENEL-MED Program ten stanowi doskonałe rozwiązanie dla osób zapracowanych, które chciałyby zacząć swą przygodę ze sportem. W ciągu jednego dnia, w komfortowych warunkach, mogą one wykonać szereg badań dających kompleksową informację na temat stanu ich zdrowia.

 

Dystans biegu

Nieprawidłowy dobór dystansu biegu do aktualnej kondycji organizmu to bardzo częsty  błąd, popełniany zwłaszcza przez niedoświadczonych biegaczy. Chcąc od razu osiągnąć doskonałe wyniki, osoby te świadomie wydłużają dystans biegu, obniżając tym samym jego komfort. Zamiast tzw. „euforii biegacza”, dobrego samopoczucia i satysfakcji, ordynują sobie szereg objawów związanych z długotrwałym  przetrenowaniem organizmu lub kontuzją. Wówczas ortopedia może być jedynym kierunkiem, w jakim będą musieli się później udać. Dlatego dobrym pomysłem jest stopniowe wydłużanie dystansu biegu, pozwalające na adaptację organizmu do zwiększonego wysiłku.

 

Nawodnienie organizmu

Optymalne nawodnienie całego organizmu ma ogromne znaczenie dla jakości wysiłku fizycznego. Warto pamiętać, że woda stanowi około 70% masy ciała człowieka, bierze udział w wielu reakcjach chemicznych i jest substancją, w której rozpuszcza się szereg istotnych dla funkcjonowania organizmu związków. Deficyt wody w trakcie biegu związany jest przede wszystkim z intensywnym jej wydalaniem przez gruczoły potowe oraz układ oddechowy - uzupełnianie niedoborów wody należy do podstawowych obowiązków każdego biegacza.

http://adocean-pl.hit.gemius.pl/hitredir/id=.KiQp.fjv4r_cMWvXjuOs2az3_MBTeLaN7l2QHBKA.7.I7/stparam=vnekfmisgx/fastid=klhdzeafzijigqloaxygqxucxjlw/url=

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy