Zaloguj się:

lub  
Poznań
 
 

Pierwsze chwile na rowerze szosowym

 

autor: Anna Zatwarnicka, opublikowano: 10/06/2022

Z każdym sezonem rośnie zainteresowanie rowerami szosowymi. Nie każdy jednak wie jak korzystać z takiego roweru aby bezpiecznie i komfortowo czerpać przyjemność z jazdy. Jak sama nazwa wskazuje jest to rower przystosowany do jazy po szosie, a więc po utwardzonej nawierzchni. Zdecydowanie powinno się omijać piaszczystą lub nierówną, miękką nawierzchnię. Chciałabyś spróbować jazdy rowerem szosowym ale nie do końca wiesz jak zacząć aby nie zrobić sobie krzywdy? Sprawdź jak postawić pierwsze szosowe "kroki".

 

Rower szosowy

 

Równowaga

Zdecydowanie rower szosowy różni się budową od roweru górskiego, czy zwykłej damki. Zarówno kierownica jak i opony są dużo węższe, co powoduje trudności z utrzymaniem równowagi. Jeśli przesiadamy się z "górala" na rower szosowy, natychmiast zauważymy, że całe nasze ciało układa się na "szosówce" w inny sposób niż na "góralu". Zaleca się wykonanie pierwszych jazd próbnych, na uboczu, na asfaltowej, mało uczęszczanej drodze. Kiedy poczujemy się na rowerze stabilnie i bezpiecznie, możemy wyruszyć na ulicę.

 

Pedały

Jeżdżąc na innym rowerze niż szosowy zapewne nie brałaś pod uwagę wymiany pedałów na takie, w które wpina się specjalne buty. Zdecydowanie zmiana pedałów i zakup specjalnych butów przełoży się na przyjemność z jazdy, nie musisz jednak dokonywać tego zakupu na samym początku przygody z "szosówką". Pojeździj trochę w normalnych butach, zaprzyjaźnij się z rowerem, a następnie rozważ zakup profesjonalnych pedałów i butów rowerowych. Aby dokonać takiego zakupu, zaleca się odwiedzenie profesjonalnego sklepu, którego pracownicy specjalizują się w tego typu sprzęcie i udzielą Ci fachowej porady. Najlepiej do sklepu wybrać się rowerem aby sprzedawca mógł odpowiednio dopasować pedały i nauczył Cię ja z nich korzystać.

 

Kask

Kask na głowie, rzecz święta i nie podlega żadnej dyskusji, że każdy rowerzysta musi go mieć i używać. O ile korzystając z roweru miejskiego, wypożyczanego czasowo nie korzystasz z kasku, o tyle wsiadając na rower szosowy i wyjeżdżając na ulicę nie możesz o nim zapomnieć. Korzystasz z utwardzonej, asfaltowej drogi, jedziesz bardzo szybko, jesteś wielokrotnie mijana przez rozpędzone auta - kask jest niezbędny i nie ma dyskusji!

 

Bezpieczeństwo

Kask to podstawa bezpiecznej jazdy na rowerze, o tym już wspominać nie trzeba. Ale kask to nie wszystko, niestety ale musimy myśleć za innych uczestników drogi aby bezpiecznie wracać do domu z rowerowej przejażdżki. Dojeżdżając do drogi podporządkowanej, mimo iż masz pierwszeństwo, zwolnij. Wiadomo kto najbardziej ucierpi podczas spotkania roweru z autem, którego kierowca za nadto wysunął się na skrzyżowanie, nie bacząc na ścieżkę rowerową. Jeśli korzystasz ze ścieżki rowerowej usytuowanej w sąsiedztwie gęsto zaludnionego chodnika, obserwuj pieszych. Zamyślony pieszy lub niesforny bąbelek, nieopatrznie może w każdej chwili wtargnąć na ścieżkę rowerową, wprost pod Twoje koła. Jeśli dotąd jeździłaś tylko ścieżkami rowerowymi lub po mało uczęszczanych drogach, musisz poznać przepisy ruchu drogowego. Naucz się również sygnalizować wszelkie zmiany kierunku jazdy. Jeśli trafisz na korek, a nie masz miejsca na ominięcie pojazdu, nie trzymaj się zbyt blisko niego aby uniknął zderzenia przy gwałtownym jego hamowaniu. Wielokrotnie osiągniesz dużo wyższą prędkość niż na swoim wysłużonym góralu, obserwuj więc drogę po której się poruszasz. Przy dużej prędkości gałązka lub kamyk mogą okazać się bardzo niebezpieczne gdy na nie najedziemy.

Dodaj komentarz

Komentarze (1)

  • Napisany przez buy cialis online united states, 03/09/2022 10:56am (29 dni temu)

    Wow! This blog looks exactly like my old one! It's on a entirely
    different subject but it has pretty much the same page
    layout and design. Wonderful choice of colors!

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy