Zaloguj się:

lub  
 
 

Zmień sposób odżywiania na lepszy! Recenzja książki: "Cud metaboliczny" Diane Kress

 

autor: Janusz Jusis, opublikowano: 29/07/2012

 

Diane Kress „Cud metaboliczny”to książka wydana w 2009 roku, a w Polsce w 2012 (nakładem wydawnictwa Replika). Moim zdaniem to książka roku w tematyce dietetyki, odchudzania. A dlaczego tak sądzę… o tym poniżej.

 

Jako młody, zapalony lekarz z powołania, zwolennik zdrowego odżywiania i trybu życia od wielu lat służę poradami specjalistycznymi z zakresu rehabilitacji medycznej oraz żywieniowymi (moja pasja jeszcze z czasów szkolnych, którą pogłębiam systematycznie). Przebrnąłem przez lekturę różnych książek i artykułów – począwszy od ‘pseudo diet cud’, standardowych podręczników dla studentów, aż do publikacji naukowych z różnych specjalności lekarskich. Mimo sporej dawki wiedzy od zawsze towarzyszył mi jeden problem, o którym napisała również w swojej książce dietetyczka Diane Kress – wielu moich pacjentów nie może się odchudzić mimo zaleceń dietetycznych powszechnie uznanych za najlepsze i najskuteczniejsze opartych na rzetelnej wiedzy medycznej. Muszę od razu stwierdzić, że co najmniej połowa (a może i więcej) moich pacjentów po prostu nie stosowała się zaleceń (nawet sami się do tego przyznawali). Jednak wśród osób, które dały z siebie wszystko efekty były różne. Czemu tak się dzieje? Odpowiedź znajdziecie właśnie w książce „Cud metaboliczny”.

 

Autorka na samym początku książki zapoznaje nas z odmiennością metabolizmu u ludzi. Poza metabolizmem typu A wprowadza również typ B. Wymaga on innego sposobu odżywiania w celu uzyskania korzyści zdrowotnych. To właśnie metabolizm B i złe nawyki żywieniowe, standardowe lub „wydumane”  diety powodują szybkie tycie, rozwój chorób układu sercowo-naczyniowego, zaburzeń lipidowych, znacznej otyłości i wielu innych.

 

Skąd będziecie wiedzieć czy macie metabolizm A czy B? Wystarczy kilka minut, aby odpowiedzieć na pytania z ankiet, które przygotowała autorka. Punktuje w nich symptomy, które towarzyszą metabolizmowi B jak również czynniki zagrażające szybszemu rozwojowi powikłań. Łatwym językiem tłumaczy podstawy medyczne (dodatkowo w książce jest słowniczek użytych terminów ułatwiających poszerzenie podstawowej wiedzy medycznej). Dzięki temu szybko zrozumiecie różnice.

 

W drugiej części książki znajdziecie trzyetapowy program odchudzania, który również ma za zadanie wspomożenie walki z chorobami współtowarzyszącymi. Każdy etap jest oparty na wiedzy medycznej, dokładnie przemyślany i powinien być wykonany z największą starannością. Dla wsparcia naszego psyche do walki z otyłością autorka zamieściła kilka przykładów pacjentów z jej pracy zawodowej, którzy odnieśli sukces. Poza tym znajdziemy podstawowe informacje o koniecznej aktywności fizycznej niezbędnej w procesie odchudzania.

 

Autorka zamieściła również informacje uzupełniające: jakie produkty spożywcze wybierać na co dzień, co jadać w restauracjach oraz cenne wskazówki dla wegetarian (owolakto i wegan).

 

Na końcu książki znajdziecie bogactwo przepisów na posiłki podstawowe i przekąski (mimo, że pochodzą z USA to bez problemu można je wykonać w kuchni polskiej gdyż wszystkie składniki są u nas dostępne).

 

Gorąco polecam lekturę książki dla każdego kto chce zrzucić zbędne kilogramy w zdrowy sposób oraz osobom bez problemów z otyłością jako poszerzenie wiedzy dietetycznej i poprawę dotychczasowych nawyków żywieniowych.

Ja już zacząłem wykorzystywać nabytą wiedzę w praktyce lekarskiej tym bardziej, że nakłada się i uzupełnia wcześniej wykorzystywane przeze mnie metody.

Dodaj komentarz

Komentarze (36)

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy