Zaloguj się:

lub  
Poznań
 
 

Każda kobieta powinna wbiec na Babią Górę... Wywiad z Izabelą Zatorską.

 

autor: Izabela Zatorska / Foto: Piotr Markowski, opublikowano: 01/07/2013

W tym roku 21 września odbędzie się druga edycja Biegu na Babią Górę zwanego "radośnie" Chaszczok. Zapisy ruszyły 1 lipca, a liczba miejsc jest mocno ograniczona. Chaszczok to bieg górski w stylu alpejskim na dystansie 10km o łącznym przewyzszeniu ok 1250m. To wyjątkowy, trudny bieg ale... jak najbardziej również dla kobiet:)

O to czym wyróżnia się ta impreza, dlaczego warto stawić czoła Babiej Górze, czy każdy może podjąć takie wyzwanie i jak to zrobić rozmawiałyśmy z Izabelą Zatorską, mistrzynią Polski w biegach górskich, która zwyciężyła w zeszłorocznej, pierwszej edycji Chaszczoka.

 20120922 DSC4589

 Czym wyróżnia się bieg na Babią Górę?

Bieg na Babią Górę wyróżnia się spośród innych biegów górskich swoja tajemniczością i niedostępnością . Pochodzenie nazwy Babia Góra tłumaczą liczne legendy ludowe. Jedna z nich mówi, że jest to kupa kamieni wysypanych przed chałupą przez babę – olbrzymkę, według innej to kochanka zbójnika, która skamieniała z żalu widząc, jak niosą jej zabitego ukochanego.  Wybitność masywu Babiej Góry była przyczyną, że w XIX w. nadano jej nazwę Królowej Beskidów, z powodu bardzo zmiennej pogody nazywana też była Matką Niepogód:)

 

Jak przebiegała rywalizacja na trasie?

Podczas ubiegłorocznego biegu Babia Góra pokazała swoje pazurki:) Było zimno, padał deszcz i wiał bardzo silny wiatr, także głównym rywalem podczas biegu były warunki pogodowe. W tym dniu byłam po prostu lepsza udało mi się pokonać i „Matkę Niepogód” i wszystkie moje rywalki:)

 

Dlaczego warto wziąć udział w takim biegu?

Babia Góra jest jedną z  piękniejszych gór w Polskich Beskidach. Jej niedostępność i zmienność przyciągania jak magnesu. Zresztą biegi górskie mają coraz więcej zwolenników. Biegacze zaczyniają doceniać kontakt z naturą. Zdobywanie szczytów górskich biegiem jest niesamowitym wyzwaniem i pokonywaniem własnych słabości. Tupanie kilometrów po asfalcie jest po prostu nudne i mało atrakcyjne.

PREWKI IMG 7700 fot Piotr Markowski

Jak się odważyć wystartować w górach?

W górach wystartować może każdy. Osobiście znam biegaczy którzy mieszkają nad polskim morzem i specjalnie jadą przez całą Polskę żeby zmierzyć się np. z Babią Górą. Oczywiście nie polecam od razu zdobywania biegiem Kasprowego Wierchu, gdyż bieganie po górach to jest trochę „inna bajka” niż bieganie po płaskim:) Trzeba troszkę zmienić trening, nabrać doświadczenia na mniej wymagających górkach, popracować nad swoją psychiką i nauczyć się czerpać satysfakcję z mocnego zmęczenia – biegacze górscy to tacy „mali” masochiści:)

 

Czy każdy może "ukończyć" ten bieg? Czy jest to bieg dla amatorów?

Jeśli chodzi o bieg na Babią Górę to nie będę ukrywać, że jest to jeden z cięższych biegów górskich w Polsce. Jednak biegi górskie nie są zarezerwowane tylko dla wyczynowców, startuje też  w nich coraz więcej amatorów, którzy zaczynają doceniać uroki tej pięknej dyscypliny:)

 

Jak się przygotować? Co ze sobą zabrać?

Przygotowania do biegów górskich nie różnią się w jakiś zasadniczy sposób od normalnego treningu biegowego. Oczywiście trzeba więcej uwagi poświęcać na siłę biegową, ale nie można zapominać też o podtrzymaniu szybkości. Nie jest prawdą, że bieganie po górach zwalnia zawodników. Góry bardzo wzmacniają, niesamowicie poprawiają wydolność i wykorzystanie ich w prawidłowym treningu jest dużym urozmaiceniem nawet dla biegaczy, którzy biegają tylko szosę czy stadion. Decydując się na bieg np. na Babią Górę musimy pamiętać, że gór się nie da oszukać. Decydujące znaczenie ma tu taktyka, psychika no i oczywiście siła i wydolność. Każde 100m przebiegnięte w górach za szybko zemści sie na nas zmęczeniem i brakiem możliwości jakiejkolwiek regeneracji podczas dalszego wysiłku. Oczywiście bardzo ważne w czasie biegu jest uzupełnianie płynów, a na dłuższych dystansach wspomaganie żelami energetycznymi. W górach 10km to mniej więcej 20km po płaskim teranie:)

PREWKI IMG 8087 fot Piotr Markowski

Czy taki bieg jest niebezpieczny?

Biegi górskie zaliczane są do sportów ekstremalnych. Góry są zawsze nieprzewidywalne i groźne, nawet takie jak nasze Beskidy. Zmieniające się bardzo szybko warunki pogodowe w górach sprawiają, że przyjemna wycieczka może nagle zmienić się w walkę o „życie”. Biegacze górscy to ludzie o bardzo mocnych charakterach, odporni na ból i zmęczenie. Jednak nigdy w górach nie należy zapominać, że wyczerpanie przychodzi o wiele szybciej niż na nizinach (rozrzedzone powietrze, szybsza utrata energii, bieganie na znacznym zakwaszeniu). Gdy o tym wszystkim będziemy pamiętać, to każdy bieg górski będzie niesamowitym doświadczeniem i niepowtarzalnym przeżyciem.

 

Czemu kobiety powinny pobiec w Biegu na Babią Górę?

Kobiety równie dobrze radzą sobie w górach jak mężczyźni i nie widzę żadnych przeciwwskazań aby biegały biegi górskie. Biegi górskie w  naturalny sposób kształtują piękną sylwetkę bez żadnych diet i siłowni. Natomiast na szczyt Babiej Góry jak sama nazwa wskazuje powinna wbiec, wejść czy wdrapać się:) każda „prawdziwa” kobieta. Góra ta jest tak samo jak kobieta nieprzewidywalna, zmienna, niedostępna, zadziwiająca, tajemnicza i piękna:)

Pozdrowienia dla wszystkich biegaczy górskich śle,

                         Izabela Zatorska

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy