Zaloguj się:

lub  
Poznań Półmaraton
 
 

Wyznaczanie celu, czyli spełnij swoje biegowe marzenia

 

autor: Iwona Ludwinek-Zarzeka, opublikowano: 02/11/2015

Każdy z nas ma marzenia, ale nie każdy podejmuje się ich realizacji. W czym tkwi tajemnica sukcesu? Aby dotrzeć tam gdzie pragniesz, musisz znaleźć w sobie oczywiście dużo determinacji i wiary siebie. Jednak najważniejszą sprawą jest rozsądne wyznaczenie celu, do którego będziesz dążyć. My podpowiemy ci, jak to zrobić.

osiagnac celPamiętam, jak walczyłam o to, aby przebiec maraton poniżej 4 godzin. To było dla mnie wielkie wyzwanie i gdy powiedziano mi, że z czasem nie będzie to dla mnie żadna bariera – nie uwierzyłam. Ja? Przecież to w moim przypadku niewykonalne. Z drugiej strony jeśli od początku mojej "biegowej" kariery nastawiałabym się na świetne wyniki, bardzo szybko bym się wypaliła i zrezygnowała z tego pięknego sportu. Stopniowo jednak zaczęłam łamać kolejne bariery. Co to oznacza? Jesteśmy w stanie zrobić więcej, niż nam się wydaje, jednak bez mądrego podejścia, możemy bardzo wiele stracić. Oto co zrobić, aby powoli, ale konsekwentnie pokonywać wymarzoną drogę.

Obierz cel!

Realizacja marzeń rozpoczyna się w głowie. To od obrania celu i dobrego planu zależy, czy dotrzesz tam, gdzie chcesz. Z pomocą przychodzi nam metoda stworzona przez psychologów o wdzięcznej nazwie: SMART. Metoda ta w sposób bardzo jasny mówi o tym, jak powinien „wyglądać” cel:

S – sprecyzowany

M – mierzalny

A – atrakcyjny

R – realistyczny

T – terminowy

Co to oznacza w praktyce?

Powiedzmy, że chcesz biegać więcej i szybciej. Ambitnie. Jak się za to chcesz zabrać? Szczerze powiedziawszy ja bym nie wiedziała nawet od czego zacząć. Dlatego też cel musi być bardzo konkretny i niepozostawiający miejsca na interpretację.

Nadaj celowi kształt...

Zamiast mówić „chcę móc biegać dłużej” powiedz sobie np. „chcę przebiec maraton”.

Brzmi lepiej, ale wciąż nie mamy wszystkich danych. To, co należy teraz zrobić, to odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które doprecyzują cel: w którym maratonie weźmiesz udział? Z jakim czasem chcesz go pokonać?

Sprecyzowany? Jest. Mierzalny? Zdecydowanie. Atrakcyjny? Niewątpliwie. Terminowy? Tak. A czy realistyczny? Otóż cel musi stanowić dla ciebie wyzwanie. Coś, co będzie wymagało wysiłku i samodyscypliny. Jeśli jednak poprzeczka będzie powieszona zbyt wysoko, szybko się zniechęcisz i porzucisz realizację marzenia.

…a później określ cele pośrednie

Wiesz już, dokąd chcesz podążać. Ale czy wiesz jak? Jeśli wyznaczyłaś sobie konkretny cel, ale nie masz pewności, czy uda ci się go zrealizować, rozplanuj „stacje pośrednie”. Chcesz przebiec wspomniany wcześniej maraton? Zajrzyj do biegowego kalendarza i zapisz się na krótsze dystanse – 10 km, a następnie półmaraton. Będzie to stanowiło dla ciebie nie tylko motywację, ale przede wszystkim sprawdzian dokonywanych postępów.

Dowiedz się, jak usprawnić dotarcie do celu

Mamy cel główny, a także cele pośrednie. Brakuje nam jednak solidnego planu realizacji. Weź do ręki kartkę i długopis. Zapisz wszystkie pytania, które cię nurtują, np. czy biegać według gotowego planu z książki lub internetu? A może poradzić się trenera? Jak przeorganizować swój dzień, aby móc regularnie biegać? Czy muszę z czegoś zrezygnować? Jak się odżywiać, by wspomóc regenerację? Czy potrzebuję więcej czasu na przygotowywanie posiłków?

Pytań może być wiele. Każde z nich jest dobre, jeśli tylko przybliży cię do obrania odpowiedniego kursu.

POWODZENIA!

 

Dodaj komentarz

Komentarze (1)

  • Napisany przez Buy Cialis, 15/01/2020 9:12am (6 dni temu)

    I’m not that much of a online reader to be honest
    but your sites really nice, keep it up! I'll
    go ahead and bookmark your website to come back later on. Many thanks

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy