Zaloguj się:

lub  
POZNAŃ PM
 
 

ABC biegania czyli...

 


A
jak ACHILLES – najsilniejsze ścięgno w organizmie człowieka i jednocześnie... częsta kontuzja u biegaczy. Zrób wszystko, żeby temu zapobiec i żeby ‘achilles’ nie stał się... Twoją „piętą achillesową”.
B jak BUTY – najważniejszy sprzęt, którego potrzebuje biegacz. Znajdź odpowiedni model do Twojego typu stopy.
C jak CZAS – coś, co na pewnym etapie życia biegacza staje się bardzo ważne, bo z każdym kolejnym startem gdzieś w głowie świta myśl „poprawić czas”...
D jak DRUŻYNA – warto biegać w grupie, więc poszukaj klubu biegowego w swojej okolicy.
E jak EUFORIA przed każdym startem i ENDORFINY po każdym treningu:)
F jak FARTLEK, czyli dobry sposób na trening szybkościowy i zabawę w jednym.
G jak GÓRY – biegi górskie są nie lada wyzwaniem, ale jeśli nie jesteś już „biegowym żółtodziobem” to może warto spróbować?
H jak HIERARCHIA rzeczy ważnych i mniej ważnych – jeśli bieganie jest dla Ciebie ważne znajdziesz na to czas!
I jak INTERWAŁY, czyli idealny sposób na wytrenowanie szybkości.
J jak JOGGING, czyli wolniejsza „odmiana” biegania. W sam raz dla początkujących.
K jak KONTUZJA, czyli coś, co może skutecznie popsuć plany treningowe i startowe, a tym samym odebrać Ci radość z biegania. Nie pozwól na to. Zapobiegaj kontuzjom!
L jak LÓD – czyli przyjaciel każdej zagorzałej biegaczki; jeśli coś zaczyna Cię boleć rób kilkuminutowe okłady z lodu (może być mrożonka)
Ł jak ŁYDKI – wspaniale wyrzeźbione przez te wszystkie przebiegnięte kilometry mogą być powodem do dumy!
M jak MARATON - czyli 42 km i 195 m, o których każdy biegacz zaczyna marzyć w którymś momencie, mimo, że jest to absurdalnie niepotrzebny wysiłek dla organizmu...
N jak NOGI, czyli Twoje główne „narzędzie pracy”. Dbaj o nie!
O jak ODŻYWIANIE – to równie ważny element przygotowań do startu, co trening. Odżywiaj się mądrze!
P jak POŁÓWKA, czyli potocznie półmaraton – jeszcze nie taki absurdalny wysiłek jak maraton, a jednak dystans godzien uznania:)
R jak ROZGRZEWKA, ROZTRUCHTANIE, ROZCIĄGANIE – niezbędne elementy każdego treningu biegowego!
S jak SZYBKOŚĆ – rób treningi szybkościowe, jeśli zależy Ci na pobiciu swojego rekordu życiowego. Żeby być szybszą musisz... biegać szybciej.
T jak TRENING, czyli każde „wyjście” na bieganie, każda wizyta na siłowni, basenie – wszystko się liczy, ale jeśli chcesz być biegaczką - biegaj:)
U jak UMYSŁ – odpowiednio „nastawiony” jest koniecznym warunkiem dla osiągnięcia sukcesu w każdym starcie i niezaprzeczalnym warunkiem ukończenia każdego biegu o dystansie ponad 38 km...
W jak WYBIEGANIE kilometrów. Jeśli chcesz przebiec maraton - bez tego się po prostu nie obędzie. Tutaj nie ma drogi na skróty!
X jak XC, czyli „cross country” – biegi przełajowe. Jeśli znudziły Ci się już biegi uliczne to może być wyjście dla Ciebie. A stąd już niedaleko do... biegów górskich...
Y jak YORK NEW YORK, czyli jeden z 5 największych maratonów na świecie i marzenie wielu maratończyków...
Z jak ZAPISY na biegi. Nie przegap terminów. Im wcześniej się zapiszesz tym mniej zapłacisz. Plus masz jasno określony cel!
Ż jak ŻYCIÓWKA oczywiście, czyli Twój najlepszy czas na określonym dystansie:)